Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 24 kwietnia 2025 06:00
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

BAKTERIE ZAGŁODZONE, A MIESZKAŃCY BEZPIECZNI

(Myszków) Mieszkańcy Myszkowa są bezpieczni jeśli chodzi o dostawy wody. Takie zapewnienia padały kilkakrotnie w czwartek 2 października, podczas uroczystości oddania do użytku po gruntownym remoncie stacji uzdatniania wody przy ulicy Wyszyńskiego. Na terenie stacji powstał m.in. nowy, głęboki na ponad 140 metrów otwór studzienny. Wydajność stacji wzrosła z niespełna 70 do 150 metrów sześciennych wody na godzinę, co oznacza, że w ciągu doby do mieszkańców Myszkowa może trafić nawet 3 tysiące metrów sześciennych wody.      
Podziel się
Oceń

(Myszków) Mieszkańcy Myszkowa są bezpieczni jeśli chodzi o dostawy wody. Takie zapewnienia padały kilkakrotnie w czwartek 2 października, podczas uroczystości oddania do użytku po gruntownym remoncie stacji uzdatniania wody przy ulicy Wyszyńskiego. Na terenie stacji powstał m.in. nowy, głęboki na ponad 140 metrów otwór studzienny. Wydajność stacji wzrosła z niespełna 70 do 150 metrów sześciennych wody na godzinę, co oznacza, że w ciągu doby do mieszkańców Myszkowa może trafić nawet 3 tysiące metrów sześciennych wody.

 

- Przyzwyczailiśmy się do tego, że jak jest wysoka kwota inwestycji, to ma to być widać. A to jest inwestycja, która nie jest tania, może nie specjalnie widoczna, ale niesamowicie strategiczna dla miasta. Spośród ujęć wody w Myszkowie to jest najważniejsze, o największej mocy, i „wołało” o to, by zostać zmodernizowane (…) To wyjście naprzeciw warunkom klimatycznym, które się w tej chwili pojawiają. Ludzie mieszkający na obrzeżach naszego miasta, mający do tej pory własne studnie, narzekają, że te studnie wysychają (…) Cieszmy się z tego, że będziemy mieć ujecie wody o dużej wydajności, zabezpieczające potrzeby naszych mieszkańców – mówił podczas uroczystości burmistrz Włodzimierz Żak.

 

Inwestycja kosztowała prawie 1,5 miliona złotych, z czego 1 mln 286 tys. stanowiły środki z preferencyjnego „Kredytu Ekologicznego” z Banku Ochrony Środowiska, z dopłatą Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. - Teraz woda z tego obiektu jest uzdatniona, napowietrzona w pełnym zakresie. Przedtem tego nie było - mówi prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Myszkowie Ryszard Woszczyk, tłumacząc co zmieniło się w stacji po modernizacji. - Ponadto jest wykonany nowy otwór studzienny, obok starego, który był do tej pory eksploatowany. Ma głębokość ponad 140 metrów (…) Wykonanie tej modernizacji spowodowało, że mamy naprawdę bezpieczeństwo jeśli chodzi o zaopatrzenie w wodę mieszkańców. W trakcie budowy, przez te prawie półtora roku, to wyglądało tak, jakbyśmy jechali samochodem bez koła zapasowego (…) Teraz mamy wydajność maksymalną 150 metrów sześciennych na godzinę, poprzednio ledwo udawało się 70. Ta wydajność jest oczywiście regulowana potrzebami. Za stacją jest zlokalizowany agregat prądotwórczy. W przypadku braku dostawy energii elektrycznej jesteśmy zatem w stanie momentalnie zapewnić dostawy wody (…) Obiekt podlega stałej kontroli Sanepidu, prowadzimy także swój monitoring wewnętrzny, mieszkańcy mogą być zatem spokojni o jakość wody i jej dostarczanie – dodaje Ryszard Woszczyk. Jak mówi kolejna w kolejce do modernizacji jest stacja uzdatniania wody w Mrzygłodzie.

 

Ważną postacią uroczystości był Adam Pałkiewicz, który jest autorem projektu przebudowy stacji oraz autorem opracowanej wiele lat temu metody, dzięki której w myszkowskich kranach płynie woda dobrej jakości. - Współpracuję z Państwem już 12, jeśli nie 13 lat. Poznaliśmy się przy okazji dyskusji na temat: dlaczego z ziemi wydobywana woda jest bardzo dobra, a sto metrów dalej, za stacjami uzdatniania wody, woda staje się bardzo zła. Po pewnym czasie doszliśmy do wniosku, że przyczyną tego wszystkiego są bakterie żyjące na resztkach żelaza, które są w tej wodzie, skąd inąd bardzo dobrej. One powodowały, że tego żelaza było dwudziestokrotnie więcej niż przewidują normy i wszyscy narzekali. Doszliśmy do wniosku, że można dwoma drogami pokonać to żelazo: że musimy albo wprowadzić chlor, albo musimy zagłodzić te bakterie. Jak zagłodzić? Dać im tlen. Bo to były bakterie beztlenowe. Skutkiem głodzenia tych bakterii jest ta właśnie stacja. Przedtem woda była pompowana do sieci, teraz do sieci ta woda jest pompowana przez filtry. Ta woda jest wcześniej napowietrzona, czyli wprowadza się do niej powietrze. W wyniku tego resztka żelaza zostaje zatrzymana na filtrach, a do sieci trafia woda bez niej, za to z powietrzem. Do tego najdalszego użytkownika dochodzi tym samym mniej więcej taka woda, jaka wychodzi ze stacji. Ta ma możliwość wyprodukowania w skali doby ok. 3 tysięcy metrów sześciennych. Jest to taki solidny zapas wody (…) Woda jest ważna w Polsce, z tego powodu, że jesteśmy jednym z „najbiedniejszym” pod tym względem ”krajów Europy. U nas nie ma wody. Dzisiaj są wojny o ropę naftową i gaz, ale najprawdopodobniej następne wojny będą już o wodę. Państwa woda jest doskonała. Ja projektuję stacje głównie w rejonie województwa mazowieckie, na północy kraju, Państwa woda jest czystą, dobrą wodą. Nie ma w niej siarczanów, amoniaku. Pijąc taką wodę nie wypada chorować na choroby wieńcowe, ponieważ ta woda nie ma chlorków i gotując można sobie odrobinę więcej posolić. W okolicach Warszawy woda zawiera 150 miligramów chlorków na litr, u Państwa jest 10 – komplementował Adam Pałkiewicz. Nic dziwnego, że po takich zapowiedziach uczestnicy uroczystości bez obawy sięgali po kubki z wodą wprost z kranów.

 

Robert Bączyński

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KarolinaTreść komentarza: 😍Data dodania komentarza: 19.04.2025, 16:19Źródło komentarza: Vespa na JurzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: To jest chyba jednak standard. Dzisiaj (17/04/2025) identyczne obrazki były w Koziegłowach na ul. Żareckiej obok domu burmistrza Koziegłów. Zamiatanie ulicy przebiegało tak że trzeba było uciekać na drugą stronę ulicy żeby jako tako przejść. Tumany kurzu ciągnęły się na odległość 100 m za zamiatarką. Oczywiście wszystkie prace na sucho przy słonecznej pogodzie i 25 stopniach ciepła.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 12:56Źródło komentarza: ZAMIATARKA CZY KURZARKA?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Takiemu to nic nie zrobią bo ma kolegę sędziego,Data dodania komentarza: 16.04.2025, 14:09Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Przecież to "elyta" polityczna to co mu zrobią? Jak skażą to się odwoła że sadzili ni ci sędziowie co trzeba.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:59Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Jak zwykły obywatel to ma przechlapane. Jak adwokatka Monika M. miała trzykrotny zakaz prowadzenia pojazdów i wpadła po raz kolejny to dostała 7500 zł grzywny. W Myszkowie sąd jest litościwy.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:51Źródło komentarza: MYSZKÓW. BYŁ TAK PIJANY, ŻE WJECHAŁ NA SKUTERZE W PŁOTAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Jakie poglądy Trzaskowski wylosował na dziś? Zwykły tchórz bo unika debat w telewizjiData dodania komentarza: 16.04.2025, 02:46Źródło komentarza: Rafał Trzaskowski popierany przez coraz więcej samorządowców
Reklama
Reklama
Reklama