Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 25 kwietnia 2025 16:45
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

KRYZYS FINANSÓW SAMORZĄDÓW- CO OZNACZA W PRAKTYCE?

Z usług publicznych zapewnianych przez gminy i powiaty korzystamy każdego dnia, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Niestety w świetle aktualnych danych finansowych i ze względu na szereg zewnętrznych czynników (w tym epidemię), nasz standard życia w wielu większych i mniejszych miejscowościach może wkrótce się pogorszyć.
Podziel się
Oceń

Finansowe problemy w wielu samorządach
Samorządowcy i eksperci w zakresie finansów publicznych od dłuższego czasu z niepokojem patrzą na pogarszającą się kondycję budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Za trwającym kryzysem w samorządowych finansach przemawiają konkretne dane, wskazujące np. spadek potencjału inwestycyjnego gmin i powiatów czy dynamicznie rosnące wydatki bieżące. Problemy te dotykają w mniejszym lub większym stopniu samorządy lokalne w całej Polsce, niezależnie od ich wielkości czy położenia na mapie kraju.

Ten kryzys w połączeniu ze skutkami COVID-19 może oznaczać pogorszenie standardu naszego życia, do jakiego przyzwyczailiśmy się w ostatnich latach. Ten standard udało się wypracować w Polsce w dłuższym okresie czasu, dzięki dużemu zaangażowaniu wielu osób, pracujących na rzecz lokalnych społeczności, w tym również miejscowych przedsiębiorców, różnych organizacji społecznych czy po prostu aktywnych grup mieszkańców.
Usługi publiczne, czyli wszystko co nas otacza
Dziś na jakość naszego funkcjonowania w sferze zawodowej, edukacyjnej, prywatnej, w tym rodzinnej czy rekreacyjnej składa się szereg usług publicznych świadczonych przez samorządy. Wśród nich można m.in. wymienić: transport publiczny, odbiór i zagospodarowanie odpadów, usługi o charakterze edukacyjnym czy opiekuńczym oraz zapewnienie oświetlenia ulicznego. Sprawne dostarczanie usług publicznych wymaga okresowych, kosztownych inwestycji, np. remontów i modernizacji dróg, systemów wodno-kanalizacyjnych, czy przeprowadzenia termomodernizacji placówek ochrony zdrowia, szkół i przedszkoli. Usługi te są finansowane ze środków publicznych, wiele z nich bezpośrednio z budżetu danego samorządu (część z budżetu państwa lub zewnętrznych funduszy pomocowych).
Jeśli pewnego dnia samorządy lokalne w znacznym stopniu przestałyby wykonywać swoje zadania, to okazałoby się, że po prostu nie bylibyśmy w stanie „normalnie funkcjonować”. Problemem byłby dojazd do pracy z wykorzystaniem komunikacji publicznej, wizyta u lekarza, czy nawet tak prozaiczna czynność jak odbiór śmieci albo wieczorny spacer w bezpiecznej, a więc dobrze oświetlonej przestrzeni.

To, że rola samorządu lokalnego w naszym życiu jest znacząca przekonaliśmy się, gdy rozpoczęła się epidemia. Wtedy bowiem odczuliśmy, jak ważna jest ciągłość w realizowaniu wielu usług publicznych. Okazało się też, że bez dodatkowego i często natychmiastowego zaangażowania gmin i powiatów w walkę z COVID-19, jako lokalne społeczności, ponieślibyśmy jeszcze większe straty. Zakup brakującego sprzętu medycznego, finansowanie wymazobusów, wsparcie lokalnych przedsiębiorców poprzez ulgi i zwolnienia podatkowe, ale też pomoc kierowana do seniorów i innych grup szczególnie jej potrzebujących – praktycznie w każdym samorządzie w różnej skali takie działania były na bieżąco podejmowane.
Może być mniej i drożej
Jako mieszkańcy oczekujemy, że usługi publiczne będą dostępne dla wszystkich, profesjonalne i względnie tanie. Przy tym powinny być zróżnicowane, bo odpowiadające na potrzeby różnych grup społecznych.
Te kryteria są wyznacznikiem w codziennej pracy urzędników i pracowników  samorządowych. Jednak ze względu na kryzys w finansach samorządów i ten w szerszym ujęciu, musimy się liczyć z tym, że w przyszłym roku niektóre usługi publiczne będą stopniowo drożeć lub ich dostępność będzie z konieczności istotnie ograniczona. Ten okrojony zakres usług będzie z dużym prawdopodobieństwem dotyczył oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy działalności klubów sportowych.
Wiele zewnętrznych czynników i potrzeba zmiany systemu finansów

W ostatnich latach samorządy lokalne w całej Polsce często podkreślały, że bez wprowadzenia systemowych zmian w finansach gmin i powiatów skutki narastających problemów w tym zakresie w pewnym momencie odczujemy bezpośrednio i niestety dotkliwie.

Na samorządowe budżety oddziałuje wiele różnych zewnętrznych czynników, na które jednostki samorządu terytorialnego często nie mają wpływu. Ciągłe zmiany w prawie, niedostateczne dofinansowanie zadań zleconych samorządom przez administrację rządową, nowe obowiązki bez zapewnienia środków finansowych - to tylko niektóre z czynników, które w największym stopniu oddziałują na finanse gmin i powiatów. Do tego należy dodać wzrost cen usług, z których samorządy korzystają realizując zadania publiczne (np. wzrost cen energii, wzrost kosztów pracy), czy wyzwania globalne w postaci np. zmian klimatycznych, a od niedawna kryzys gospodarczy z powodu epidemii.

Samorząd jest ważnym elementem stabilnego Państwa. Dlatego musi mieć zagwarantowane solidne podstawy zarówno prawne, jak i finansowe. Jednocześnie w czasie kryzysu sam powinien mieć zapewnione odpowiednie mechanizmy pomocowe. I właśnie o takie wsparcie będą apelować gminy i powiaty z naszego województwa.
Priorytetem samorządów lokalnych, poza koniecznością zagwarantowania wspólnotom lokalnym satysfakcjonującego standardu życia, będzie w najbliższych latach odbudowa - po „covidowym” kryzysie - potencjału lokalnych gospodarek. To wszystko będzie wymagało ogromnego zaangażowania i wielu niełatwych decyzji. Mamy nadzieję, że wspólnym wysiłkiem społeczności lokalnych uda się to osiągnąć.

Więcej o aktualnej sytuacji finansowej samorządów lokalnych: https://www.silesia.org.pl/aktualnosci/kryzys-finansow-w-samorzadach,707

Materiał przygotowany przez Śląski Związek Gmin i Powiatów


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZenekTreść komentarza: Panie Wojciechu współczuję. I Trzymam Kciuki !!!Data dodania komentarza: 24.04.2025, 13:37Źródło komentarza: ZARZUTY KORUPCYJNE DLA BYŁEGO STAROSTY. KAUCJA 200.000 ZŁ I WYSZEDŁAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: 😍Data dodania komentarza: 19.04.2025, 16:19Źródło komentarza: Vespa na JurzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: To jest chyba jednak standard. Dzisiaj (17/04/2025) identyczne obrazki były w Koziegłowach na ul. Żareckiej obok domu burmistrza Koziegłów. Zamiatanie ulicy przebiegało tak że trzeba było uciekać na drugą stronę ulicy żeby jako tako przejść. Tumany kurzu ciągnęły się na odległość 100 m za zamiatarką. Oczywiście wszystkie prace na sucho przy słonecznej pogodzie i 25 stopniach ciepła.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 12:56Źródło komentarza: ZAMIATARKA CZY KURZARKA?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Takiemu to nic nie zrobią bo ma kolegę sędziego,Data dodania komentarza: 16.04.2025, 14:09Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Przecież to "elyta" polityczna to co mu zrobią? Jak skażą to się odwoła że sadzili ni ci sędziowie co trzeba.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:59Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Jak zwykły obywatel to ma przechlapane. Jak adwokatka Monika M. miała trzykrotny zakaz prowadzenia pojazdów i wpadła po raz kolejny to dostała 7500 zł grzywny. W Myszkowie sąd jest litościwy.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:51Źródło komentarza: MYSZKÓW. BYŁ TAK PIJANY, ŻE WJECHAŁ NA SKUTERZE W PŁOT
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama