
Generalna zasada umieszczania reklam przy drogach, w obrębie tzw. „pasa drogowego” jest taka, że plakat wyborczy, podobnie jak handlowy czy usługowy plakat reklamowy, nie jest związany z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego. Zatem jego umieszczenie w pasie drogowym, bez względu na nośnik, tj. czy jest nim urządzenie obce, czy urządzenie (obiekt) związany z zarządzeniem drogami i potrzebami ruchu, zależy od zgody zarządcy drogi.
Co ważne, nie może to być zgoda np. ustna. Żeby umieścić reklamę w pasie drogowym trzeba złożyć wniosek, uzyskać decyzję administracyjną właściwego zarządcy drogi, wnieść opłatę zgodnie taryfą. Dlatego więc umieszczenie reklamy wyborczej w pasie drogowym legalnie, jest prawie niemożliwe, biorąc pod uwagę czas kampanii wyborczej i długość procedur administracyjnych.
Jeżeli więc widzicie reklamy wyborcze w pasie drogowym, to duża szansa, że wiszą tam nielegalnie. Jeżeli jednak widzicie je w obrębie skrzyżowań, np. na barierkach, to można być pewnym, że wiszą tam nielegalnie. Reklam nie można umieszczać na urządzeniach drogowych!

W Zawierciu Policja i Straż Miejska na razie nie reaguje na łamanie prawa
Kodeks Wyborczy wprost na Policję i Straż Miejską nakłada obowiązek usuwania reklam wyborczych, umieszczonych w miejscach, gdzie reklama może zagrażać bezpieczeństwu mienia bądź bezpieczeństwu ruchu drogowego. Trudno wyobrazić sobie bardzie niewłaściwe, potencjalnie niebezpieczne miejsce umieszczenia reklamy wyborczej ja rondo. Jedziemy i zamiast obserwować drogę, obserwujemy kto chce zostać Prezydentem RP! W Zawierciu, już w kilku miejscach niedozwolonych zauważyliśmy banery promujące kandydata Konfederacji Sławomira Mentzena: na barierce mostu obok Urzędu Miasta Zawiercie, przy ul Leśnej. Na rondzie łączącym ulice Piłsudskiego/ Kościuszki/ Blanowska.
Zgodnie z art. 110 pkt 5 (cytujemy poniżej) Policja i Straż Miejska mają OBOWIĄZEK usuwać takie reklamy:
„§ 5. Policja lub straż gminna jest obowiązana usuwać na koszt komitetów wyborczych plakaty i hasła wyborcze, których sposób umieszczenia może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo bezpieczeństwu mienia bądź bezpieczeństwu w ruchu drogowym.”
Zasady postępowania z takimi reklamami (w zasadzie nie ma żadnego znaczenia czy to reklama wyborcza, czy kosmetyczki) jasno wyjaśnia GDDKiA, ale są to zasady obowiązujące wszystkich zarządców dróg oraz regulujące obowiązki Policji, Straży Miejskiej:
"W przypadku stwierdzenia zajęcia pasa drogowego bez zezwolenia poprzez umieszczenie plakatu wyborczego, zarządca drogi wymierza, w drodze decyzji administracyjnej, karę pieniężną na podstawie art. 40 ust. 12 pkt 1 ustawy o drogach publicznych, stanowiącą dziesięciokrotność opłaty ustalanej jak przy wydawaniu zezwolenia.
Na podstawie art. 110 § 5 Kodeksu wyborczego, cyt.: „Policja lub straż gminna jest obowiązana usuwać na koszt komitetów wyborczych plakaty i hasła wyborcze, których sposób umieszczenia może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo bezpieczeństwu mienia bądź bezpieczeństwu w ruchu drogowym.”. W związku z powyższym informujemy, że w sytuacji uznania przez zarządcę drogi krajowej, że dany plakat wyborczy, umieszczony w pasie drogowym lub w jego sąsiedztwie, zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, o fakcie tym niezwłocznie będą powiadamiane odpowiednie służby." -przypomina przy okazji każdych wyborów Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Policja lub Straż Miejska ma obowiązek usuwać reklamy wyborcze umieszczone w miejscach niedozwolonych, które MOGĄ (choćby teoretycznie) zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego. Reklamy na rondach rozpraszają kierujących i dlatego jest całkowity zakaz umieszczania reklam w takich miejscach.
