Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 26 listopada 2024 06:30
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

kulturalnik

W ROLI GŁÓWNEJ: WĄTRÓBKI
W ROLI GŁÓWNEJ: WĄTRÓBKI

(Jastrząb) Wątróbki były tematem przewodnim kolejnego, piątego już spotkania miłośników gotowania z gminy Poraj. Warsztaty kulinarne w Jastrzębiu poprowadził szef kuchni Restauracji EM z Koziegłów Michał Wróbel. Pod jego kierunkiem reprezentacja tej właśnie restauracji wywalczyła I miejsce na Festiwalu „Śląskie Smaki” w Chorzowie, serwując „Kurzinę”, czyli zupę z pokrzyw podawaną z farfelkami, czyli kluseczkami ziołowymi.      

10.12.2012 08:46
„SZALONA PIĄTKA” OCZAROWAŁA JURORÓW I… ALICJĘ MAJEWSKĄ
„SZALONA PIĄTKA” OCZAROWAŁA JURORÓW I… ALICJĘ MAJEWSKĄ

(gm. Poraj, Warszawa) Choć w nazwie mają „piątkę” jest ich w zasadzie osiem. Energiczne panie z Żarek Letniska i Poraja, które połączyło zamiłowanie do muzyki i wspólnego śpiewania. Zespół stworzyły rok temu, a już na swym koncie mają sporo sukcesów. Ostatni osiągnęły w połowie października w Warszawie. Zespół wokalny „Szalona Piątka Plus” oraz solistka Elżbieta Jatulewicz oczarowały publiczność i jury ogólnopolskich V Juwenaliów III Wieku.      

11.11.2012 20:20
Reklama
Żarki 70 lat po likwidacji getta
Żarki 70 lat po likwidacji getta

(Żarki) 6 października 1942 roku rozpoczęła się akcja likwidacyjna żareckiego getta. Spośród 3000 żydowskich mieszkańców Żarek, wojnę przetrwało tylko 70 z nich. W 70 lat po tych tragicznych wydarzeniach pamięć poległych Żydów uczcili mieszkańcy Żarek.

14.10.2012 20:02
Reklama
POWIATOWE ŚWIĘTO PLONÓW
POWIATOWE ŚWIĘTO PLONÓW

(Myszków) - Smak chleba, którym się dzielimy, nie ma sobie równego – mówił burmistrz Włodzimierz Żak, dziękując rolnikom za to, że „ pokazują jak wytrwałą pracą pełną pokory można uzyskać plon, za to że mimo przeciwności losu następnego dnia wstają nie zrażając się porażką dnia wczorajszego oraz za to, że przekazują dobre wzorce szanowania owoców pracy własnej i innych”. Okazją do tych słów uznania było święto wszystkich rolników z powiatu myszkowskiego, które w tym roku zorganizowano w Myszkowie.      

07.10.2012 19:20
FASCYNUJĄCA CODZIENNOŚĆ
FASCYNUJĄCA CODZIENNOŚĆ

(Złoty Potok) Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku od kilku lat włącza się do organizacji obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Nie inaczej było i w tym roku, 15 i 16 września, podczas XX edycji imprezy. Jej tegoroczny temat przewodni: „Tajemnice codzienności” , nawiązywał do wartości niematerialnych i miał za zadanie ocalić od zapomnienia piękno i urok codziennych zdarzeń: zwykłego domowego życia.

30.09.2012 22:42
Disco polo łączy pokolenia
Disco polo łączy pokolenia

(Myszków) Miejski Dom Kultury w Myszkowie oraz Stowarzyszenie „Podlas” Pierwszym Przeglądem Zespołów Disco Polo trafiły w dziesiątkę! W sobotę 8 września w rytm polskich przebojów disco bawili się wspólnie młodsi i starsi mieszkańcy powiatu. Teren rekreacyjny „Podlas” wypełnił się po brzegi na sześć godzin, a atrakcji, także tych pozamuzycznych nie brakowało.

30.09.2012 22:42
ODSŁONA DRUGA
ODSŁONA DRUGA

(Myszków) Plan na FSU był prosty: połączenie miejskiej przestrzeni, muzyki z blokowisk i fotografii. Niecodzienne spotkanie ze sztuką Miejski Dom Kultury zorganizował we współpracy z lokalnym zespołem hip-hopowym Szereg Słów. W sobotę 1 września ulice Myszkowa pulsowały w rytm hip-hopu. Młodzież słuchała muzyki, wykładów o kulturze i oglądała popisy taneczne b-boyów. Miasto tętniło życiem. W niedzielę jakby zamarło.  Zainteresowanie sztuką i kuglarzami było niewielkie.      

