Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 25 listopada 2024 04:04
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

SESJA W PILICY: SPRAWOZDANIA, PETYCJE I UCHWAŁY

(Pilica) 19 lutego obradowała Rada Miasta i Gminy Pilica. Komisje Stałe złożyły roczne sprawozdania, podjęto kilka uchwał. Dzień wcześniej odbyło się Wspólne Posiedzenie Komisji Rady, na której – jak zaznaczyła jej przewodnicząca Barbara Przybylik – zostały omówione wszystkie akty prawne podejmowane podczas sesji.
Podziel się
Oceń

SPRAWOZDANIA I UCHWAŁY
Na początku obrad przedstawiono sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez gminę, w celu porównania ich z płacami minimalnymi, ustalonymi przez rząd. Zgodnie z nim, w 2020 roku w gminie Pilica wszyscy nauczyciele osiągnęli wymagane, ustawowe wynagrodzenia, przez co gmina nie musi wypłacać jednorazowego dodatku uzupełniającego. 
Pierwsza z kolei podjęta przez radę uchwała – i podjęta jednomyślnie „za”, dotyczyła wprowadzenia zmian do statutu Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Pilicy. Źródłem zmiany jest wprowadzenie przez bibliotekę loga (identyfikacji wizualnej). Będący na sesji jej dyrektor wyjaśnił, iż biblioteka zorganizowała otwarty konkurs, na który zgłoszony 11 prac, spośród których została wybrana jedna,  która będzie stanowić jej znak graficzny.
Inna podjęta uchwała – i także podjęta jednogłośnie „za” – odnosiła się do wyrażenia zgody do zbycia się przez gminę nieruchomości położonej w Kocikowej. Odnosząc się do tej kwestii burmistrz Artur Janosik, powiedział: -Jest to działka letniskowa. Każdy będzie mógł wziąć udział w przetargu  i zakupić tę nieruchomość.
Następna z kolei uchwała dotyczyła wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia w zakresie ochrony przed bezdomnymi zwierzętami oraz prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt, a także grzebowisk i spalarni zwłok zwierzęcych i ich części. Powyższy akt prawny wynika z obowiązku, jaki nakłada ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, który mówi, iż wymagania ustala rada gminy i burmistrz.
W następnej części sesji przedstawione zostały sprawozdania Komisji Rady Miasta i Gminy za rok 2020 i plany ich pracy na rok 2021. I tak Komisja Rewizyjna nie zrealizowała ustalonego planu, czyli kontroli działalności szkoły Podstawowej w Dzwono-Sierbowicach i Referatu Organizacji i Spraw Obywatelskich (z powodu pandemii), a co ma zostać wykonane w roku 2021; Komisja ds. Skarg Wniosków i Petycji rozpatrzyła 2 skargi i 4 petycje; Komisja Budżetu i Rozwoju Gospodarczego odbyła 8 posiedzeń (w tym 7 wspólnie z innymi komisjami): jej przewodniczący wyłuszczył, że Komisja pozytywnie zaopiniowała uchwałę w sprawie przedłużenia terminu płatności podatku od nieruchomości przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z koronawirusem: jej działania były w 2020 roku utrudnione – plan pracy został ograniczony do oceny dokumentów i uchwał będących podmiotem obrad sesji; Komisja Rolnictwa, Handlu i Usług także odbyła 8 posiedzeń (również 7 z innymi Komisjami), a założony plan jej pracy nie został zrealizowany w całości: w 2021 roku Komisja ma, między innymi, dokonać przeglądu stanu mostów i dróg dojazdowych do pól; Komisja Oświaty, Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu była za to zorganizowana 7 razy (zawsze z innymi Komisjami): ze względu na COVID nie zrealizowano planów dotyczących stanu bezpieczeństwa w placówkach oświatowych, kulturalnych i sportowych; Komisja Bezpieczeństwa Publicznego, Ładu i Porządku spotkała się natomiast na posiedzeniach 6 razy (wspólnie): nie mogła ona realizować planu pracy na rok 2020: w 2021 roku Komisja ma zapewnić bezpieczeństwo na akwenach wodnych oraz zadbać o utrzymanie dróg zimą.

