Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 26 listopada 2024 05:25
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

ROK SZKOLNY ROZPOCZĘTY. SPRAWDZAMY GDZIE NAJCHĘTNIEJ KIEROWALI SIĘ ABSOLWENCI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Na początku sierpnia 2021 zakończyła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. W powiecie myszkowskim spośród ośmiu szkół ponadpodstawowych, najczęściej wybieraną było Liceum Ogólnokształcące im. mjr. H. Sucharskiego, choć zainteresowaniem cieszyły się również wybrane kierunki techniczne.
Podziel się
Oceń

Ostatni etap rekrutacji do szkół ponadpodstawowych zakończył się 2 sierpnia. Mimo tego, że w wybranych oddziałach pozostały wolne miejsca, w większości szkół rekrutacja została zamknięta.
O kolejności przyjętych do szkoły ponadpodstawowej decydowała liczba uzyskanych punktów rekrutacyjnych. Każdy absolwent szkoły podstawowej mógł zebrać łącznie dwieście punktów – połowę z egzaminu ósmoklasisty i drugą połowę ze świadectwa ukończenia szkoły podstawowej. 
Na świadectwie liczyły się oceny z języka polskiego i matematyki oraz dwóch przedmiotów wskazanych jako punktowane dla wybranego profilu. Z kolei każdy egzamin ósmoklasisty – z języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego – liczył się do sumy punktów rekrutacyjnych. Wyniki procentowe z egzaminów z języka polskiego i matematyki mnożone były razy 0,35, a z języka obcego razy 0,3. Dodatkowo, punkty można było uzyskać za świadectwo z wyróżnieniem, osiągnięcia w konkursach i olimpiadach przedmiotowych lub udział w wolontariacie.

SZKOŁY Z NAJWIĘKSZYM ZAINTERESOWANIEM

Najwięcej kandydatów chętnych było podjąć naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. mjr. H. Sucharskiego w Myszkowie. Myszkowskie liceum przygotowało dla kandydatów aż 140 miejsc w 7 grupach. Na swoich listach wyboru, 113 kandydatów zaznaczyło miejsce w jednym z oddziałów myszkowskiego liceum w pierwszej preferencji, natomiast łączna liczba zaakceptowanych przez szkołę wniosków sięgnęła 231.
Pozostałe licea powiatu myszkowskiego– w Żarkach i Koziegłowach– cieszyły się mniejszym zainteresowaniem wśród kandydatów. Liceum w Zespole Szkół im. T. Kościuszki w Żarkach w procesie rekrutacji przygotowało sześć grup o różnych profilach. Ostatecznie otwarto tylko cztery grupy z uwagi na zbyt małe zainteresowanie profilami z rozszerzonym polskim, historią i WOS-em oraz geografią, matematyką i fizyką. Poza tym, na 34 miejsca dostępne w rekrutacji, 22 kandydatów wybrało grupę w Liceum w Żarkach w pierwszej preferencji. W Liceum Ogólnokształcącym im. M. Skłodowskiej-Curie w Koziegłowach po ogłoszeniu list przyjętych pozostało najwięcej wolnych miejsc. Na 30 miejsc przygotowanych w LO w Koziegłowach, zajętych zostało jedynie 11.
Wśród szkół technicznych największym zainteresowaniem cieszyło się Technikum nr 1 w Myszkowie, które przygotowało najwięcej miejsc oraz największy wybór kierunków kształcenia. W procesie rekrutacji w Technikum nr 1 dostępnych było dziewięć kierunków i 108 miejsc. W pierwszej preferencji na miejsce w Technikum nr 1 chętnych było 78 kandydatów, a wszystkich zaakceptowanych wniosków technikum odnotowało 155.
Drugą najchętniej wybieraną szkołą techniczną było Technikum w Żarkach, które ostatecznie uruchomiło 4 kierunki, na których dostępnych było łącznie 68 miejsc, a liczba wszystkich zaakceptowanych wniosków o przyjęcie do szkoły wyniosła 121.
Najmniejsze zainteresowanie absolwentów szkół podstawowych odnotowało Technikum nr 2 w Myszkowie, które również utworzyło 4 oddziały, na których znalazły się łącznie 52 miejsca. Tam liczba wszystkich zaakceptowanych wniosków sięgnęła 73, natomiast w pierwszej preferencji kierunek w myszkowskim Technikum nr 2 wybrały 33 osoby.

