Nakazy:
Utrzymywanie drobiu i innych ptaków w zamkniętych obiektach – należy uniemożliwić im kontakt z dzikimi ptakami oraz ptactwem z innych gospodarstw.
Czyszczenie i dezynfekcja miejsc przebywania drobiu, paszy, środków transportu oraz sprzętu mogącego mieć kontakt z wirusem.
Stosowanie mat dezynfekcyjnych przed wejściami do budynków inwentarskich oraz przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw.
Prowadzenie rejestru osób odwiedzających gospodarstwo oraz zgłaszanie wszelkich przypadków zwiększonej śmiertelności drobiu do Powiatowego Lekarza Weterynarii.
W razie podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej drobiu należy niezwłocznie powiadomić powiatowego lekarza weterynarii – w celu zweryfikowania informacji i utylizacji martwych ptaków.
Zakazy:
Zakaz organizowania targów, wystaw, pokazów i konkursów z udziałem drobiu i innych ptaków.
Zakaz wypuszczania ptactwa hodowlanego na zewnątrz.
Zakaz przemieszczania dzikich ptaków oraz produktów pochodzących od nich.
Zakaz wywożenia ściółki i nawozów naturalnych z gospodarstw, w których przebywa drób (chyba że uzyskano zgodę Powiatowego Lekarza Weterynarii).
Wszelkie przypadki znalezienia martwych ptaków dzikich należy zgłosić do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii. Szczególnie dotyczy to łabędzi, kaczek, gęsi i innych ptaków wodnych, które są najbardziej narażone na zakażenie wirusem.
Ptasia grypa w woj. śląskim
Na terenie kilku powiatów województwa śląskiego wyznaczono strefę objętą zakażeniem wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI). Decyzja ta została podjęta na podstawie rozporządzenia Wojewody Śląskiego z dnia 29 stycznia 2025 roku, wydanego w związku ze stwierdzeniem ogniska choroby u dzikiego łabędzia znalezionego w miejscowości Kalety. W strefie objętej zakażeniem znalazła się m.in. Gmina Poraj, Gmina Koziegłowy i Siewierz.
- 27.02.2025 16:25 (aktualizacja 27.02.2025 16:27)
Napisz komentarz
Komentarze