(Zawiercie) „Za budynkiem przy ulicy Glinianej 33 powstało nielegalne wysypisko śmieci. Wywożenie śmieci w obręb łąk trwa od kilkunastu miesięcy i ma charakter stały”. Dotarliśmy w to miejsce. Bagnisty, podmokły teren. Żeby tam dotrzeć musieliśmy przebrnąć przez podmokłe łąki. I rzeczywiście. Na ulicy Glinianej, bliżej Blanowskiej w Zawierciu, z ulicy widać rząd zadbanych domów i ogrodów. Ale przyglądając się dokładniej, nawet z ulicy, pomiędzy domami widać usypany wał z odpadów. Na nasze pytania, Urząd Miejski w Zawierciu potwierdza, że na tych terenach nie wolno wywozić odpadów, nikt też nie występował o zmianę przeznaczenia terenu. Ciekawe, ale zawierciańska Policja, która też dostała anonimowe zawiadomienie o odpadach, nie widzi problemu. Z odpowiedzi rzeczniczki prasowej KPP Zawiercie wynika, że przyjrzał się sprawie dzielnicowy rewiru nr 4 i odpadów „nie zauważył”.
Skutki zmiany klimatu będą mieć dla produkcji rolnej w Polsce poważne konsekwencje. Zmienia się rozkład opadów i rośnie temperatura, co sprawia, że część roślin przestanie być uprawiana. Jednocześnie rolnictwo odpowiada za największe zużycie wody. W większości wykorzystuje wody powierzchniowe, jednak częstsze susze i brak opadów sprawiają, że coraz częściej rolnicy sięgają po sztuczne nawadnianie. – Konieczna jest zmiana sposobu gospodarowania wodą, w przeciwnym wypadku możemy spodziewać się daleko idących zmian w produkcji rolnej, wzrostu cen i ograniczenia spożycia mięsa – prognozuje profesor SGGW Mateusz Grygoruk.
Rdzawy pył, który -jak twierdzą mieszkańcy- wydobywa się z Odlewni Zawiercie SA niszczy dachy, samochody, ogrody. Rozsiewa się po wielu okolicznych ulicach. W piątek 18 marca o godz. 17 około 150 osób mieszkających zwykle blisko odlewni zebrało się w Urzędzie Miasta Zawiercie, aby przedstawić Prezydentowi Zawiercia swoje niezadowolenie. Zebrani mówili, że problem nasilił się w ostatnich latach, najgorzej ma być od 3 lat. Na spotkanie, mimo zaproszenia nie przybył Prezes odlewni Sebastian Kliciński ani nikt w jego imieniu. Odlewnia Zawiercie oficjalnie zaprzecza, aby emitowała zanieczyszczenia. W piśmie do prezydenta i mieszkańców prezes Kliciński pisze, że żadne badania nie wykazały, aby za rdzawe zapylenie wokół odlewni opowiadała odlewnia. Ale we wtorek jeden z mieszkańców dzielnicy pochwalił się nam, że właśnie odebrał w siedzibie odlewni 1600 zł jako rekompensatę za renowację lakieru na samochodzie. Czyżby odlewnia jednak przyznawała się, że jest źródłem uciążliwego zanieczyszczenia, ale chce to zrobić „po cichu?”
Kryzys wodny i kurczące się zasoby słodkiej wody są aktualnie jednym z największych wyzwań środowiskowych, o czym przypomina obchodzony dziś Światowy Dzień Ziemi. W tym roku większość działań została przeniesiona do online’u, ale aktywiści przypominają, że każdy we własnym domu może oszczędzać wodę i zadbać o jej jakość. To istotne o tyle, że Polska jest w gronie państw najbardziej zagrożonych niedoborem wody pitnej, a stan polskich rzek z każdym rokiem się pogarsza. Potwierdzają to też efekty tegorocznej akcji Operacja Czysta Rzeka, w której wolontariusze zebrali prawie 120 ton zalegających w dorzeczach śmieci i odpadów.
Jest poniedziałek, 28 marca. Słoneczko świeci, ale na ul Kościuszki kurzawa pyłu, choć wiatru nie ma. To jakaś firma, "zamiata" drogę wojewódzką, zapewne na zlecenie Powiatowego Zarządu Dróg, przy pomocy... dmuchany do liści. Nie chcemy cytować przekleństw pod adresem dyrektora PZD Zbigniewa Cesarza, starosty Piotra Kołodziejczyka, którzy jeżenie wymyślili tej metody "sprzątania" to przynajmniej ten, powiemy delikatniej, durny sposób, musieli autoryzować.
(Zawiercie) Był początek czerwca 2021, gdy mieszkańcy ulic Senatorskiej, Ziemnej, Mylnej, Stalowej po deszczu zobaczyli na dachach domów, samochodach, meblach ogrodowych rdzawy osad. Do siadaj, choć minęło ponad 2 tygodnie, wystarczy przejść się ulicą Senatorską, żeby zobaczyć, że wzdłuż muru Odlewni Zawiercie S.A. na odcinku kilkuset metrów ulica i chodnik przybrały rdzawy odcień. Dla asfaltu to może tylko zmiana koloru, ale już danych domów do niedawna pokryte szarą blacho-dachówką, stary się rdzawe. Dachy domów zardzewiały w kilka dni, rdzawe opiłki na dachach samochodów wklejone w lakier mogą być trudne, jeżeli nie niemożliwe do usunięcia. Mieszkańcy dzielnicy twierdzą, że choć podobny osad pojawiał się w ich dzielnicy od kilkudziesięciu lat, to nigdy w takiej ilości, żeby w kilka dni nowe dachy zardzewiały. /ten artykuł był publikowany w Kurierze Zawierciańskim nr 25/2021 z 18-06-2021/
Rzucanie palenia nigdy nie jest łatwe, zawsze wymaga dużej dyscypliny i jeszcze większej motywacji. Są też momenty, które nie sprzyjają tej decyzji. Jesienią i zimą, gdy za oknem szybko robi się ciemno, dni stają się krótsze, a aura nie zachęca do podejmowania aktywności, motywacja spada do poziomu zerowego. Wymówki, że zimno i ciemno staną się już za kilka chwil nieaktualne, bo wiosna zbliża się wielkimi krokami.
Polski rząd ma już rok opóźnienia we wdrażaniu przepisów związanych z Dyrektywą Plastikową (SUP). Mimo, że unijne przepisy weszły w życie 3 lipca 2021 r., w naszym kraju nadal nie ma przepisów regulujących odejście od plastikowych jednorazówek. Przedsiębiorcy wciąż czekają na ramy prawne, a projekt ustawy jest dopiero po etapie konsultacji.
Od 1 września 2017 roku na terenie województwa śląskiego obowiązuje tzw. „uchwała antysmogowa”, według której określone zostały ostateczne terminy wymiany instalacji grzewczych, które wychodzą z użytkowania. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego przypomina do kiedy musi nastąpić wymiana przestarzałych kotłów.
Polski Alarm Smogowy (w skrócie PAS) na początku lutego skierował do premiera Mateusza Morawieckiego apel o pilne działania rządu na rzecz efektywności energetycznej. Wzrost cen energii (nie tylko gazu i energii elektrycznej, ale też węgla i biomasy) jest obciążeniem dla gospodarstw domowych i - zdaniem Polskiego Alarmu Smogowego – w dłuższej perspektywie może spowodować spowolnienie działań na rzecz poprawy jakości powietrza.