Polska gospodarka w dalszym ciągu funkcjonuje według tzw. modelu linearnego, który opiera się na pozyskiwaniu zasobów, ich wykorzystaniu, a następnie składowaniu. To zdecydowanie przestarzały, ale przede wszystkim nieekologiczny model, który jak najszybciej powinien ustąpić miejsca gospodarce cyrkularnej (inaczej GOZ). Gospodarka Obiegu Zamkniętego zakłada, że produkty, materiały oraz surowce pozostają w gospodarce tak długo, jak jest to możliwe, przy jednoczesnej minimalizacji odpadów. Jedną ze skutecznych form na ograniczenie składowania odpadów, które nie nadają się do recyklingu, jest przerobienie ich na paliwo alternatywne (tzw. RDF). Firma energetyczna Fortum, znana ze swojego pro-ekologicznego podejścia do wytwarzania energii, planuje wybudować w Zawierciu zakład, który zajmie się właśnie produkcją RDF.
(Zawiercie, Olkusz) Mieszkańcy Zawiercia, Łaz, Poręby, którzy śledzą informacje oraz spory na temat przyszłości gospodarczej regionu, spierają się czy są za lub przeciwko budowie kopalni rud cynku i ołowiu w Łazach (nigdy nie miała być w Zawierciu) powinni zastanowić się nad inaczej postawionym pytaniem: nie czy powstanie taka kopalnia, tylko kiedy i kto ją wybuduje. Mariusz Golenia Prezes Stowarzyszenia „Nie dla kopalni cynku i ołowiu” utworzonego przez osoby powiązane z zawierciańską hutą, sam jest w niej kierownikiem, przysłał naszej redakcji link do tekstu Dziennika Zachodniego z 2 marca „ZGH Bolesław po zamknięciu kopalni Pomorzany w Olkuszu”. Nieraz w Kurierze Zawierciańskim posługujemy się przykładem rejonu Olkusza, gdzie od 1953 roku wydobywa się rudę cynku i ołowiu. Pisaliśmy też, że te złoża się kończą, kopalnia Pomorzany kończy żywot jako zakład wydobywczy. Wydobycie podziemne Pomorzany zakończyły z końcem 2020. Do dalszej produkcji hutniczej rudy pozyskują dzięki odzyskowi resztek rudy ze stawów poflotacyjnych zlokalizowanych relatywnie najbliżej nas, bo w gminie Klucze. Ale przytaczane przez olkusz.naszemiasto.pl (portal DZ) stanowisko zarządu ZGH odkrywa tęsknotę za budową kopalni w rejonie Zawiercia.
(Myszków) Radni zdjęli z porządku obrad lutowego posiedzenia projekt uchwały ws. przyjęcia Wieloletniego Programu Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Gminy. Jak wskazywali niektórzy radni, mają wciąż wiele pytań dotyczących np. sprzedaży mieszkań komunalnych. Choć burmistrz Żak zapewniał, że podjęcie uchwały nie zamyka dalszej dyskusji, większość radnych nie była przekonana. Jeszcze w lutym radni spotkają się na Komisji Finansów, która ma być poświęcona temu tematowi.
Firma Elemental Holding S.A. – zajmująca się produkcją metali przemysłowych i szlachetnych – rozważa lokalizację swojego nowego zakładu na terenie Zawiercia. Podczas styczniowej sesji Rady Miejskiej przedstawiciele firmy opisali charakter swojej działalności i przybliżyli, jaki może mieć ona wpływ na środowisko i mieszkańców.
(Koziegłowy) Rozstrzygnięto przetarg na montaż instalacji fotowoltaicznych na posesjach niespełna pół tysiąca mieszkańców gminy Koziegłowy. Prace mają się rozpocząć jeszcze w tym miesiącu. Jak informuje Urząd Gminy i Miasta, najpierw u mieszkańców zakwalifikowanych do projektu przeprowadzony będzie audyt techniczny.
(Zawiercie, Częstochowa) Prokuratura Regionalna w Katowicach skierowała do Sądu Okręgowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko 30 osobom, którym zarzucono łącznie 198 czynów, a sam akt oskarżenia liczy ponad 660 stron. Będzie to proces, który można nazwać procesem mafii śmieciowej. Sprawa ma zawierciański wątek, gdyż osoby oskarżone również w Zawierciu, prowadziły działalność przestępczą polegającą na wynajmowaniu magazynów, do których później masowo zwożono odpady niebezpieczne.
(Myszków) Kilka myszkowskich przedszkoli otrzyma oczyszczacze powietrza. To część drugiej edycji wojewódzkiej kampanii „MOGĘ! Zatrzymać SMOG – Przedszkolaku złap oddech”. Do Myszkowa trafiło 11 urządzeń za łączną kwotę prawie 8,7 tys. złotych. Ich zakup został sfinansowany ze środków Województwa Śląskiego.
(Koziegłowy) W połowie stycznia gmina otrzymała kilka urządzeń do pomiaru jakości powietrza. Stacje pomiarowe znajdują się przy na targowisku, przy Zespole Szkół, przy ul. Częstochowskiej, przy MGOPK oraz na Placu Moniuszki. Wyniki można sprawdzać w Internecie; są one też wyświetlane na tablicy na budynku Urzędu Gminy i Miasta. Samorząd przypomina mieszkańcom, że mogą skorzystać z dofinansowania na wymianę kotła.
Firma Fortum planuje wybudować w Zawierciu instalację do produkcji paliwa alternatywnego RDF, do której ma trafić ponad 20 tys. ton zawierciańskich odpadów. Będą to odpady pozostałe po sortowaniu, których nie da się już zagospodarować w inny sposób. Tym samym odpady te zamiast trafić na wysypiska, będą wykorzystane – w postaci paliwa – do odzysku energii w elektrociepłowni Fortum w Zabrzu. Jak wynika z raportu środowiskowego, którego opracowanie zleciło Fortum, inwestycja nie będzie stanowiła zagrożenia ani dla okolicznych mieszkańców ani dla środowiska. Jedyną uciążliwością może być transport paliwa. Jak zostanie zorganizowany? Czy firma zadbała, aby był jak najmniej uciążliwy dla mieszkańców?
(Żarki) W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o nieuchronnej podwyżce stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w Gminie Poraj. Jak poinformował pod koniec listopada tamtejszy Urząd Gminy, przeprowadzona kontrola wykazała, że niektórzy mieszkańcy oddają bardzo duże ilości bioodpadów – rekordzista wystawił 130 worków. Inny problem ma z kolei Gmina Żarki. Tutaj również przeprowadzono kontrolę, która wykazała nieprawidłowości w segregacji lub jej brak. Od grudnia mieszkańcy płacą więcej za odpady, a jedną z przyczyn podwyżki jest znaczący wzrost liczby odpadów zmieszanych. Gmina zapowiada, że wobec osób, które nie segregują odpadów, będą wyciągane konsekwencje.