Już tydzień temu zwróciliśmy uwagę przypadkowo napotkanemu Strażnikowi Miejskiemu w Zawierciu, że na rondach umieszczane są reklamy, a kolejne na Leśnej, na barierkach mostu, vis-a-vis Straży Miejskich. Przyznał, że powinni zareagować. Ale minął tydzień i nielegalnie umieszczonych reklam na urządzeniach drogowych przybyło.
Ten sam obowiązek co na Straż Miejską Kodeks Wyborczy w zakresie usuwania reklam wyborczych, których umieszczenie MOŻE zagrażać bezpieczeństwu w ruchu drogowym, jest nałożony na Policję, jako zobowiązaną do usuwania na koszt Komitetów Wyborczych reklam umieszczonych w np. na rondach.. Właśnie dlatego ustawodawca zabrania umieszczania wszelkich reklam w takich miejscach, gdyż rozpraszają uwagę kierujących, mogą zasłaniać.
Podobne w treści pytanie skierowaliśmy więc do Urzędu Miasta Zawiercie (do straży miejskich) i do Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu: czy Straż Miejska /KPP Zawiercie zamierza wypełnić obowiązki, jaki nakłada na Policję i Straż Miejską Kodeks Wyborczy i usunie reklamy z tych miejsc?
W miejscach które wskazaliśmy, jak na razie widzieliśmy tylko nielegalnie umieszczone reklamy wyborcze kandydata Konfederacji, Sławomira Mentzena. Nie wykluczamy, że mogły się pojawić banery innych kandydatów na urządzeniach drogowych. Jeżeli ktoś z Czytelników takie widział, prosimy o zgłoszenia (zdjęcie) z opisem miejsca. Czekamy też na odpowiedź zawierciańskich: Straży Miejskiej, Policji na pytanie: dlaczego nie usuwają reklam mogących zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego.
autor: Jarosław Mazanek
Zasady umieszczania reklam wyborczych:
Art. 110. kodeks wyborczy
Ograniczenia w umieszczaniu plakatów i haseł wyborczych
§ 1.
Na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych można umieszczać plakaty i hasła wyborcze wyłącznie po uzyskaniu zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia.
§ 2.
Przy ustawianiu własnych urządzeń ogłoszeniowych w celu prowadzenia kampanii wyborczej należy stosować obowiązujące przepisy porządkowe. Przepis art. 109 wymogi wobec materiałów wyborczych i ich ochrona prawna stosuje się odpowiednio.
§ 3.
Plakaty i hasła wyborcze należy umieszczać w taki sposób, aby można je było usunąć bez powodowania szkód.
§ 4.
(utracił moc)
§ 5.
Policja lub straż gminna jest obowiązana usuwać na koszt komitetów wyborczych plakaty i hasła wyborcze, których sposób umieszczenia może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo bezpieczeństwu mienia bądź bezpieczeństwu w ruchu drogowym.
§ 6.
Plakaty i hasła wyborcze oraz urządzenia ogłoszeniowe ustawione w celu prowadzenia agitacji wyborczej pełnomocnicy wyborczy obowiązani są usunąć w terminie 30 dni po dniu wyborów.
§ 6a.
Obowiązek, o którym mowa w § 6, nie dotyczy sytuacji, w której plakaty i hasła wyborcze oraz urządzenia ogłoszeniowe ustawione w celu prowadzenia agitacji wyborczej znajdują się na nieruchomościach, obiektach lub urządzeniach niebędących własnością Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych, jednostek samorządu terytorialnego, ich związków lub stowarzyszeń, komunalnych osób prawnych oraz spółek, w których większość akcji lub udziałów ma Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki, oraz fundacji utworzonych przez organy władzy publicznej, a pozostawienie plakatów i haseł wyborczych oraz urządzeń ogłoszeniowych po upływie terminu, o którym mowa w § 6, nastąpi za zgodą właściciela.
§ 7.
Wójt postanawia o usunięciu plakatów i haseł wyborczych oraz urządzeń ogłoszeniowych nieusuniętych przez obowiązanych do tego pełnomocników wyborczych w terminie, o którym mowa w § 6. Koszty usunięcia ponoszą obowiązani.
Napisz komentarz
Komentarze