NAJPOPULARNIEJSZE KIERUNKI KSZTAŁCENIA

W najczęściej wybieranym LO im. mjr. H. Sucharskiego w Myszkowie zainteresowanie poszczególnymi profilami klas rozkładało się równomiernie. Najwięcej kandydatów w pierwszej kolejności wybrało profil grupy z rozszerzoną matematyką i fizyką (20 osób) oraz historią, angielskim i polskim (19 osób). W LO im. M. Skłodowskiej-Curie w Koziegłowach kandydaci najczęściej wybierali grupę z rozszerzoną matematyką, geografią i angielskim oraz polskim, historią i angielskim, a w LO w Żarkach profil o rozszerzonej biologii, chemii i angielskim oraz geografii, matematyce i angielskim.
Najwyższe progi punktowe odnotowano w liceach. W żareckim liceum najwyższy próg punktowy liczący 118,65 pkt. zarejestrowano w grupie z rozszerzoną biologią, chemią i matematyką. Równie wysokie progi punktowe wystąpiły na profilu „matematyka-geografia-informatyka” w Liceum w Myszkowie (116,95 pkt.) oraz na profilu „angielski-biologia-chemia” w Liceum w Koziegłowach (113,95 pkt.).
W powiecie myszkowskim szeroką ofertę kształcenia przygotowały również technika. Absolwenci szkół podstawowych spośród wielu specjalności technicznych najczęściej wybierali logistykę w Technikum nr 1 w Myszkowie oraz informatykę w Technikum w Żarkach – te kierunki w pierwszej preferencji były wybierane przez kandydatów 33 razy. Zainteresowaniem cieszyły się również kierunki takie jak: technik mechatronik w Technikum nr 1, technik architektury krajobrazu oraz technik grafiki i poligrafii cyfrowej w Technikum nr 2, czy technik reklamy w Technikum w Żarkach.
Progi punktowe, które utworzyły się w technikach były znacznie niższe od tych notowanych w liceach ogólnokształcących. Najwyższe odnotowano na specjalności technik grafiki i poligrafiki cyfrowej w Technikum nr 2 w Myszkowie (72,10 pkt.) oraz technik hotelarstwa w Technikum w Żarkach (65,10 pkt.).
W ofercie techników pojawiło się wiele kierunków, które nie zostały otwarte ze względu na zbyt małe zainteresowanie kandydatów. Wśród nich znalazły się specjalności takie jak technik automatyk, technik budownictwa, technik pojazdów samochodowych, technik papiernictwa, technik gazownictwa, technik geodeta, technik spedytor, technik technologii żywności, technik fotografii i multimediów, technik organizacji turystyki, technik rachunkowości oraz technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej. Niewielkie zainteresowanie wieloma profilami w szkołach średnich powoduje fakt, że wielu tutejszych absolwentów szkół podstawowych kontynuuje swoją edukację poza powiatem myszkowskim. 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: lisTreść komentarza: Brawo !!!Data dodania komentarza: 25.11.2024, 09:56Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: Zakazać farm futerkowychTreść komentarza: 21 listopada 2024 roku Sąd Okręgowyw Poznaniu utrzymał zaskarżony wyrok skazujący! Oskarżony został skazany na 8 miesięcy więzienia. Farma została zlikwidowana. Szczegóły na portalu otwarteklatkiData dodania komentarza: 22.11.2024, 17:28Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: wk...ny mieszkaniecTreść komentarza: BURMISTRZOWI I RADZIE MIASTA GRATULUJĘ ZIMOWEGO NIEDOŁĘSTWA. ŚNIEGU NAWALIŁO, A MIASTO PRAKTYCZNIE NIEODŚNIEŻONE. POMYŚLCIE JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ RUCH NA TYCH DROGACH GDY STANA SIĘ O POŁOWĘ WĘŻSZE. Dla mnie to zwyczajny inwestycyjny sabotaż.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 08:06Źródło komentarza: MYSZKÓW. ROZPOCZĘŁA SIĘ REWITALIZACJA CENTRUM MIASTA. PRACE PODZIELONE NA ETAPY. JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ CENTRUM. ZDJĘCIAAutor komentarza: ilonkaTreść komentarza: zdecydowanie najwyższy czas na ten zakaz.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 17:03Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: DziadekTreść komentarza: Od dawna czekałem na jakieś informacje o tej rewitalizacji. Dziękuję.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:07Źródło komentarza: MYSZKÓW. ROZPOCZĘŁA SIĘ REWITALIZACJA CENTRUM MIASTA. PRACE PODZIELONE NA ETAPY. JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ CENTRUM. ZDJĘCIAAutor komentarza: Stary ObserwatorTreść komentarza: A MOŻE TO JEST TAK...??? MOŻE LEPIEJ POJECHAĆ W TYM CZASIE GDZIEŚ DALEKO...???Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:41Źródło komentarza: PRAWYBORY W KO: CZY TO ZDJĘCIE Z PRZYSZŁYM PREZYDENTEM?
Reklama
Reklama
Reklama