Fermy przemysłowe z tysiącami identycznych genetycznie zwierząt to idealne warunki do kolejnych mutacji wirusów, w tym covid-19 – alarmują naukowcy. Dokładnie taki scenariusz zrealizował się niedawno na fermach norek w Danii. Choć minister rolnictwa zapewnia, że w Polsce nie wydarzyła się jeszcze taka sytuacja, to musimy liczyć się z tym, że fermy przemysłowe to tykająca bomba dla naszego zdrowia – ostrzega Greenpeace.
Koniec roku to dobry moment na podsumowanie mijających miesięcy i zaplanowanie kolejnych. Gdy świat zmaga się z problemami dotyczącymi ochrony środowiska, warto chociaż część naszych noworocznych postanowień powiązać z ekologią.
Zimowe wyjazdy to nie tylko narty i snowboard, albo ośnieżone górskie krajobrazy. Dla wielu osób to okazja, by pojechać w egzotyczne strony i cieszyć się nie tylko pięknymi widokami, ale i lokalnymi smakami.
(Żarki Letnisko, gm. Poraj) O tym, jak piękną i urokliwa miejscowością są Żarki Letnisko, chyba nikomu nie trzeba mówić. Wystarczy choć raz się tam wybrać, by od razu spostrzec, że to miejsce, które zdaje się idealne do życia i spędzania wolnego czasu. Las, spokój, piękna okolica. Niestety, wśród mieszkańców Żarek Letniska są osoby, które (nie wiemy, czy w pełni świadomie) trują zarówno siebie, swoich sąsiadów, jak i osoby odwiedzające to miejsce w gminie Poraj. Przeprowadzona w grudniu 2020 kontrola wykazała, że na terenie jednej z posesji spalane są odpady kolejowe.
ARiMR rozpoczyna nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji mających na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych. Pomoc jest finansowana z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich
Każdy moment na rzucenie papierosów jest dobry. Jeden dzień w roku szczególnie sprzyja jednak rozstaniu z tym nałogiem: Światowy Dzień Rzucania Palenia, przypadający co roku w trzeci czwartek listopada. To najstarsza na świecie inicjatywa skierowana do palaczy, która ma im przypominać o zgubnych skutkach palenia papierosów. W tym roku w Polsce obchodzimy jej okrągłą, 30. rocznicę.
(Zawiercie) Rada Miejska w Zawierciu po raz kolejny nie podjęła uchwały, zmieniającej stawkę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Tym razem Prezydent Konarski proponował podwyżkę do 25,50 zł za odpady segregowane (obecna stawka wynosi 19,50 zł). Radni Ewa Mićka i Witold Grim wysuwali swoje propozycje i pomysły co zrobić, aby mieszkańcy nie płacili więcej. Ich wypowiedzi wiceprezydent Małgorzata Benc oceniła jako populistyczne. Prezydenta Łukasza Konarskiego ponownie nie było na sesji, co nie umknęło uwadze niektórych radnych. Nie była to jednak jedyna osoba, która nie uczestniczyła w posiedzeniu – nieobecnych było też kilku radnych, łącznie z przewodniczącą.
Pod koniec września myszkowianie otrzymali pisma, które informowały ich o rezygnacji Urzędu Miasta Myszkowa z realizacji projektu „Wymiana systemów grzewczych c.o. na systemy ekologiczne na terenie Gminy Myszków”.
Zbliża się czas obdarowania najbliższych świątecznymi prezentami. Nierzadko zastanawiamy się, czy niespodzianka będzie trafiona oraz czy obdarowany się z niej ucieszy. Kiedy kończą się pomysły, UNICEF podpowiada: kup „Prezent bez Pudła”!
Jak wynika z szacunków Global Footprint Network, 7,8 miliarda ludzi zużywa znacznie więcej zasobów, niż Ziemia jest w stanie w naturalny sposób odnowić i emituje znacznie więcej odpadów, niż może wchłonąć. Szacuje się, że na obecnym poziomie konsumpcji zużywamy ekwiwalent 1,7 zasobów planety. Nadmierna eksploatacja Ziemi prowadzona przez ludzi poważnie osłabia zdolność przyrody do podtrzymywania życia, funkcjonowania społeczeństw i gospodarek. Postępująca urbanizacja, a także dotychczasowe modele produkcji i konsumpcji powodują, że przyroda ulega degradacji w tempie szybszym niż kiedykolwiek wcześniej. Aby odwrócić ten trend potrzeba pilnych działań ze strony nas wszystkich.