Po publikacji artykułu dotyczącego nielegalnego zrzucania ścieków otrzymaliśmy kilka telefonów od mieszkańców, którzy wskazali nam miejsca, w których – ich zdaniem – właściciele nieruchomości nie przejmują się przepisami i obowiązkiem regularnego opróżniania zbiornika bezodpływowego przez wyspecjalizowaną firmę. Jedna z osób wskazała nam miejscowości Kuźnica i Gęzyn na terenie gminy Poraj, druga wymieniła szereg ulic w Myszkowie - Ofiar Katynia, Broniewskiego, Orzeszkowej, Konopnickiej, skąd przydomowe ścieki wylewane przez mieszkańców mają spływać w kierunku ul. Prusa. Wszystkie gminy prowadzą kontrole, choć ich liczba czasami znacząco się różni. Najwięcej działań podejmowanych jest w stolicy powiatu, dzięki działającej tutaj Straży Miejskiej, która rocznie przeprowadza od kilkuset do ponad tysiąca kontroli. W niektórych przypadkach mniejszą liczbę kontroli usprawiedliwiano epidemią, choć jak udowadniają niektórzy – np. w Poraju – można podejmować działania przy jednoczesnym dbaniu o zdrowie zarówno pracowników gminy, jak i mieszkańców.
NIEGOWA: DO GMINY WPŁYWA PO JEDNYM ZGŁOSZENIU ROCZNIE
Gmina Niegowa liczy 1514 gospodarstw domowych, z czego w 1116 z nich znajduje się zbiornik bezodpływowy na nieczystości ciekłe (potocznie nazywane szambem). Przydomowe oczyszczalnie ścieków znajdują się na 38 posesjach, z kolei do sieci podłączonych jest 346 gospodarstw.
Gminne kontrole w Niegowie dotyczące ścieków dzielą się – podobnie jak w innych gminach - na planowane i interwencyjne. Pierwsze z nich przeprowadzane są co 5 lat. Powinien zbliżać się ich termin, bowiem ostatni raz planowane kontrole przeprowadzono w 2016 roku, czyli 5 lat temu. Jednak jak wskazuje Sekretarz Gminy Niegowa wstrzymano kontrole w latach 2020 i 2021 ze względu na epidemię.
- Natomiast kontrole interwencyjne odbywają się po zgłoszeniu przez mieszkańców. Zarówno w 2019r. Jak i w 2020 odnotowano po jednym zgłoszeniu. W obydwu przypadkach stwierdzono nieprawidłowości – przekazał nam sekretarz Jerzy Tatarek.
NAJPIERW KONTROLA „NA ODLEGŁOŚĆ’, POTEM W ASYŚCIE POLICJI
W Poraju zbiorniki bezodpływowe znajdują się przy 2515 domach, 77 gospodarstw domowych ma swoją oczyszczalnię, z kolei 1886 domów podłączonych jest do kanalizacji. Dwa lata temu – w 2019 r. - przeprowadzono 9 kontroli, wszystkie w miejscowości Masłońskie. Nie natrafiono wówczas na żadne uchybienia lub nieprawidłowości.
W połowie 2020 roku (czerwiec/lipiec) prowadzono kolejne kontrole, którymi objęto nieruchomości przylegające do rzeki Czarki. Działania kontrolne prowadzone były wówczas od granicy gminy do Żarek Letnisko. Łącznie kontrolą objęto 47 nieruchomości. Najpierw Urząd Gminy w Poraju przesłał do mieszkańców wezwanie do przedstawienia dokumentów, które potwierdzają, że przydomowe zbiorniki na ścieki są regularnie opróżniane przez specjalistyczną firmę i zgodnie z przepisami wywożone. Mieszkańcy musieli przedstawić gminie kopię umowy z firmą oraz kopię rachunków lub faktur z ostatnich 6 miesięcy, potwierdzających, że zbiornik był legalnie opróżniany. W większości przypadków – 26 – mieszkańcy przedstawili potrzebne dokumenty, w 5 przypadkach poinformowano, że nieruchomość nie jest zamieszkana. Z 16 gospodarstw gmina nie otrzymała żadnej odpowiedzi (w 8 przypadkach wezwania wróciły do UG, 8 mieszkańców nie zareagowało na wezwanie).
