(Poraj) Kwestia stawek za gospodarowanie odpadami komunalnymi to niekończąca się opowieść w każdej gminie. Nie inaczej jest w Poraju. Jak wykazała ostatnio przeprowadzona kontrola, ogromnym problemem są tutaj bioodpady. Mieszkańcy mogą je oddawać w nielimitowanych ilościach. I niektórzy korzystają z tego aż do przesady. Jak poinformował Urząd Gminy, rekordzista oddał za jednym razem 130 worków z bioodpadami. Duża liczba worków pojawia się przy posesjach, które są w dużym stopniu wybrukowane, lub na których trudno znaleźć choć jedno drzewo liściaste. Na ostatnich sesjach radni dyskutowali o tym, ile może wynieść ewentualna podwyżka i kiedy powinna zostać wprowadzona. W październiku rozmawiano również o wynagrodzeniu sołtysów, jakie otrzymują za zbieranie od mieszkańców opłaty za śmieci.
W Zawierciu na terenie należącym do gminnej spółki zajmującej się odpadami czyli ZGK Zawiercie fińska firma Fortum wybuduje zakład produkujący paliwo z odpadów. Produkt trafi w całości do elektrociepłowni Fortum w Zabrzu która w 2019 roku zaczęła do „wsadu” dokładać właśnie paliwo RDF. Właśnie takie paliwo, które powstaje z resztek tworzyw sztucznych, zabrudzonych papierów, różnych pozostałości po sortowaniu odpadów, których kaloryczność jest ciągle zbyt wysoka, aby było możliwe ich składowanie, a jednocześnie są to odpady zbyt zabrudzone, aby nadawały się do odzyskania. Instalacja firmy Fortum pozwoli zagospodarować większość odpadów produkowanych przez mieszkańców Myszkowa i okolic które trafiają właśnie na składowisko w Zawierciu. Teraz kaloryczne odpady, których składowanie jest bardzo kosztowne, będą przerabiane na paliwo RDF.
(Zawiercie) Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Zawierciu (27 XI) wiele czasu poświęcono planom budowy instalacji do produkcji paliwa alternatywnego RDF. Przedsięwzięcie to chce zrealizować firma Fortum. Prezes zawierciańskiego ZGK mówił podczas sesji, że mogłoby to pozwolić na oszczędności w wysokości ok. 2 mln rocznie, a prezydent Łukasz Konarski zapewniał, że planowana instalacja to nowoczesne przedsiębiorstwo, które nie będzie stanowiło zagrożenia dla środowiska. Zdania zawierciańskich radnych na ten temat są podzielone.
„Rathdowney dostaje dalsze 5 lat na złoże „Zawiercie”- pisaliśmy w poprzednim numerze Kuriera Zawierciańskiego, przytaczając decyzję Ministra Klimatu i Środowiska Michała Kurtyki z 29 X 2020. Przypomnimy: minister przedłużył o 5 lat koncesję badawczą dla firmy Rathdowney Polska sp. z o.o. na prowadzenie prac geologicznych i środowiskowych na złożu „Zawiercie 3” i „Marciszów”, w których są rudy cynku i ołowiu. Gdy Rathdowney Polska ogłosiła dwa lata temu, że wyniki badań są na tyle obiecujące, że będą zainteresowani w przyszłości budową kopalni, po zakończeniu prac badawczych, w Zawierciu nasiliły się protesty przeciwników budowy kopalni, żądających zaprzestania dalszych badań. Plakat „Nie dla kopalni” do dzisiaj wisi na Urzędzie Miejskim, po stronie przeciwników kopalni stanął jednoznacznie prezydent Zawiercia Łukasz Konarski. Nigdy nie zrobiono jednak żadnych badań ani sondaży, jaka część społeczeństwa Zawiercia, Poręby czy Łaz jest przeciwna badaniom złoża, a jaka jest przeciwna ewentualnej budowie kopalni.
Czy pamiętacie jeszcze, jak wygląda prawdziwa zima? Taka ze śniegiem po kolana i ujemnymi temperaturami przez dwa miesiące? Mimo połowy ferii zimowych w Polsce, nic nie wskazuje na to, że głośno zapowiadana w mediach „zima trzydziestolecia” nadejdzie.Liczby mówią same za siebie. 1 śnieżna środa – tak wygląda bilans tegorocznej zimy w Warszawie. W Łodzi odnotowano 2 takie dni, a najwięcej w Katowicach, bo „aż” 10. Jeszcze 50 lat temu było ich niemal 40. Skutki zmian klimatu odczuwalne są już nie tylko przez sektor rolno-spożywczy czy ochrony zdrowia, ale również usług turystycznych. Jednak brak śniegu to nie jedyne wyzwanie, z jakim będzie musiała zmierzyć się ta branża w obliczu globalnego ocieplenia.
(Włodowice) Od soboty 31 października będący na rynku we Włodowicach mogą podziwiać nowy element wizerunkowy, którym jest podświetlany napis z nazwą miejscowości oraz herb gminy Włodowice.
29 X Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka przedłużył o 5 lat koncesję badawczą dla firmy Rathdowney Polska sp. z o.o. na prowadzenie prac geologicznych na złożu „Zawiercie 3” i „Marciszów”, w których są rudy cynku i ołowiu. Firma dalej nie ma koncesji na złoże „Rokitno”, której przedłużenia odmówił w okresie kampanii wyborczej Prezydenta Andrzeja Dudy, ówczesny Minister Środowiska Michał Woś. Rathdowney odwołał się od tej decyzji. Dzisiaj nie ma już Wosia w rządzie, ministerstwa o tej nazwie też, a szanse firmy Rathdowney na przedłużenie również koncesji na złoże „Rokitno” wyraźnie rosną. Logika wskazuje, że skoro obecne Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedłuża do 2025 roku ważność jednej koncesji to można się spodziewać uwzględnienia odwołania firmy w sprawie koncesji na złoże „Rokitno”.
W przejściu pod torami w Myszkowie utworzyło się duże rozlewisko. Zalana jest około jedna trzeci tunelu od schodów (wejście od placu Dworcowego), przy pochylni. Wody przybywa.
(Myszków) Latem miasto ogłosiło przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Na razie nie wiadomo, co może to oznaczać dla mieszkańców – czy zmianie ulegną obecnie obowiązujące stawki? Dopóki trwa procedura przetargowa Urząd Miasta nie jest w stanie ocenić, jak będą w najbliższej przyszłości kształtować się opłaty za śmieci. Nie jest to dziwne, biorąc pod uwagę doświadczenia myszkowskiego magistratu. Warto przypomnieć zeszłoroczny przetarg – po wybraniu najkorzystniejszej oferty, miasto musiało unieważnić tę decyzję, odrzucono kilku potencjalnych wykonawców i ponownie dokonano oceny ofert. Miejmy nadzieję, że w tym roku miasto nie napotka takich problemów, a przetarg uda się rozstrzygnąć szybko i bez komplikacji.
(Żarki) Zgodnie z uchwałą, którą Rada Miejska w Żarkach przyjęła 19 października, mieszkańcy już niebawem będą płacić więcej za odpady. Stawka wzrośnie do 22,50 zł miesięcznie od osoby w przypadku odpadów segregowanych i 45,00 zł, jeśli odpady nie są zbierane w sposób selektywny. O połowę niższą stawkę będą mogli płacić mieszkańcy znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej.