Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 02:40
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

ochrona środowiska-klimat

ŚMIECI W MIEŚCIE CORAZ WIĘCEJ
ŚMIECI W MIEŚCIE CORAZ WIĘCEJ

(Myszków) Jak informuje myszkowski magistrat, wzrasta ilość odpadów komunalnych odbieranych od mieszkańców miasta. Większa ilość śmieci oznaczać może wyższe koszty ich odbioru, za co zapłacą myszkowianie. - Wzrost ilości odpadów w systemie odpadów komunalnych naszej gminy wynika między innymi z „podrzucania” odpadów do altan śmietnikowych w zabudowie wielolokalowej przez nieuprawnione osoby – informuje Urząd Miasta, apelując, by mieszkańcy informowali urzędników, gdy zauważą jakieś nieprawidłowości.

19.09.2021 12:00
Zmiany klimatu to problem nie tylko przyszłych pokoleń
Zmiany klimatu to problem nie tylko przyszłych pokoleń

W marcu 2020 Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała, że lód na Grenlandii i Antarktyce topnieje 6-krotnie szybciej niż w latach 90. ubiegłego wieku, potwierdzając tym samym najmniej optymistyczny scenariusz klimatyczny. W przypadku Polski, w ostatnich latach częstotliwość występowania ekstremalnych zjawisk meteorologicznych i hydrologicznych, w tym susz, wyraźnie się nasiliła.

16.09.2021 18:00
Reklama
ILU MIESZKAŃCÓW ODPROWADZA ŚCIEKI GDZIE POPADNIE?
ILU MIESZKAŃCÓW ODPROWADZA ŚCIEKI GDZIE POPADNIE?

(powiat myszkowski) Powracamy do tematu nielegalnego odprowadzania ścieków do pobliskich rzek, rowów, na pola i łąki. Przed kilkoma tygodniami pisaliśmy o mieszkance Cynkowa, która od 40 lat wylewała ścieki na łąkę, znajdującą się naprzeciwko jej domu. Pod ulicą wykonany był przekop, którym były odprowadzane nieczystości. Wszystko wyszło na jaw przy okazji remontu ulicy. W całej wsi nie ma kanalizacji, ale nie zmienia to faktu, że zrzucanie ścieków jest nielegalne oraz szkodliwe dla środowiska i mieszkańców. O liczbę i wyniki kontroli dotyczących wywozu nieczystości ciekłych z posesji mieszkańców zapytaliśmy pozostałe gminy powiatu.

14.09.2021 12:15
Reklama
Elektroodpady– dlaczego recykling elektrośmieci jest tak ważny?
Elektroodpady– dlaczego recykling elektrośmieci jest tak ważny?

Jak wynika z szacunków Organizacji Narodów Zjednoczonych, każdego roku jako ludzkość wytwarzamy średnio 50 mln ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Elektroodpady zawierają wiele cennych surowców, które z powodzeniem można poddać recyklingowi. Jak wynika z obliczeń ich wartość może wynosić ponad 48 miliardów euro, co stanowi ponad 11-krotność planowanych dochodów Warszawy na cały 2020 rok.

28.08.2021 19:32
ZAWIERCIANIE BĘDĄ PŁACIĆ WIĘCEJ ZA ODPADY. Nawet 36zł!
ZAWIERCIANIE BĘDĄ PŁACIĆ WIĘCEJ ZA ODPADY. Nawet 36zł!

(Zawiercie) Jak poinformował przed kilkoma dniami Urząd Miejski w Zawierciu, pewne jest to, że mieszkańcy miasta będą płacili więcej za śmieci. Po kolejnym przetargu i wyliczeniu kosztów magistrat proponuje, by stawka od osoby wynosiła 36 zł za odpady segregowane. Obecnie zawiercianie płacą 19,50 zł, a więc zgodnie z propozycją gminy stawka mogłaby wzrosnąć o ponad 84%. Obecnie trwają konsultacje społeczne w tej sprawie, a o zmianie opłat za odbiór odpadów ostatecznie zdecydują radni.

16.08.2021 08:00
Co warto wiedzieć o alternatywach dla papierosa
Co warto wiedzieć o alternatywach dla papierosa

Z roku na rok przybywa osób, które chciałyby się uwolnić od szkodliwego wpływu dymu tytoniowego. To sprzyja poszukiwaniu alternatywnych rozwiązań oraz badaniom nad ich skutecznością.

14.08.2021 12:27
Zmiany klimatu a zdrowie
Zmiany klimatu a zdrowie

Jak wynika z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, zmiany klimatu powodują obecnie bezpośrednio ponad 140 tysięcy zgonów rocznie przede wszystkim w Afryce i Południowo-Wschodniej Azji. Prognozuje się, że do 2030 roku liczba ta może wzrosnąć o 250 tysięcy zgonów rocznie spowodowanych m.in. malarią, stresem cieplnym, biegunką i niedożywieniem. W skali globalnej bezpośrednie koszty ekonomiczne zmian klimatu związane z pogorszeniem zdrowia mogą wynieść nawet 4 miliardy dolarów rocznie. O wpływie zmian klimatu i towarzyszącym im zjawiskom na zdrowie opowiada Krzysztof Skotak, kierownik Ośrodka Zintegrowanych Badań Środowiska IOŚ-PIB.