- Nieruchomości, które nie odpowiedziały na wezwanie wymagały przeprowadzenia kontroli w terenie z udziałem policji, dlatego w 2021 r. na przełomie lipca/sierpnia dokonano kontroli w asyście policji 20 nieruchomości w Żarkach Letnisku. W tym czasie przeprowadzana była także kontrola w Kuźnicy Starej (skontrolowano 6 nieruchomości). Nie stwierdzono nieprawidłowości – informuje Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej, Inwestycji i Pozyskiwania Środków UG Poraj Adam Zaczkowski. Nie był to koniec kontroli na ten rok, które kontynuowano również w bieżącym miesiącu. - W październiku 2021 r. dokonano 26 kontroli (Gęzyn 12 nieruchomości, Masłońskie 8 nieruchomości, Kuźnica Stara 5 nieruchomości, Kuźnica Folwark 1 nieruchomość). Kontrole te także przebiegały w asyście policji. W Gęzynie wystawiono 10 mandatów karnych na podstawie art. 10 ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach dot. nieprawidłowości związanych z gospodarką ściekową – dodaje A. Zaczkowski i zapewnia, że porajski urząd reaguje na każde zgłoszenie, które napływa ze strony mieszkańców. Kontrole mają być kontynuowane w Gęzynie, Kuźnicy Starej i pozostałych miejscowościach w gminie.
MANDATÓW Z ROKU NA ROK CORAZ MNIEJ
W stolicy powiatu myszkowskiego jest 5855 gospodarstw domowych w zabudowie jednorodzinnej. Na terenie miasta jest 2810 zbiorników bezodpływowych i 197 przydomowych oczyszczalni ścieków. Kontrole na terenie całego Myszkowa prowadzi tutejsza Straż Miejska. Funkcjonariusze prowadzą swoje działania bez względu na epidemię.
Trzy lata temu strażnicy dokonali 1116 kontroli, w wyniku których wystawili 155 mandatów. W 55 przypadkach skończyło się na pouczeniu. Rok później – w 2020 r. - kontroli było co prawda o połowę mniej, ale i tak trudno porównać tę liczbę do innych gmin z naszego powiatu. Przeprowadzono 502 kontrole, które zakończyły się 28 mandatami i 15 pouczeniami. Zdaje się, że kontrole przynoszą skutek, bowiem z biegiem lat nieprawidłowości – a co za tym idzie i mandatów – jest coraz mniej.
- Do sierpnia 2021r przeprowadzono 407 kontroli, nałożono 14 mandatów dla właścicieli posesji i zastosowano sześć pouczeń (rok 2020 i 2021 był rokiem pandemicznym, stąd też mniejsza liczba kontroli) – wskazuje rzecznik prasowa UM Myszków Małgorzata Kitala-Miroszewska.
Jeśli chodzi o ulice, które wskazała nam mieszkanka (Ofiar Katynia, Broniewskiego, Orzeszkowej, Konopnickiej, skąd przydomowe ścieki wylewane przez mieszkańców mają spływać w kierunku ul. Prusa), strażnicy sprawdzili tę informację i skontrolowali wszystkie tamtejsze posesje. Działania strażników jeszcze trwają. Właściciele, którzy nielegalnie odprowadzają ścieki, zostali ukarani.
- Straż Miejska odpowiada na każde otrzymane zgłoszenie. Mandaty i pouczenia to jedno, ważniejszym jest uświadomić sobie, że zła gospodarka ściekami powoduje nie tylko zatrucie środowiska, lecz jest powodem nieodwracalnych zmian w organizmach naszych i naszych dzieci – podkreśla Małgorzata Kitala-Miroszewska.
OD KILKU DO PONAD STU KONTROLI ROCZNIE W ŻARKACH
Na terenie Żarek znajdują się 2262 gospodarstwa domowe, spośród których 50 ma przydomowe oczyszczalnie, a zadeklarowane zbiorniki są 692. Na koniec ubiegłego roku 1342 posesje były podłączone do sieci kanalizacyjnej.
- W 2021 roku przeprowadzono 3 kontrole: 2 bez kanalizacji (zbiorniki bezodpływowe). W wyniku nieprawidłowości nałożono 2 pouczenia; 1 posesja z przyłączoną kanalizacją. 2020 rok 117 kontroli: 32 posesje bez podłączenia do kanalizacji (zbiorniki bezodpływowe). W wyniku kontroli nałożono 14 pouczeń i 4 mandaty karne; 85 posesji z przyłączem do kanalizacji. 2019 rok przeprowadzono 8 kontroli: 7 posesji bez kanalizacji (zbiorniki bezodpływowe), W wyniku nieprawidłowości nałożono 7 pouczeń; 1 posesja przyłączona do kanalizacji – wylicza Katarzyna Kulińska-Pluta z Urzędu Miasta i Gminy w Żarkach.
(es) Foto: Straż Miejska w Myszkowie/Facebook
Napisz komentarz
Komentarze