Porajski Alarm Smogowy zaprasza na webinar, który poprowadzi radca prawny Miłosz Jakubowski. Podczas bezpłatnego szkolenia mają zostać omówiona uchwała antysmogowa. Uczestnicy spotkania będą mogli dowiedzieć się między innymi tego do kiedy muszą wymienić piec oraz jakie obowiązki nakłada na mieszkańców uchwała antysmogowa.
Staramy się pokazywać, że tzw. "letniskowe" miejscowości, często okazują się mieć dużo gorsze powietrze niż miasta. Dwie stacje pomiarowe w Żarkach Letnisko na ulicy Żurawiej (blisko Nowej Wsi-dzielnicy Myszkowa) i na Sportowej wskazują dzisiaj 1 kwietnia prawie trzykrotnie przekroczoną normę były PM2.5 -norma 25 mikrogramów, wskazanie 69 mikrogramów, i o 74% przekroczoną normę pyłu PM10. W tym samym czasie, poranek 1. kwietnia większość wskaźników w Myszkowie pokazuje powietrze na granicy norm, z lekkimi przekroczeniami.
(Szczekociny) Koło Łowieckie Hubertus otrzymało od Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Katowicach budki dla ptaków i nietoperzy, które wywieszone zostały w kilku miejscach na terenie Szczekocin. Akcja kontynuowana będzie jesienią, kiedy to wywieszone budki zostaną wyczyszczone, a na terenie gminy pojawią się kolejne miejsca dla ptaków i nietoperzy.
(Zawiercie) Niejako równolegle z dyskusją na temat możliwej budowy kopalni rud cynku i ołowiu w rejonie Łaz, toczy się dyskusja o wpływie na środowisko naturalne największego zakładu przemysłowego Zawiercia, czyli huty. 19 stycznia Senator RP Stanisław Gawłowski pytał Ministra Klimatu i Środowiska Michała Kurtykę o działania Inspekcji Ochrony Środowiska wobec największych zakładów przemysłowych w Zawierciu i okolicy, szczególnie Huty CMC Poland sp. z o.o. Jest odpowiedź ministra. Datowana na 19 lutego, ukazała się na stronie Senatu RP na przełomie lutego i marca. Jak wyjaśnia Sekretarz Stanu w MKiŚ Jacek Ozdoba, w zakładzie hutniczym CMC były przekraczane normy hałasu, firma ma poprawić sytuację do końca 2021 roku. Chodzi o hałas wytwarzany przez linię kolejową użytkowaną przez CMC, na co już w 2017 roku żalili się mieszkańcy ul. Rataja. Do końca 2020 roku huta miała też obowiązek obniżyć hałas tzw. „strzępiarki”, czyli instalacji do przerobu złomu. To efekt ustaleń i decyzji pokontrolnych WIOŚ po skargach mieszkańców z 2019 roku. WIOŚ z początkiem 2021 wystąpił do huty o informację, czy inwestycje obniżające hałas ze strzępiarki, zostały wykonane. Czy jest efekt.
(Zawiercie) Wójtowie i burmistrzowie sześciu gmin podpisali umowy z wykonawcami, którzy realizować będą projekt instalacji OZE. O pracach mieszkańcy, którzy biorą udział w projekcie będą informowani indywidualnie.
(Poraj) Na budynku porajskiego Urzędu Gminy zainstalowano czujnik środowiskowy. Sensor informuje o wysokości ciśnienia atmosferycznego, wilgotności powietrza, temperaturze oraz wskazuje stężenie pyłów zawieszonych PM10 oraz PM2,5 – bardzo szkodliwych dla naszego zdrowia zanieczyszczeń powietrza. Mogą powodować na przykład nasilenie astmy, zaburzenia rytmu serca oraz nowotwory.
(Żarki Letnisko) Strażacy z OSP Żarki Letnisko już drugi raz ogłaszają zbiórkę złomu. Przyjadą, zabiorą. Dochód ze zbiórki OSP przeznaczy na zakup sprzętu dla jednostki
Zima zbliża się ku końcowi, więc tym bardziej jest okazja, by zadbać o własne zdrowie i wreszcie rozstać się z nałogiem palenia. Ponieważ większość z nas nie może tego zrobić z dnia na dzień, warto skorzystać z mniej szkodliwych, tymczasowych rozwiązań, jak papierosy elektroniczne. Coraz więcej instytucji i organizacji naukowych potwierdza: wapowanie może pomóc rzucić palenie. I podają dowody.
Do końca roku niektórzy mieszkańcy będą musieli wymienić piec. To efekt podjętej w 2017 roku Uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego, nazywanej uchwałą antysmogową. O konieczności przeprowadzenia szeroko zakrojonej kampanii informacyjnej na ten temat, o smogu na terenie gminy Poraj oraz o działalności na rzecz poprawy jakości powietrza rozmawiamy z Kariną Krupską-Brysiak, założycielką Porajskiego Alarmu Smogowego. Pani Karina kilka lat temu przeprowadziła się z Irlandii do Żarek Letniska. Wybrała to miejsce, bo jak sama mówi, myślała, że to idealne miejsce do życia – czyste powietrze, lasy, piękne tereny zielone, oaza spokoju. Pierwsze wrażenie okazało się mylne. Pani Karina zastanawiała się, dlaczego w Żarkach Letnisku czasami nie da się otworzyć okna lub wyjść na spacer. Kupiła oczyszczacz powietrza i po jego włączeniu okazało się, że nawet w domu ma przekroczone dopuszczalne normy rakotwórczych pyłów PM10 i PM2.5. Zaczęła więc drążyć temat, interesować się ochroną powietrza.
(Myszków) W tym roku przyszła – po raz pierwszy od kilku lat – prawdziwa zima. Intensywne opady śniegu i kilkunastostopniowe mrozy niektórych mogą cieszyć, niektórych męczyć. Ale dla Policji to czas wytężonej pracy. Mundurowi kontrolują pustostany, piwnice, dworce, ogródki działkowe – wszystkie miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Podejmują też interwencje, gdy zostaną poinformowani o zagrożeniu życia lub zdrowia. Dwóch dzielnicowych z Myszkowa, podczas kontroli pustostanów, uratowali 62-letniego mężczyznę. Policja przypomina o tym, jak ważne jest reagowanie, gdy wiemy, że komuś grozi niebezpieczeństwo. Bezczynność może sprawić, że pomoc przyjdzie za późno.