- Pamiętajmy jednak, że prezentowane dane pomiarowe mają jedynie charakter pomocniczy i informacyjny. Przy prowadzeniu czynności administracyjnych i prawnych należy korzystać z informacji dotyczących oceny jakości powietrza sporządzanych w ramach państwowego monitoringu środowiska przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska – informuje Urząd Gminy w Poraju.
Jednym z celów funkcjonowania czujnika smogu w centrum gminy jest uświadamianie mieszkańców na temat zanieczyszczenia środowiska. - Mamy nadzieję, że inwestycja w czujniki przyczyni się do zmiany sposobu myślenia oraz przyzwyczajeń nie tylko dzieci, ale też dorosłych – przekazuje UG Poraj.
Jakość powietrza można sprawdzać nie tylko za pośrednictwem strony internetowej tutejszego urzędu, ale również przy pomocy aplikacji na smartfony „Syngeos – Nasze Powietrze”. Jak informuje gmina, aplikacja korzysta z danych pochodzących z czujników Syngeos oraz z danych przekazywanych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
Sprawdzając pomiary w ciągu dnia, otrzymujemy informację, że jakość powietrza jest dobra. Stężenie pyłów zawieszonych rankiem, w godzinach od 6.00 do 9.00 wynosić ma 12-19%. Wchodząc w historię pomiarów widać, że stężenie pyłów gwałtownie wzrasta wieczorem, sięgając prawie 120% w przypadku PM10 i przekraczając 140% w przypadku PM2,5. Można sobie tylko wyobrazić, jakie wartości będzie wskazywał czujnik w środku zimy.
(es) Foto: UG Poraj
CZUJNIK INFORMUJE MIESZKANCÓW O JAKOŚCI POWIETRZA
(Poraj) Na budynku porajskiego Urzędu Gminy zainstalowano czujnik środowiskowy. Sensor informuje o wysokości ciśnienia atmosferycznego, wilgotności powietrza, temperaturze oraz wskazuje stężenie pyłów zawieszonych PM10 oraz PM2,5 – bardzo szkodliwych dla naszego zdrowia zanieczyszczeń powietrza. Mogą powodować na przykład nasilenie astmy, zaburzenia rytmu serca oraz nowotwory.
- 11.03.2021 19:03 (aktualizacja 16.08.2023 13:51)
Napisz komentarz
Komentarze