Wraz z Dniem Wszystkich Świętych, na terenie miast – głównie przy cmentarzach – pojawiają się stoiska ze zniczami i kwiatami. W Myszkowie najbardziej popularnym miejscem handlowym w dni poprzedzające Dzień Wszystkich Świętych są cmentarze przy ul. Sikorskiego i komunalny przy JP2. Stoiska zaczęły się pojawiać już na początku października. Na ulicy Sikorskiego właśnie tu przy samym wejściu nie zaparkujemy już od kilku tygodni. Starostwo Powiatowe w Myszkowie wydało kilkanaście zgód na zajęcie pasa drogowego (parkingu) pod stoiska z kwiatami i zniczami).
-Powiatowy Zarząd Dróg w Myszkowie wydał w 2021 roku 13 decyzji zezwalających na zajecie pasa drogowego drogi powiatowej nr 1714 S w m. Myszków, ul. Sikorskiego w celach handlowych. Tymczasowe stanowiska handlowe są wyznaczone na parkingu przy cmentarzu parafialnym. Umieszczający stanowisko handlowe jest zobowiązany zapewnić możliwość prowadzenia swobodnego i bezpiecznego ruchu pieszego, dbać o porządek i bezpieczeństwo w rejonie zajętego odcinka pasa drogowego.
Droga powiatowa w Myszkowie ul. Sikorskiego ma częściowo nieuregulowaną własność działek. Część gruntu w obrębie pasa drogowego należy do Gminy Myszków, która również jako właściciel nieruchomości wydaje decyzje na handel -pisze Marcin Pilis z Biura Promocji Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Myszkowie.
Na ulicy Sikorskiego w Myszkowie jest też inne miejsce, które zwróciło naszą szczególną uwagę, ponieważ kwiaciarnia na rogu Sikorskiego i Hubala dosłownie wylewa się aż do krawężnika jezdni. Kwiaty stoją na pasie zieleni, wysoka konstrukcja regałów szczelnie zasłania widoczność osobom, które wyjeżdżają z drogi podporządkowanej jak i dla tych którzy w ulicę Hubala chcą skręcić. Ta część gruntu należy jednak do Gminy Myszków.
19 X spytaliśmy myszkowską Straż Miejską, czy takie ustawianie stoisk z kwiatami nie zagraża ich zdaniem bezpieczeństwu ruchu. O niszczeniu zieleni nie wspominając, czy zajmowaniu terenu który do kwiaciarni nie należy.
-Patrol Straży Miejskiej w Myszkowie podjął interwencje dotyczącą opisanych stoisk. W przypadki stoiska na skrzyżowaniu ulic Hubala i Sikorskiego właściciel został poinformowany o przepisach umożliwiających zajęcie pasa drogowego, aby nie miało miejsca utrudnienie widoczności dla kierujących pojazdami znajdującymi się na w/w skrzyżowaniu. Właściciel usunął w obecności strażników stoiska i złożył w tutejszym urzędzie wniosek o zajęcie pasa drogowego na stoisko handlowe mieszczące się przy ul. Hubala. Z uwagi, iż miejsce to jest w zarządzie Powiatowego Zarządu Dróg w Żarkach został przekierowany do tej instytucji.
W przypadku dotyczącym ustawienia stoiska, na którym sprzedawane są kwiaty i znicze w obrębie przejścia dla pieszych przy cmentarzu ul. Sikorskiego w Myszkowie, informuję, że w/w teren należy do Powiatowego Zarządu Dróg w Żarkach, a właściciel stoiska posiada zezwolenie na umieszczenie w pasie drogowym stoiska handlowego. Opisane przez państwa stoisko nie stoi bezpośrednio przy przejściu dla pieszych, a od drogi jest oddalone około 1,5-2m i nie stwarza zagrożenia dla pieszych korzystających z pobliskiego przejścia -pisze Sławomir Pabiasz Komendant Straży Miejskiej w Myszkowie.
Co ciekawe, stoiska takie nie muszą ponosić opłaty targowej, która do końca 2021 roku nie obowiązuje. Rząd zawiesił jej pobieranie przez gminy w związku z pandemią, a gminy otrzymały częściową rekompensatę utraconych dochodów. Chętni do ustawiania stoisk w pasie drogowym, muszą jednak płacić za jego zajęcie. Zajęcie pasa drogowego bez zgody zarządcy drogi skutkuje opłatą podwyższoną wyższą nawet 30-to, 50-cio krotność opłaty „standardowej”. (jd) Foto: Julia Dyja
Napisz komentarz
Komentarze