16.09.2012 08:49
Reklama
U HRABINY NA IMIENINACH
U HRABINY NA IMIENINACH

(Żarki Letnisko) Już po raz trzeci, w sobotę 1 września, mieszkańcy Żarek Letniska i ich goście mieli okazję poczuć klimat dawno minionych i zapomnianych lat 20-tych i 30-tych ubiegłego wieku. Wszystko za sprawą Towarzystwa Przyjaciół Żarek Letniska im. hrabiny Stefanii Raczyńskiej, które w swojej miejscowości zorganizowało imieniny swej patronki. Widowisko okraszone m.in. korowodem barwnych postaci ubranych w stroje z epoki to doskonały sposób na promocję miejscowości, o czym świadczą tłumy, które mimo kapryśnej aury przybyły na imprezę.      

09.09.2012 18:53
Dożynki w ogniu
Dożynki w ogniu

(Niegowa) Dla mieszkańców Niegowy sposób na spędzenie niedzielnego popołudnia 26 sierpnia mógł być tylko jeden. Dożynki w nowym, gminnym amfiteatrze. Ciekawość tegorocznych obchodów święta plonów była wielka, bo i kontrowersji w związku z nowymi okolicznościami miejsca było niemało. W ubiegłym tygodniu w artykule „W niedzielę dożynki. Polecamy oglądanie śmieci” krytykowaliśmy Urząd Gminy Niegowa, że obok stadionu i nowego amfiteatru od kilku lat gmina podrzuca śmieci na prywatną działkę, a właściciel nie może doprosić się posprzątania posesji. Podziałało. Przed niedzielnymi dożynkami ¾ śmieci gmina zdążyła uprzątnąć. Pojawiło się też ogrodzenie oddzielające działkę od obiektów gminy. Ciekawą atrakcją niegowskich dożynek były słomiane rzeźby, wykonane przez panie z KGW w Niegowie, ustawione w kilku miejscach Niegowy. Niestety część z kukieł, np. tą przestawiającą koguta, wandale podpalili.

02.09.2012 20:27
Reklama
„MOŻEMY BYĆ SZCZĘŚLIWI RAZEM”
„MOŻEMY BYĆ SZCZĘŚLIWI RAZEM”

(Lelów) Pomysł na zorganizowanie tego święta narodził się w 2003 roku. Ówczesny wójt Lelowa Jerzy Szydłowski zaproponował rabinowi Simsze Krakowskiemu, prezesowi Fundacji Chasydów Leżajsk – Polska zorganizowanie wspólnego święta, które miałoby służyć wzajemnemu pojednaniu Polaków i Żydów. Ponieważ nic nie łączy bardziej niż wspólny stół, powstała impreza oparta na przygotowaniu i degustacji posiłków - żydowskiego czulentu i polskiego ciulimu. Lokalna uroczystość szybko przemieniła się w niemal ogólnopolskie wydarzenie, na które rokrocznie przybywa kilkutysięczna publiczność. W tym roku lelowskie Święto Ciulimu i Czulentu zorganizowano po raz dziesiąty.        

26.08.2012 20:52
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: lisTreść komentarza: Brawo !!!Data dodania komentarza: 25.11.2024, 09:56Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: Zakazać farm futerkowychTreść komentarza: 21 listopada 2024 roku Sąd Okręgowyw Poznaniu utrzymał zaskarżony wyrok skazujący! Oskarżony został skazany na 8 miesięcy więzienia. Farma została zlikwidowana. Szczegóły na portalu otwarteklatkiData dodania komentarza: 22.11.2024, 17:28Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: wk...ny mieszkaniecTreść komentarza: BURMISTRZOWI I RADZIE MIASTA GRATULUJĘ ZIMOWEGO NIEDOŁĘSTWA. ŚNIEGU NAWALIŁO, A MIASTO PRAKTYCZNIE NIEODŚNIEŻONE. POMYŚLCIE JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ RUCH NA TYCH DROGACH GDY STANA SIĘ O POŁOWĘ WĘŻSZE. Dla mnie to zwyczajny inwestycyjny sabotaż.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 08:06Źródło komentarza: MYSZKÓW. ROZPOCZĘŁA SIĘ REWITALIZACJA CENTRUM MIASTA. PRACE PODZIELONE NA ETAPY. JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ CENTRUM. ZDJĘCIAAutor komentarza: ilonkaTreść komentarza: zdecydowanie najwyższy czas na ten zakaz.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 17:03Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: DziadekTreść komentarza: Od dawna czekałem na jakieś informacje o tej rewitalizacji. Dziękuję.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:07Źródło komentarza: MYSZKÓW. ROZPOCZĘŁA SIĘ REWITALIZACJA CENTRUM MIASTA. PRACE PODZIELONE NA ETAPY. JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ CENTRUM. ZDJĘCIAAutor komentarza: Stary ObserwatorTreść komentarza: A MOŻE TO JEST TAK...??? MOŻE LEPIEJ POJECHAĆ W TYM CZASIE GDZIEŚ DALEKO...???Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:41Źródło komentarza: PRAWYBORY W KO: CZY TO ZDJĘCIE Z PRZYSZŁYM PREZYDENTEM?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama