Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 08:23
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

ILU MIESZKAŃCÓW ODPROWADZA ŚCIEKI GDZIE POPADNIE?

(powiat myszkowski) Powracamy do tematu nielegalnego odprowadzania ścieków do pobliskich rzek, rowów, na pola i łąki. Przed kilkoma tygodniami pisaliśmy o mieszkance Cynkowa, która od 40 lat wylewała ścieki na łąkę, znajdującą się naprzeciwko jej domu. Pod ulicą wykonany był przekop, którym były odprowadzane nieczystości. Wszystko wyszło na jaw przy okazji remontu ulicy. W całej wsi nie ma kanalizacji, ale nie zmienia to faktu, że zrzucanie ścieków jest nielegalne oraz szkodliwe dla środowiska i mieszkańców. O liczbę i wyniki kontroli dotyczących wywozu nieczystości ciekłych z posesji mieszkańców zapytaliśmy pozostałe gminy powiatu.
ILU MIESZKAŃCÓW ODPROWADZA ŚCIEKI GDZIE POPADNIE?
Od zbiornika na posesji biegła rura, która odprowadzała nieczystości z dala od domu
Podziel się
Oceń

Po publikacji artykułu dotyczącego nielegalnego zrzucania ścieków otrzymaliśmy kilka telefonów od mieszkańców, którzy wskazali nam miejsca, w których – ich zdaniem – właściciele nieruchomości nie przejmują się przepisami i obowiązkiem regularnego opróżniania zbiornika bezodpływowego przez wyspecjalizowaną firmę. Jedna z osób wskazała nam miejscowości Kuźnica i Gęzyn na terenie gminy Poraj, druga wymieniła szereg ulic w Myszkowie - Ofiar Katynia, Broniewskiego, Orzeszkowej, Konopnickiej, skąd przydomowe ścieki wylewane przez mieszkańców mają spływać w kierunku ul. Prusa. Wszystkie gminy prowadzą kontrole, choć ich liczba czasami znacząco się różni. Najwięcej działań podejmowanych jest w stolicy powiatu, dzięki działającej tutaj Straży Miejskiej, która rocznie przeprowadza od kilkuset do ponad tysiąca kontroli. W niektórych przypadkach mniejszą liczbę kontroli usprawiedliwiano epidemią, choć jak udowadniają niektórzy – np. w Poraju – można podejmować działania przy jednoczesnym dbaniu o zdrowie zarówno pracowników gminy, jak i mieszkańców.

Zbiornik "bezodpływowy" wyposażony w mały odpływ
NIEGOWA: DO GMINY WPŁYWA PO JEDNYM ZGŁOSZENIU ROCZNIE

Gmina Niegowa liczy 1514 gospodarstw domowych, z czego w 1116 z nich znajduje się zbiornik bezodpływowy na nieczystości ciekłe (potocznie nazywane szambem). Przydomowe oczyszczalnie ścieków znajdują się na 38 posesjach, z kolei do sieci podłączonych jest 346 gospodarstw.
Gminne kontrole w Niegowie dotyczące ścieków dzielą się – podobnie jak w innych gminach - na planowane i interwencyjne. Pierwsze z nich przeprowadzane są co 5 lat. Powinien zbliżać się ich termin, bowiem ostatni raz planowane kontrole przeprowadzono w 2016 roku, czyli 5 lat temu. Jednak jak wskazuje Sekretarz Gminy Niegowa wstrzymano kontrole w latach 2020 i 2021 ze względu na epidemię.
- Natomiast kontrole interwencyjne odbywają się po zgłoszeniu przez mieszkańców. Zarówno w 2019r. Jak i w 2020 odnotowano po jednym zgłoszeniu. W obydwu przypadkach stwierdzono nieprawidłowości – przekazał nam sekretarz Jerzy Tatarek.

