„ENHANCING BOOK READING - Zachęcamy do czytania”, projekt rozwija czytanie literatury narodowej i międzynarodowej. Realizacji działań towarzyszy zdobyta wiedza z zakresu wiedzy o kulturze, zwyczajach, folklorze i narodowych wartościach państw uczestniczących. Czynnikiem wiążącym zakres problematyki są ogólnoeuropejskie wartości humanistyczne i narodowe. Istotnym elementem realizacji projektu „Enhancing Book Reading” jest wzajemna wymiana informacji, sugestii i spostrzeżeń, które umożliwiają wspólną interpretację wydarzeń historycznych i problemów kulturowych oraz oswajają uczestników z wykorzystywaniem najnowszych technologii. W projekcie udział biorą szkoły z Hiszpanii, Turcji, Słowenii i Włoch.
Drugi nasz projekt nosi nazwę „PLAYFUL MATHEMATICS - Matematyka nie musi być nudna”. W projekcie uczestniczą Rumunia, Grecja, Turcja, Włochy. Celami szczegółowymi projektu międzynarodowego jest rozbudzenie świadomości uczniów i dorosłych, że matematyka jest przydatna w dalszej edukacji i przyszłym życiu oraz ukazanie praktycznych zastosowań matematyki w różnych dziedzinach nauki tj. biologia, przyroda, fizyka, ekonomia, finanse, w życiu codziennym, np. bankowość, handel, kulinaria itp.
Dzięki realizowanym projektom młodzież naszej szkoły zdobywa wiedzę na temat życia ich rówieśników w krajach partnerskich, poznaje historię i kulturę tych państw oraz język narodowy swoich partnerów. Taka forma edukacji to okazja do nauki języka angielskiego i posługiwania się nim podczas wizyt partnerskich. Projekty te są również wyzwaniem dla nauczycieli naszej placówki. Stały się one okazją do nauki języków obcych i pracy w międzynarodowym zespole pedagogów. Motywują do działań, dają możliwość poznawania systemów edukacyjnych w Europie. W ramach programu Erasmus+ uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w wyjazdach do Włoch, Grecji, Turcji i Rumunii. W listopadzie 2019 r. nasza szkoła w ramach realizacji projektu „PLAYFUL MATHEMATICS - Matematyka nie musi być nudna” gościła delegacje uczniów i nauczycieli z Włoch, Rumunii, Grecji i Turcji. Nasza młodzież w swoich domach przyjmowała kolegów z innych krajów. Przez tydzień stali się oni członkami ich rodzin, mieli także okazję poznania życia polskiej rodziny „od kuchni”. Mimo pandemii działania projektowe prowadzone są nadal. Mobilności odbywają się online. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości nasi uczniowie będą mogli wyjeżdżać w ramach nowych projektów.
W opinii społeczności szkolnej taka forma nauki jest nowatorskim pomysłem na zdobywanie wiedzy i poszerzanie własnych intelektualnych możliwości. Dzięki pozyskanym środkom finansowym nasz placówka wzbogaciła się o nowy sprzęt np. monitory interaktywne.
Realizacja projektów to osobisty rozwój każdego uczestnika społeczności szkolnej, to także korzyści dla wszystkich szkół.
Materiał przygotowany przez Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. H. Sienkiewicza w Myszkowie
Napisz komentarz
Komentarze