(Myszków) 16 młodych sportowców z naszego regionu otrzymało w piątek, 23 października br. „Kółka olimpijskie”. Data ich wręczenia nie była przypadkowa. W październiku Polski Komitet Olimpijski, który przyznaje te zaszczytne wyróżnienia młodym, odnoszącym sukcesy sportowcom, obchodził 90 rocznicę istnienia.
Polski Komitet Olimpijski powstał w Krakowie w 1919 roku. Jednym z jego zadań było od początku zainteresowanie młodzieży systematycznym uprawianiem sportu i promowanie wśród niej zasad idei olimpijskiej. On też nadaje te zaszczytne wyróżnienia dla młodych sportowców. Co warte podkreślenia, system zdobywania „kółek olimpijskich” jest ściśle związany m.in. z cyklem i programem olimpijskim. I, II i III „kółko olimpijskie” można zdobywać w dyscyplinach olimpijskich, natomiast IV i V jedynie w konkurencjach rozgrywanych podczas igrzysk.
I kółko olimpijskie przyznaje się zdobywcom miejsc od 1do 3 w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików, zwycięzcom Igrzysk Młodzieży Szkolnej oraz zwycięzcom całorocznych cyklów zawodów o zasięgu ogólnopolskim.
II kółko olimpijskie otrzymują zdobywcy miejsc od l do 8 w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży lub Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych.
III kółko olimpijskie przeznaczone jest dla zdobywców miejsc od 1 do 3 w Mistrzostwach Polski Juniorów, reprezentantów Polski juniorów na mistrzostwach świata i Europy oraz reprezentantów kraju na światowe i europejskie igrzyska młodzieży.
Pozostałe kółka olimpijskie zarezerwowane są dla kadrowiczów na igrzyska olimpijskie. Okazuje się, że i na naszym terenie nie brakuje młodzieży, która, miejmy nadzieję, może w przyszłości zaprezentować się na olimpiadzie.
Podczas myszkowskiej uroczystości I kółko olimpijskie otrzymali: uprawiający piłkę nożną Piotr Napora, ciężarowcy: Bartłomiej Pęczak i Filip Dłubała, siatkarze: Krzysztof Budryn i Wojciech Widz oraz kolarze: Patrycja Wrzosowska, Dariusz Sikora, Konrad Musialik, Karol Bubel, Jakub Chłądzyński, Dariusz Wiśniewski i Patryk Kostecki. II kółko olimpijskie trafiło do rąk kolarzy: Bartosza Pilisa, Łukasza Nowackiego i Grzegorza Wiśniewskiego. Podobnie było w przypadku III kółka olimpijskiego, które wręczono kolarzowi Kamilowi Gradzikowi.
W uroczystym wręczaniu kółek olimpijskich uczestniczyli znani sportowcy, którzy swoim przykładem i osiągnięciami udowodnili, że sukcesy w sporcie, w tym te najcenniejsze – medale olimpijskie mogą zdobywać wszyscy. Także osoby wywodzące się z małych miejscowości, gdzie dostęp do sportu jest o wiele trudniejszy niż w dużych aglomeracjach. Wystarczy tylko talent, wytrwałość i chęć osiągnięcia sukcesu.
W sali MDK-u gdzie wręczano odznaki obecni byli olimpijczycy: Dariusz Goździak – złoty, drużynowy medalista olimpijski w pięcioboju nowoczesnym z Barcelony, Zygmunt Anczok- członek „złotej” drużyny piłkarskiej z Monachium z 1972 r., Jakub Jelonek – reprezentant Polski w chodzie na 20 km na ostatnich igrzyskach w Pekinie oraz Dariusz Flak – złoty medalista w igrzyskach paraolimpijskich w Pekinie, w tandemowym kolarskim wyścigu ze startu wspólnego.
Zygmunt Anczok, który w drużynie narodowej wystąpił 48 razy, a o jego umiejętnościach jako obrońcy mógł przekonać się choćby słynny Pele urodził się w Lublińcu, gdzie w miejscowej Sparcie rozpoczynał piłkarską karierę.
Jakub Jelonek to sportowiec wywodzący się z Częstochowy. Tam sie urodził, tam tez rozpoczynał karierę w „Budowlanych”. Obecnie jest zawodnikiem AZS – AWF Kraków i, jak mówią specjaliści, nadzieją na medale w chodzie, do których polskich kibiców przyzwyczaił Robert Korzeniowski.
Dariusz Flak od kilkunastu lat mieszka w Zawadzie koło Kłomnic. Urodził się i do 1992 r. mieszkał jednak w Koziegłówkach – Ordonie i jest wychowankiem klubu „Błękitni” Koziegłowy. W Pekinie był „pilotem” niewidomego kolarza Andrzeja Zająca z województwa opolskiego. Po dramatycznym wyścigu obaj sięgnęli po złoto.
Młodych sportowców oklaskiwali także działacze Regionalnego Komitetu Olimpijskiego – Grzegorz Lipowski, były senator i jego przewodniczący oraz Włodzimierz Prochaska, Bogdan Comer, Jerzy Roganiewicz, Stanisław Sączek, Antoni Kusiak i Bogusław Kwiatkowski. Dwaj ostatni otrzymali podczas uroczystości dyplomy i puchary za wieloletnią pracę społeczną i trenerską z młodzieżą. Regionalna Rada Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Częstochowie uhonorowała także medalem za zasługi dla ruchu olimpijskiego burmistrza Myszkowa Janusza Romaniuka.
Robert Bączyński
Napisz komentarz
Komentarze