(Zawiercie, Pilica, Ogrodzieniec, Żarnowiec) Drugi Rajd Zamkowy Orle Gniazdo Hucisko, będący jednocześnie 10. rundą Rajdowego Pucharu Polski przeszedł już do historii. Zwycięzcą w Rajdzie Zamkowym, a tym samym wiceliderem w RPP okazał się jadący Hondą Civic Rafał Maliński. W rajdzie niestety nie startował nikt z Zawiercia. Jedynym „lokalnym” zawodnikiem był myszkowianin Piotr Jędrusiński, który z powodu awarii zawieszenia swojej Hondy Civic TypeR wycofał się na przedostatnim odcinku specjalnym.
Po 4-letniej przerwie wielbiciele szybkich samochodów ponownie mieli okazję podjąć rajdowe wyzwanie na jurajskich drogach podczas rajdu organizowanego przez Automobilklub Zamkowy. Zawody rozpoczęły się w piątek, 23 października prezentacją załóg na Stadionie Miejskim w Zawierciu. Po ceremonii startu zawodnicy udali się do parku serwisowego usytuowanego na terenie Konsorcjum Stali, przy ulicy Paderewskiego. Z tego punktu uczestnicy przejechali na osiem odcinków specjalnych, w trzech sekcjach: Ogrodzieniec, Żarnowiec Pilica. Do rajdu zgłosiło się 76 załóg, w tym cała czołówka Pucharu Polski. Trasa rajdu liczyła 307 km, z czego 92 km to odcinki specjalne. Zawodnicy musieli pokonać pętle z odcinkami w Ogrodzieńcu (11,6 km), Żarnowcu (10,5 km) i Pilicy (14,1 km), a w końcowej pętli znalazły się Pilica 3 i odcinek specjalny „Zawiercie Miasto” na obrzeżach Zawiercia (5,85 km).
Na czas rozgrywania odcinków specjalnych w sobotę wyłączone zostały z całkowitego użytku drogi: w Karlinie, Kiełkowicach, Starych Kiełkowicach, Gieble i w Mokrusie, Żarnowcu droga między Małoszycami, a Brzezinami, droga w Łanach Wielkich, Otoli Małej i Zabrodziu. W gminie Pilica wydzielono na potrzeby rajdu ulice w Wierzbicy, Przychodach, miejscowości Dobra i Sławniowie. W Zawierciu zablokowane zostały ulice: Łośnicka - od skrzyżowania z ulicą Filaretów do skrzyżowania z ulicą Stalowników, a także ulice: Kamienna, Sportowa, Stanisława Wyspiańskiego, Piwniczna, Warta i Kolorowa.
- Organizacja rajdu wymagała od nas jako organizatorów dużego wysiłku. Wszystko jednak poszło zgodnie z planem. Impreza pochłonęła ok. 170 tys. zł. Zawodnicy również byli bardzo zadowoleni. Myślę, że rajd zamkowy już na stałe wpisze się do kalendarza imprez. Podobne życzenie wyraziły również władze gmin, w których odbył się rajd – mówi prezes Automobilklubu Zamkowego Jarosław Grzybek.
W ostatniej już rundzie Rajdowego Pucharu Polski, a tym samym 2 Rajdzie Zamkowym Orle Gniazdo w Hucisku - Zawiercie 2009 wystartowały 72 zespoły. Pieszo pojawiły się pod bramą startową aż 3 zespoły, które z powodów technicznych nie mogły wziąć udziału w starcie honorowym i stawiły się dopiero następnego dnia podczas pierwszego odcinka specjalnego – Ogrodzieniec o długości 11,3 km. Na tej trasie najlepszy wynik osiągnęła załoga Hankiewicz/Wierzchowska, na drugim miejscu znalazł się Rafał Maliński, a jako trzeci dojechał Jarek Szeja. Po dwukrotnym przejechaniu odcinków w Ogrodzieńcu i Żarnowcu, trzykrotnym przejechaniu odcinka w Pilicy, zawodnicy musieli zmierzyć się jeszcze z odcinkiem specjalnym Zawiercie Miasto, gdzie na linię mety dotarło tylko 49 zawodników. Zwycięskim debiutem w Zamkowym Rajdzie zaskoczył wszystkich Rafał Maliński, który w klasyfikacji generalnej w Rajdowym Pucharze Polski zajął 2 miejsce. Na pozostałych miejscach podium Rajdu Zamkowego stanęli również Paweł Hankiewicz i Wojciech Chuchała.
W klasie Gość, zwycięzcami Rajdu Zamkowego zostali Szymon Kornicki i Piotr Zegarmistrz w Citroenie C2, wyprzedzając Fiata 126p Wojciecha Grondala i Anny Nowakowskiej. Motoryzacyjną gratką był również zabytkowy Wartburg 353WR, którym Marek Mateja i Bartłomiej Gorajczyk zajęli 3 miejsce w tej kategorii.
Wśród uczestników rajdu znalazł się również reprezentant naszego regionu, a konkretnie myszkowianin Piotr Jędrusiński i pilotujący mu Tomasz Maciuszek. Niestety kierowca Hondy Civic Type R na przedostatnim odcinku specjalnym musiał zakończyć swoje zmagania z powodu poważnej awarii zawieszenia.
Rajd Zamkowy miał być przedostatnią rundą Rajdowego Pucharu Polski, jednak ze względu na to, że 36 edycja Rajdu Cieszyńskiej Barbórki została odwołana, klasyfikacja prezentuje się następująco:
Wyniki:
2. Rajdu Zamkowego Orle Gniazdo Hucisko Zawiercie:
Miejsce
Załoga
Samochód
1
Maliński/Pietrusiński
Honda Civic
2
Hankiewicz/Wierzchowska
Honda Civic
3
Chuchała/Ciupka
Peugeot 206 RC
4
Pogan/Skrzywan
Renault Clio
5
Kasprzyk/Sielicki
Citroen C2
6
Tomaszczyk/Heller
Honda Civic
7
Czekan/Czekan
Honda Civic
8
Longota/Siatkowski
Peugeot 206 RC
9
Kardaś/Pochroń
Honda Civic
10
Strzelecki/Sznajder
Renault Clio
Klasyfikacja generalna RPP po Rajdzie Zamkowym
Miejsce
Kierowca
Samochód
Liczba
punktów
1.
Jarosław Szeja
Honda Civic
81
2.
Rafał Maliński
Honda Civic
62
3.
Paweł Hankiewicz
Honda Civic
41
4.
Michał Elżbieciak
Opel Astra
36
5.
Jerzy Tomaszczyk
Honda Civic
26
6.
Wojciech Chuchała
Peugeot 206 RC
20
7.
Tomasz Sawicki
Peugeot 206 RC
18
8.
Mateusz Tutaj
Honda Civic
18
9.
Radosław Kasprzyk
Citroen C2
18
10.
Piotr Rudzki
Honda Civic
17
- To był szalony, ale również naprawdę wymagający rajd. Łącznie udało nam się wygrać 4 z ośmiu odcinków i wrócić z 27 miejsca na drugie w klasyfikacji generalnej. Wraz z Agnieszką, chcemy również bardzo podziękować naszemu zespołowi, który wykonał ogromną pracę. Chłopaki nie spali dwie i pół doby i skończyli składać auto dopiero w piątek o 3 w nocy. Pomimo tego, wszystko zadziałało perfekcyjnie, nie mieliśmy najmniejszego problemu z autem i organizacją pracy – mówił Paweł Hankiewicz.
Justyna Banach
Napisz komentarz
Komentarze