10.08.2021 17:39
Reklama
PRZEDSZKOLAKI Z ŻAREK LETNISKO BĘDĄ BADAĆ ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA
PRZEDSZKOLAKI Z ŻAREK LETNISKO BĘDĄ BADAĆ ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA

(Żarki Letnisko) „Proszę pani, dlaczego dzisiaj nie wyjdziemy na podwórko? -mogą spytać przedszkolaki z Przedszkola w Żarkach Letnisko. „Bo dzisiaj jest bardzo brudne powietrze, to niebezpieczne” -mogą usłyszeć. Spalanie węgla jako głównego źródła ogrzewania w wielu domach i jego wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy to problem nie tylko Myszkowa, który przoduje w złej jakości powietrza w woj. śląskim, ale też problem wielu miejscowości, może wszystkich, nawet tych „letniskowych” z nazwy. W naszej redakcji już dawno zwracaliśmy uwagę na to, że te małe miejscowości, miłe do mieszkania „letniska” nie są wolne od smogu, który często jest w nich niewiele mniejszy niż w sąsiednim Myszkowie, Żarkach, Koziegłowach. W tych ostatnich długo nie było żadnego czujnika, choć „ na węch” powietrze jakim oddychają mieszkańcy Koziegłów było bardzo zanieczyszczone.

24.07.2021 08:00    1    2
Recykling fotowoltaiki – miliardy z odpadów nowej generacji
Recykling fotowoltaiki – miliardy z odpadów nowej generacji

Według danych GUS-u najwięcej odpadów podlegających składowaniu produkuje sektor górniczy i wydobywczy – prawie 37 mln ton. Zwiększenie inwestycji w OZE pozwoli zmniejszyć te liczbę. Odpady fotowoltaiczne mogą okazać się też nowym źródłem zysku.

23.07.2021 18:13
Reklama
NAWAŁNICA NAD MYSZKOWEM. Wiało, lało. Ale zerwany dach na ZS1 to chyba nie wina burzy....
NAWAŁNICA NAD MYSZKOWEM. Wiało, lało. Ale zerwany dach na ZS1 to chyba nie wina burzy....

Środa, 14 lipca około 17:45. Przez jakieś 10 minut nad Myszkowem szalała burza. Był silny wiatr, ale nie wydawał się aż tak gwałtowny. Opady tez nie były nawalne. Poszarpane gałęzie, przed naszą redakcją ulicą Sikorskiego przefrunął parasol z sąsiedniej ciastkarni. Nie był to jedyny połamany parasol jaki widzieliśmy tego wieczoru. Objeżdżając powiat widzieliśmy mnóstwo roślinnych śmieci, ale już około 19-tej drogi o których informowali strażacy, że leżą tam zwalone drzewa, były ponownie przejezdne.

16.07.2021 16:48
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ilonkaTreść komentarza: zdecydowanie najwyższy czas na ten zakaz.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 17:03Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: DziadekTreść komentarza: Od dawna czekałem na jakieś informacje o tej rewitalizacji. Dziękuję.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:07Źródło komentarza: MYSZKÓW. ROZPOCZĘŁA SIĘ REWITALIZACJA CENTRUM MIASTA. PRACE PODZIELONE NA ETAPY. JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ CENTRUM. ZDJĘCIAAutor komentarza: Stary ObserwatorTreść komentarza: A MOŻE TO JEST TAK...??? MOŻE LEPIEJ POJECHAĆ W TYM CZASIE GDZIEŚ DALEKO...???Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:41Źródło komentarza: PRAWYBORY W KO: CZY TO ZDJĘCIE Z PRZYSZŁYM PREZYDENTEM?Autor komentarza: Stary Zgred PolskiTreść komentarza: A JA STAWIAM NA GENERALISIMUSA RAJMUNDA ANDRZEJCZAKA. Do niedawna wódz naczelny naszej niezwyciężonej jarmiji. Włada 3 ma językami. Skończył studia wojskowe na Królewskiej Akademii Obrony (Royal College Defence Studies) w Londynie (2010). A to oznacza , że dla Brytyjczyków (czytaj Londyńskiego City) jest bez porównania ważniejszy od wszystkich innych kandydatów, nie tylko od Sikorskiego po politologi na Oxfordzie(uczelnia od lat bez znaczenia, bo handlowała dyplomami niczym Colegium Tumanum). Przypominam również wszystkim, że wielu warszawiwskich premierów , oraz ministrów finansów to poddanymi jej królewskie mości. Oczywista w wyborach nie mam zamiaru brać udziału, bo od lat wiem że to JEDNA WIELKA LIPA, HUCPA, I PIRAMIDALNE KŁAMSTWO.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 00:06Źródło komentarza: PRAWYBORY W KO: CZY TO ZDJĘCIE Z PRZYSZŁYM PREZYDENTEM?Autor komentarza: AgaTreść komentarza: Najwyższy czas zakazać hodowli zwierząt na futraData dodania komentarza: 18.11.2024, 19:06Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: czytelnikTreść komentarza: Bardzo ważna zmiana. Politycy, czy np. koncerny nie mogą zamykać ust dziennikarzom. Większość społeczeństwa nie zrozumie intencji apelu, ale najważniejsze aby się zmieniło. Bez was dziennikarzy wiele afer np. PIS nie ujrzałoby światła dziennego. Wolne media są bardzo potrzebne.Data dodania komentarza: 18.11.2024, 09:30Źródło komentarza: RAZEM PRZECIWKO SLAPP – apel społeczeństwa obywatelskiego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama