Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 23 kwietnia 2025 06:23
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

NASZE NADZIEJE OTRZYMAŁY KÓŁKA

(Myszków) 16 młodych sportowców z naszego regionu otrzymało w piątek, 23 października br. „Kółka olimpijskie”. Data ich wręczenia nie była przypadkowa. W październiku Polski Komitet Olimpijski, który przyznaje te zaszczytne wyróżnienia młodym, odnoszącym sukcesy sportowcom, obchodził 90 rocznicę istnienia.
Podziel się
Oceń

(Myszków) 16 młodych sportowców z naszego regionu otrzymało w piątek, 23 października br. „Kółka olimpijskie”. Data ich wręczenia nie była przypadkowa. W październiku Polski Komitet Olimpijski, który przyznaje te zaszczytne wyróżnienia młodym, odnoszącym sukcesy sportowcom, obchodził 90 rocznicę istnienia.

 

Polski Komitet Olimpijski powstał w Krakowie w 1919 roku. Jednym z jego zadań było od początku zainteresowanie młodzieży systematycznym uprawianiem sportu i promowanie wśród niej zasad idei olimpijskiej. On też nadaje te zaszczytne wyróżnienia dla młodych sportowców. Co warte podkreślenia, system zdobywania „kółek olimpijskich” jest ściśle związany m.in. z cyklem i programem olimpijskim. I, II i III „kółko olimpijskie” można zdobywać w dyscyplinach olimpijskich, natomiast IV i V jedynie w konkurencjach rozgrywanych podczas igrzysk.

 

I kółko olimpijskie przyznaje się zdobywcom miejsc od 1do 3 w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików, zwycięzcom Igrzysk Młodzieży Szkolnej oraz zwycięzcom całorocznych cyklów zawodów o zasięgu ogólnopolskim.

 

II kółko olimpijskie otrzymują zdobywcy miejsc od l do 8 w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży lub Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych.

 

III kółko olimpijskie przeznaczone jest dla zdobywców miejsc od 1 do 3 w Mistrzostwach Polski Juniorów, reprezentantów Polski juniorów na mistrzostwach świata i Europy oraz reprezentantów kraju na światowe i europejskie igrzyska młodzieży.

 

Pozostałe kółka olimpijskie zarezerwowane są dla kadrowiczów na igrzyska olimpijskie. Okazuje się, że i na naszym terenie nie brakuje młodzieży, która, miejmy nadzieję, może w przyszłości zaprezentować się na olimpiadzie.

 

Podczas myszkowskiej uroczystości I kółko olimpijskie otrzymali: uprawiający piłkę nożną Piotr Napora, ciężarowcy: Bartłomiej Pęczak i Filip Dłubała, siatkarze: Krzysztof Budryn i Wojciech Widz oraz kolarze: Patrycja Wrzosowska, Dariusz Sikora, Konrad Musialik, Karol Bubel, Jakub Chłądzyński, Dariusz Wiśniewski i Patryk Kostecki. II kółko olimpijskie trafiło do rąk kolarzy: Bartosza Pilisa, Łukasza Nowackiego i Grzegorza Wiśniewskiego. Podobnie było w przypadku III kółka olimpijskiego, które wręczono kolarzowi Kamilowi Gradzikowi.

 

W uroczystym wręczaniu kółek olimpijskich uczestniczyli znani sportowcy, którzy swoim przykładem i osiągnięciami udowodnili, że sukcesy w sporcie, w tym te najcenniejsze – medale olimpijskie mogą zdobywać wszyscy. Także osoby wywodzące się z małych miejscowości, gdzie dostęp do sportu jest o wiele trudniejszy niż w dużych aglomeracjach. Wystarczy tylko talent, wytrwałość i chęć osiągnięcia sukcesu.

W sali MDK-u gdzie wręczano odznaki obecni byli olimpijczycy: Dariusz Goździak – złoty, drużynowy medalista olimpijski w pięcioboju nowoczesnym z Barcelony, Zygmunt Anczok- członek „złotej” drużyny piłkarskiej z Monachium z 1972 r., Jakub Jelonek – reprezentant Polski w chodzie na 20 km na ostatnich igrzyskach w Pekinie oraz Dariusz Flak – złoty medalista w igrzyskach paraolimpijskich w Pekinie, w tandemowym kolarskim wyścigu ze startu wspólnego.

 

Zygmunt Anczok, który w drużynie narodowej wystąpił 48 razy, a o jego umiejętnościach jako obrońcy mógł przekonać się choćby słynny Pele urodził się w Lublińcu, gdzie w miejscowej Sparcie rozpoczynał piłkarską karierę.

 

Jakub Jelonek to sportowiec wywodzący się z Częstochowy. Tam sie urodził, tam tez rozpoczynał karierę w „Budowlanych”. Obecnie jest zawodnikiem AZS – AWF Kraków i, jak mówią specjaliści, nadzieją na medale w chodzie, do których polskich kibiców przyzwyczaił Robert Korzeniowski.

 

Dariusz Flak od kilkunastu lat mieszka w Zawadzie koło Kłomnic. Urodził się i do 1992 r. mieszkał jednak w Koziegłówkach – Ordonie i jest wychowankiem klubu „Błękitni” Koziegłowy. W Pekinie był „pilotem” niewidomego kolarza Andrzeja Zająca z województwa opolskiego. Po dramatycznym wyścigu obaj sięgnęli po złoto.

 

Młodych sportowców oklaskiwali także działacze Regionalnego Komitetu Olimpijskiego – Grzegorz Lipowski, były senator i jego przewodniczący oraz Włodzimierz Prochaska, Bogdan Comer, Jerzy Roganiewicz, Stanisław Sączek, Antoni Kusiak i Bogusław Kwiatkowski. Dwaj ostatni otrzymali podczas uroczystości dyplomy i puchary za wieloletnią pracę społeczną i trenerską z młodzieżą. Regionalna Rada Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Częstochowie uhonorowała także medalem za zasługi dla ruchu olimpijskiego burmistrza Myszkowa Janusza Romaniuka.

Robert Bączyński

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KarolinaTreść komentarza: 😍Data dodania komentarza: 19.04.2025, 16:19Źródło komentarza: Vespa na JurzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: To jest chyba jednak standard. Dzisiaj (17/04/2025) identyczne obrazki były w Koziegłowach na ul. Żareckiej obok domu burmistrza Koziegłów. Zamiatanie ulicy przebiegało tak że trzeba było uciekać na drugą stronę ulicy żeby jako tako przejść. Tumany kurzu ciągnęły się na odległość 100 m za zamiatarką. Oczywiście wszystkie prace na sucho przy słonecznej pogodzie i 25 stopniach ciepła.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 12:56Źródło komentarza: ZAMIATARKA CZY KURZARKA?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Takiemu to nic nie zrobią bo ma kolegę sędziego,Data dodania komentarza: 16.04.2025, 14:09Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Przecież to "elyta" polityczna to co mu zrobią? Jak skażą to się odwoła że sadzili ni ci sędziowie co trzeba.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:59Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Jak zwykły obywatel to ma przechlapane. Jak adwokatka Monika M. miała trzykrotny zakaz prowadzenia pojazdów i wpadła po raz kolejny to dostała 7500 zł grzywny. W Myszkowie sąd jest litościwy.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:51Źródło komentarza: MYSZKÓW. BYŁ TAK PIJANY, ŻE WJECHAŁ NA SKUTERZE W PŁOTAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Jakie poglądy Trzaskowski wylosował na dziś? Zwykły tchórz bo unika debat w telewizjiData dodania komentarza: 16.04.2025, 02:46Źródło komentarza: Rafał Trzaskowski popierany przez coraz więcej samorządowców
Reklama
Reklama
Reklama