Gwałtowne burze przeszły w środę późnym popołudniem nad powiatami zawierciańskim i myszkowskim. Środa, 14 lipca około 17:45. Przez jakieś 10 minut nad powiatami zawierciańskim i myszkowskim szalała burza. Był silny wiatr, ale nie wydawał się aż tak gwałtowny. Opady tez nie były nawalne. Poszarpane gałęzie, przed naszą redakcją ulicą Sikorskiego przefrunął parasol z sąsiedniej ciastkarni Delowscy, znanej w Zawierciu firmy rzemieślniczej, która kilka tygodni temu uruchomiła swoją cukiernię w Myszkowie. Nie był to jedyny połamany parasol jaki widzieliśmy tego wieczoru. Objeżdżając okolicę po burzy widzieliśmy mnóstwo roślinnych śmieci, ale już około 19-tej drogi o których informowali strażacy, że leżą tam zwalone drzewa, były ponownie przejezdne. Trwało usuwanie powalonego drzewa w połowie drogi z Myszkowa do Żarek. W Żarkach strażacy usuwali zwalone drzewo przy głównym skrzyżowaniu. Burza była silna, ale zdecydowanie nie katastroficzna. Tym bardziej dziwi jakich zniszczeń dokonała na dachu Zespołu Szkół nr 1 w Myszkowie przy ulicy Kwiatkowskiego w Myszkowie. Wiatr zerwał 1/4 dachu, zrzucając go przed budynek. Byliśmy na miejscu. Przed budynkiem ogromny rulon papy ze styropianem. Od razu zwróciliśmy uwagę na długość kołków mocujących styropian do podłoża. Wyglądały na minimalnie tylko dłuższe niż grubość płyt styropianowych!
(Myszków) Szczególną uwagę na prawidłowe sortowanie śmieci powinni zwrócić mieszkańcy myszkowskich bloków. Jak informuje Urząd Miasta, występują tutaj spore problemy. Nieprawidłowo sortowane odpady będą traktowane jako odpady zmieszane, za które obowiązuje wyższa stawka – 58,80 zł od osoby.
Jak wynika z badań opinii publicznej zrealizowanych na potrzeby kampanii edukacyjnej #rePETujemy 68% Polaków deklaruje, że dokonuje segregacji w swoich domach. Jednak prawidłowe segregowanie odpadów ciągle przysparza Polakom problemów, a znacząca część z nas segreguje tylko część frakcji. Jako sposób na zmianę sytuacji blisko 70
Jaka jest szansa, że palenie odejdzie do lamusa w najbliższym czasie? Prawdopodobnie szybciej, niż sama nikotyna. W krajach poważnie dotkniętych nikotynizmem, jak Francja czy Wielka Brytania, zaleca się zastąpienie tradycyjnych papierosów nowoczesnymi alternatywami.
Światowy Dzień bez Tytoniu obchodzony 31 maja zwraca uwagę na powszechność nałogu palenia i związane z paleniem tytoniu negatywne skutki zdrowotne. Czy i jak palaczom może pomóc rozwój technologiczny?
To efekt wysiłków całego świata Dziura ozonowa od lat jest przedmiotem zmartwień naukowców na całym świecie. Walka o przywrócenie odpowiedniej kondycji ozonosferze – tak ważnej dla zdrowia i życia nie tylko ludzi, ale także zwierząt i roślin – zjednoczyła ekspertów i polityków z wielu zakątków globu. A co najważniejsze, przynosi efekty. Z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych 16 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej.
(Myszków) Styropian po ocieplaniu domu nie jest odpadem komunalnym, bo budynki są ocieplane przez przedsiębiorców, którzy powinni zająć się takim odpadem – wynika z dyskusji, jaka wywiązała się podczas ostatniej sesji Rady Miasta w Myszkowie. Jak się okazuje, próba uprzątnięcia dzikiego wysypiska napotkanego np. w lesie też może być kłopotliwa.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi Fundacja RECAL wspólnie z toruńskim Centrum Kultury Dwór Artusa przygotowała kolejną odsłonę edukacyjnych materiałów dla najmłodszych. Już 22 kwietnia będzie można obejrzeć online spektakl „Ala na tropach recyklingu”, który wprowadza małych widzów w temat recyklingu i pokazuje im, jak ważne jest dbanie o środowisko naturalne oraz zdrowy styl życia.
Jak wynika z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, zmiany klimatu powodują obecnie bezpośrednio ponad 140 tysięcy zgonów rocznie przede wszystkim w Afryce i Południowo-Wschodniej Azji. Prognozuje się, że do 2030 roku liczba ta może wzrosnąć o 250 tysięcy zgonów rocznie spowodowanych m.in. malarią, stresem cieplnym, biegunką i niedożywieniem. W skali globalnej bezpośrednie koszty ekonomiczne zmian klimatu związane z pogorszeniem zdrowia mogą wynieść nawet 4 miliardy dolarów rocznie. O wpływie zmian klimatu i towarzyszącym im zjawiskom na zdrowie opowiada Krzysztof Skotak, kierownik Ośrodka Zintegrowanych Badań Środowiska IOŚ-PIB.
(Poraj) W połowie września 2020 w Gminnym Ośrodku Kultury w Poraju wręczono laureatom konkursu plastycznego „Pszczoły – od nich zależy tak wiele” nagrody i dyplomy. Inicjatorem konkursu był przewodniczący Koła Pszczelarzy w Choroniu Władysław Rajczyk. W plastycznych zmaganiach uczestniczyły dzieci w wieku od 3 do 9 lat. Konkurs miał poszerzyć wiedzę dzieci na temat pszczół i miodu oraz pokazać, jaką rolę odgrywają w przyrodzie.