PETYCJE W SPRAWIE SZCZEPIEŃ ORAZ UPAMIĘTNIENIA DAWIDA ALTERA KURZMANNA 

Kolejno rada podjęła decyzję w sprawie petycji z 19 grudnia 2020 roku, dotyczącej wezwania Rady Miasta i Gminy w Pilicy do przyjęcia uchwały w sprawie uznania za niedopuszczalne jakiekolwiek działania władz międzynarodowych, krajowych czy lokalnych wykluczające społecznie mieszkańców gminy Pilica z powodów rasowych, religijnych, medycznych czy sanitarnych, oraz uznania za zasadne i nieodzowne, by Rząd RP uzyskał pisemne gwarancje ze strony producentów szczepionek przeciwko wirusowi SARS-Cov-2, że w przypadku jakichkolwiek powikłań gotowi są oni przyjąć i ponieść wszelkie koszta prawne i finansowe wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych. Komisja ds. Skarg Wniosków i Petycji ustaliła, że petycja spełnia wymogi formalne oraz zaproponowała, żeby nie była ona uwzględniona, gdyż „rada gminy może podejmować uchwały tylko w zakresie zadań gminy, w sprawach niezastrzeżonych ustawami na rzecz innych podmiotów”. – Przepisy ustawy o samorządzie gminnym nie obejmują swym zakresem działań innych organów administracji publicznej na szczeblu krajowym, a tym bardziej zagranicznym; ani podejmowania jakichkolwiek działań władczych względem organów administracji centralnej. Przyjęcie uchwały byłoby niezgodne z obowiązującym prawem – poinformowała przewodnicząca Komisji. Radni w głosowaniu odrzucili pedycję.
W następnym punkcie obrad rozpatrzono jeszcze jedną petycję o upamiętnienie postaci Dawida Altera Kurzmanna. W dniu 7 stycznia br. Waldemar Polanski (prezes zarządu POLANKSI-FOUNDATION) zwrócił się o nazwanie jego imieniem ulicy, ronda, skweru, parku albo upamiętnienie go w inny sposób. Przewodnicząca Komisja ds. Skarg Wniosków i Petycji powiedziała: - Kurtzmann został zamordowany w 1942 roku w niemieckim obozie zagłady w Bełżcu. Był działaczem społecznym i politycznym. Nazywano go krakowskim Januszem Korczakiem. Uczczenie jego pamięci, poprzez nazwanie ulicy, ronda, skweru lub parku jego imieniem w mieście i gminie Pilica, nie jest w tej chwili możliwe. Mając wszakże na uwadze fakt, że osoba Kurtzmanna jest zdaniem Komisji godna upamiętnienia, wnosi o przesłanie informacji na jego temat do szkół i do biblioteki, z prośbą o zainteresowanie się tą wybitną osobą, i stworzeniem propozycji utrwalenia […]. 
Na koniec radni zdecydowali o zwiększeniu wydatków gminy o kwotę 61.800 zł z przeznaczeniem na  wykonanie oświetlenia solarnego w Wierbce oraz na naprawy dróg w Dobrakowie, Sławniowie i Zarzeczu. Plan budżetu gminy po zmianach przedstawia się następująco: dochody – 56.788.279zł, wydatki – 54.895.118 zł. 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Zakazać farm futerkowychTreść komentarza: 21 listopada 2024 roku Sąd Okręgowyw Poznaniu utrzymał zaskarżony wyrok skazujący! Oskarżony został skazany na 8 miesięcy więzienia. Farma została zlikwidowana. Szczegóły na portalu otwarteklatkiData dodania komentarza: 22.11.2024, 17:28Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: wk...ny mieszkaniecTreść komentarza: BURMISTRZOWI I RADZIE MIASTA GRATULUJĘ ZIMOWEGO NIEDOŁĘSTWA. ŚNIEGU NAWALIŁO, A MIASTO PRAKTYCZNIE NIEODŚNIEŻONE. POMYŚLCIE JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ RUCH NA TYCH DROGACH GDY STANA SIĘ O POŁOWĘ WĘŻSZE. Dla mnie to zwyczajny inwestycyjny sabotaż.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 08:06Źródło komentarza: MYSZKÓW. ROZPOCZĘŁA SIĘ REWITALIZACJA CENTRUM MIASTA. PRACE PODZIELONE NA ETAPY. JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ CENTRUM. ZDJĘCIAAutor komentarza: ilonkaTreść komentarza: zdecydowanie najwyższy czas na ten zakaz.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 17:03Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: DziadekTreść komentarza: Od dawna czekałem na jakieś informacje o tej rewitalizacji. Dziękuję.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:07Źródło komentarza: MYSZKÓW. ROZPOCZĘŁA SIĘ REWITALIZACJA CENTRUM MIASTA. PRACE PODZIELONE NA ETAPY. JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ CENTRUM. ZDJĘCIAAutor komentarza: Stary ObserwatorTreść komentarza: A MOŻE TO JEST TAK...??? MOŻE LEPIEJ POJECHAĆ W TYM CZASIE GDZIEŚ DALEKO...???Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:41Źródło komentarza: PRAWYBORY W KO: CZY TO ZDJĘCIE Z PRZYSZŁYM PREZYDENTEM?Autor komentarza: Stary Zgred PolskiTreść komentarza: A JA STAWIAM NA GENERALISIMUSA RAJMUNDA ANDRZEJCZAKA. Do niedawna wódz naczelny naszej niezwyciężonej jarmiji. Włada 3 ma językami. Skończył studia wojskowe na Królewskiej Akademii Obrony (Royal College Defence Studies) w Londynie (2010). A to oznacza , że dla Brytyjczyków (czytaj Londyńskiego City) jest bez porównania ważniejszy od wszystkich innych kandydatów, nie tylko od Sikorskiego po politologi na Oxfordzie(uczelnia od lat bez znaczenia, bo handlowała dyplomami niczym Colegium Tumanum). Przypominam również wszystkim, że wielu warszawiwskich premierów , oraz ministrów finansów to poddanymi jej królewskie mości. Oczywista w wyborach nie mam zamiaru brać udziału, bo od lat wiem że to JEDNA WIELKA LIPA, HUCPA, I PIRAMIDALNE KŁAMSTWO.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 00:06Źródło komentarza: PRAWYBORY W KO: CZY TO ZDJĘCIE Z PRZYSZŁYM PREZYDENTEM?
Reklama
Reklama
Reklama