Czasami ścieki wylewały się obok zbiornika, który nie był opróżniany

NAJPIERW KONTROLA „NA ODLEGŁOŚĆ’, POTEM W ASYŚCIE POLICJI

W Poraju zbiorniki bezodpływowe znajdują się przy 2515 domach, 77 gospodarstw domowych ma swoją oczyszczalnię, z kolei 1886 domów podłączonych jest do kanalizacji. Dwa lata temu – w 2019 r. - przeprowadzono 9 kontroli, wszystkie w miejscowości Masłońskie. Nie natrafiono wówczas na żadne uchybienia lub nieprawidłowości.
W połowie 2020 roku (czerwiec/lipiec) prowadzono kolejne kontrole, którymi objęto nieruchomości przylegające do rzeki Czarki. Działania kontrolne prowadzone były wówczas od granicy gminy do Żarek Letnisko. Łącznie kontrolą objęto 47 nieruchomości. Najpierw Urząd Gminy w Poraju przesłał do mieszkańców wezwanie do przedstawienia dokumentów, które potwierdzają, że przydomowe zbiorniki na ścieki są regularnie opróżniane przez specjalistyczną firmę i zgodnie z przepisami wywożone. Mieszkańcy musieli przedstawić gminie kopię umowy z firmą oraz kopię rachunków lub faktur z ostatnich 6 miesięcy, potwierdzających, że zbiornik był legalnie opróżniany. W większości przypadków – 26 – mieszkańcy przedstawili potrzebne dokumenty, w 5 przypadkach poinformowano, że nieruchomość nie jest zamieszkana. Z 16 gospodarstw gmina nie otrzymała żadnej odpowiedzi (w 8 przypadkach wezwania wróciły do UG, 8 mieszkańców nie zareagowało na wezwanie).
- Nieruchomości, które nie odpowiedziały na wezwanie wymagały przeprowadzenia kontroli w terenie z udziałem policji, dlatego w 2021 r. na przełomie lipca/sierpnia dokonano kontroli w asyście policji 20 nieruchomości w Żarkach Letnisku. W tym czasie przeprowadzana była także kontrola w Kuźnicy Starej (skontrolowano 6 nieruchomości). Nie stwierdzono nieprawidłowości – informuje Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej, Inwestycji i Pozyskiwania Środków UG Poraj Adam Zaczkowski. Nie był to koniec kontroli na ten rok, które kontynuowano również w bieżącym miesiącu. - W październiku 2021 r. dokonano 26 kontroli (Gęzyn 12 nieruchomości, Masłońskie 8 nieruchomości, Kuźnica Stara 5 nieruchomości, Kuźnica Folwark 1 nieruchomość). Kontrole te także przebiegały w asyście policji. W Gęzynie wystawiono 10 mandatów karnych na podstawie art. 10 ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach dot. nieprawidłowości związanych z gospodarką ściekową – dodaje A. Zaczkowski i zapewnia, że porajski urząd reaguje na każde zgłoszenie, które napływa ze strony mieszkańców. Kontrole mają być kontynuowane w Gęzynie, Kuźnicy Starej i pozostałych miejscowościach w gminie.

Od zbiornika na posesji biegła rura, która odprowadzała nieczystości z dala od domu

MANDATÓW Z ROKU NA ROK CORAZ MNIEJ

W stolicy powiatu myszkowskiego jest 5855 gospodarstw domowych w zabudowie jednorodzinnej. Na terenie miasta jest 2810 zbiorników bezodpływowych i 197 przydomowych oczyszczalni ścieków. Kontrole na terenie całego Myszkowa prowadzi tutejsza Straż Miejska. Funkcjonariusze prowadzą swoje działania bez względu na epidemię.
Trzy lata temu strażnicy dokonali 1116 kontroli, w wyniku których wystawili 155 mandatów. W 55 przypadkach skończyło się na pouczeniu. Rok później – w 2020 r. - kontroli było co prawda o połowę mniej, ale i tak trudno porównać tę liczbę do innych gmin z naszego powiatu. Przeprowadzono 502 kontrole, które zakończyły się 28 mandatami i 15 pouczeniami. Zdaje się, że kontrole przynoszą skutek, bowiem z biegiem lat nieprawidłowości – a co za tym idzie i mandatów – jest coraz mniej.
- Do sierpnia 2021r przeprowadzono 407 kontroli, nałożono 14 mandatów dla właścicieli posesji i zastosowano sześć pouczeń (rok 2020 i 2021 był rokiem pandemicznym, stąd też mniejsza liczba kontroli) – wskazuje rzecznik prasowa UM Myszków Małgorzata Kitala-Miroszewska.
Jeśli chodzi o ulice, które wskazała nam mieszkanka (Ofiar Katynia, Broniewskiego, Orzeszkowej, Konopnickiej, skąd przydomowe ścieki wylewane przez mieszkańców mają spływać w kierunku ul. Prusa), strażnicy sprawdzili tę informację i skontrolowali wszystkie tamtejsze posesje. Działania strażników jeszcze trwają. Właściciele, którzy nielegalnie odprowadzają ścieki, zostali ukarani.
- Straż Miejska odpowiada na każde otrzymane zgłoszenie. Mandaty i pouczenia to jedno, ważniejszym jest  uświadomić sobie, że zła gospodarka ściekami powoduje nie tylko zatrucie środowiska, lecz jest powodem nieodwracalnych zmian w organizmach naszych i naszych dzieci – podkreśla Małgorzata Kitala-Miroszewska.

OD KILKU DO PONAD STU KONTROLI ROCZNIE W ŻARKACH

Na terenie Żarek znajdują się 2262 gospodarstwa domowe, spośród których 50 ma przydomowe oczyszczalnie, a zadeklarowane zbiorniki są 692. Na koniec ubiegłego roku 1342 posesje były podłączone do sieci kanalizacyjnej.
- W 2021 roku przeprowadzono 3 kontrole: 2 bez kanalizacji (zbiorniki bezodpływowe). W wyniku nieprawidłowości nałożono 2 pouczenia; 1 posesja z przyłączoną kanalizacją. 2020 rok 117 kontroli: 32 posesje bez podłączenia do kanalizacji (zbiorniki bezodpływowe). W wyniku kontroli nałożono 14 pouczeń i 4 mandaty karne; 85 posesji z przyłączem do kanalizacji. 2019 rok przeprowadzono 8 kontroli: 7 posesji bez kanalizacji (zbiorniki bezodpływowe), W wyniku nieprawidłowości nałożono 7 pouczeń; 1 posesja przyłączona do kanalizacji – wylicza Katarzyna Kulińska-Pluta z Urzędu Miasta i Gminy w Żarkach. 
(es) Foto: Straż Miejska w Myszkowie/Facebook

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ilonkaTreść komentarza: zdecydowanie najwyższy czas na ten zakaz.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 17:03Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: DziadekTreść komentarza: Od dawna czekałem na jakieś informacje o tej rewitalizacji. Dziękuję.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:07Źródło komentarza: MYSZKÓW. ROZPOCZĘŁA SIĘ REWITALIZACJA CENTRUM MIASTA. PRACE PODZIELONE NA ETAPY. JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ CENTRUM. ZDJĘCIAAutor komentarza: Stary ObserwatorTreść komentarza: A MOŻE TO JEST TAK...??? MOŻE LEPIEJ POJECHAĆ W TYM CZASIE GDZIEŚ DALEKO...???Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:41Źródło komentarza: PRAWYBORY W KO: CZY TO ZDJĘCIE Z PRZYSZŁYM PREZYDENTEM?Autor komentarza: Stary Zgred PolskiTreść komentarza: A JA STAWIAM NA GENERALISIMUSA RAJMUNDA ANDRZEJCZAKA. Do niedawna wódz naczelny naszej niezwyciężonej jarmiji. Włada 3 ma językami. Skończył studia wojskowe na Królewskiej Akademii Obrony (Royal College Defence Studies) w Londynie (2010). A to oznacza , że dla Brytyjczyków (czytaj Londyńskiego City) jest bez porównania ważniejszy od wszystkich innych kandydatów, nie tylko od Sikorskiego po politologi na Oxfordzie(uczelnia od lat bez znaczenia, bo handlowała dyplomami niczym Colegium Tumanum). Przypominam również wszystkim, że wielu warszawiwskich premierów , oraz ministrów finansów to poddanymi jej królewskie mości. Oczywista w wyborach nie mam zamiaru brać udziału, bo od lat wiem że to JEDNA WIELKA LIPA, HUCPA, I PIRAMIDALNE KŁAMSTWO.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 00:06Źródło komentarza: PRAWYBORY W KO: CZY TO ZDJĘCIE Z PRZYSZŁYM PREZYDENTEM?Autor komentarza: AgaTreść komentarza: Najwyższy czas zakazać hodowli zwierząt na futraData dodania komentarza: 18.11.2024, 19:06Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: czytelnikTreść komentarza: Bardzo ważna zmiana. Politycy, czy np. koncerny nie mogą zamykać ust dziennikarzom. Większość społeczeństwa nie zrozumie intencji apelu, ale najważniejsze aby się zmieniło. Bez was dziennikarzy wiele afer np. PIS nie ujrzałoby światła dziennego. Wolne media są bardzo potrzebne.Data dodania komentarza: 18.11.2024, 09:30Źródło komentarza: RAZEM PRZECIWKO SLAPP – apel społeczeństwa obywatelskiego
Reklama
Reklama
Reklama