Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 16:32
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

HISTORIA POLSKI PISAŁA SIĘ I U NAS

(Myszków, Żarki, Złoty Potok) Senat Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił rok 2013 Rokiem Powstania Styczniowego. Jednak nie tylko z tej przyczyny w naszym regionie uczczono pamięć poległych w tym zrywie narodowowyzwoleńczym. Na terenie powiatu myszkowskiego i w sąsiadującej z nim gminie Janów kilkakrotnie doszło do potyczek powstańców z wojskami carskimi.      
Podziel się
Oceń

(Myszków, Żarki, Złoty Potok) Senat Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił rok 2013 Rokiem Powstania Styczniowego. Jednak nie tylko z tej przyczyny w naszym regionie uczczono pamięć poległych w tym zrywie narodowowyzwoleńczym. Na terenie powiatu myszkowskiego i w sąsiadującej z nim gminie Janów kilkakrotnie doszło do potyczek powstańców z wojskami carskimi.

 

ŻARKI

 

- Miasto za wsparcie dla powstańców zostało pozbawione praw miejskich w 1870 roku. Odzyskało je dopiero w 1949 roku. Oddajemy hołd weteranowi Powstania Styczniowego Gustawowi Lubiczowi Szydłowskiemu, który zmarł w 1915 roku. Położymy kwiaty na mogile powstańczej, w której spoczywa Rudolf Stanisław Franaszek oraz 9 bezimiennych powstańców. Ci stracili życie w czasie bitwy 24 kwietnia 1863 roku – mówił podczas żareckich uroczystości rocznicowych burmistrz Klemens Podlejski.

 

W zbiorowej mogile na żareckim cmentarzu spoczywa 10 powstańców, poległych 24 kwietnia 1863 r. w bitwie pod Jaworznikiem. Śmierć poniosło wówczas 43 walczących z Oddziału Mossakowskiego, który maszerował w kierunku Częstochowy. 12 lipca 1863 roku w okolicy Żarek rozegrała się kolejna krwawa potyczka z Moskalami. Jej miejsce nie jest jednak znane. Pobici przez powstańców Rosjanie wycofali się w stronę Częstochowy.

 

Na cmentarzu parafialnym w Żarkach znajduje się również mogiła Gustawa Lubicza Szydłowskiego, weterana powstania styczniowego. W kruchcie kościoła można podziwiać tablicę upamiętniającą jego osobę.

 

W 150-tą rocznicę wybuchu powstania, 22 stycznia, na mogiłach powstańców kwiaty złożyli przedstawiciele władz miasta i powiatu a także delegacje szkolne.

 

MYSZKÓW

 

W przededniu 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w myszkowskim Domu Rzemiosła odbyło sie spotkanie, którego głównym tematem były wydarzenia z 1863 roku, a które miały miejsce w Mrzygłodzie. Wzięło w nim udział ponad pięćdziesięciu pasjonatów powstania, historyków oraz osób, dla których rok 1863 wpisał się w dzieje ich rodzin. Wykład wygłoszony przez historyka Grzegorza Nawrockiego był punktem wyjścia do długiej dyskusji, podczas której przywoływano mało znane powstańcze fakty związane z okolicami Myszkowa, żywe rodzinne wspomnienia, przekazywane przez kolejne pokolenia. Wielokrotnie podkreślano fenomen Powstania Styczniowego jako wydarzenia o ogólnopolskim i międzynarodowym znaczeniu, a jednocześnie bardzo mocno wpisującego się w lokalną historię. Zwrócono uwagę, że powstanie, które ciągle obrasta legendą często traktuje się zbyt stereotypowo, odwołując się do jego militarnego kontekstu, podczas gdy łamie ono stereotyp niezorganizowanego Polaka – buntownika. To właśnie podczas Powstania Styczniowego zorganizowano największą, aż do drugiej wojny światowej, strukturę nielegalnego państwa podziemnego.

 

Organizator spotkania, Poseł Jadwiga Wiśniewska, zaprosiła wszystkich na uroczyste Msze Św. w intencji Ojczyzny, w 150. rocznicę Powstania Styczniowego, które odbędą się w miejscach bitew: 3 marca o 11.30 w Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej oraz 5 maja o 12.00 w kościele w Jaworzniku.

 

ZŁOTY POTOK

 

Rocznicowe obchody odbyły się także w Złotym Potoku. Najpierw w tamtejszym Kościele p.w. Św. Jana Chrzciciela odprawiona została Msza Święta, podczas której ks. Ryszard Marciniak przybliżył postać Św. Brata Alberta, który jako powstańczy żołnierz walczył na Wilczej Górze w Złotym Potoku, w oddziale pułkownika Zygmunta Chmieleńskiego. Z kolei nauczyciel Zespołu Szkół w Złotym Potoku dr Stefan Zatoński opowiedział o walkach powstańczych na tym terenie. Po mszy Świętej o godz. 11.00 autokary przewiozły uczestników uroczystości pod Pomnik Powstania Styczniowego na Wilczej Górze, gdzie złożone zostały kwiaty i zapalone znicze. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz gminy oraz powiatu częstochowskiego, poczty sztandarowe ze szkół i jednostek OSP. Szczególną uwagę przyciągała delegacja z Gimnazjum w Piasku ubrana w stroje wzorowane na powstańcze. Uroczyste apele poświęcone Powstaniu Styczniowemu odbyły się w wielu szkołach na terenie gminy Janów. Rocznicowe obchody kontynuowane będą podczas tradycyjnej już nocy muzealnej w Muzeum Regionalnym im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku, 6 lipca, w rocznicę bitwy powstańczej na Poniku. (rb, rt)

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KarolinaTreść komentarza: 😍Data dodania komentarza: 19.04.2025, 16:19Źródło komentarza: Vespa na JurzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: To jest chyba jednak standard. Dzisiaj (17/04/2025) identyczne obrazki były w Koziegłowach na ul. Żareckiej obok domu burmistrza Koziegłów. Zamiatanie ulicy przebiegało tak że trzeba było uciekać na drugą stronę ulicy żeby jako tako przejść. Tumany kurzu ciągnęły się na odległość 100 m za zamiatarką. Oczywiście wszystkie prace na sucho przy słonecznej pogodzie i 25 stopniach ciepła.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 12:56Źródło komentarza: ZAMIATARKA CZY KURZARKA?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Takiemu to nic nie zrobią bo ma kolegę sędziego,Data dodania komentarza: 16.04.2025, 14:09Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Przecież to "elyta" polityczna to co mu zrobią? Jak skażą to się odwoła że sadzili ni ci sędziowie co trzeba.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:59Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Jak zwykły obywatel to ma przechlapane. Jak adwokatka Monika M. miała trzykrotny zakaz prowadzenia pojazdów i wpadła po raz kolejny to dostała 7500 zł grzywny. W Myszkowie sąd jest litościwy.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:51Źródło komentarza: MYSZKÓW. BYŁ TAK PIJANY, ŻE WJECHAŁ NA SKUTERZE W PŁOTAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Jakie poglądy Trzaskowski wylosował na dziś? Zwykły tchórz bo unika debat w telewizjiData dodania komentarza: 16.04.2025, 02:46Źródło komentarza: Rafał Trzaskowski popierany przez coraz więcej samorządowców
Reklama
Reklama
Reklama