Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 23:40
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

W PILICY OBCHODY ROCZNICY BITWY WARSZAWSKIEJ

(Pilica) W niedzielę, 16 sierpnia w Pilicy odbyły się obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Zarząd Powiatu Zawierciańskiego wybrał Pilicę na miejsce organizacji uroczystości ze względu na postacie historyczne związane z tą miejscowością oraz wojną polsko-bolszewicką. Uroczystościom towarzyszyły wystawy oraz koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Dzwono-Sierbowic, a grupa rekonstrukcyjna V Batalionu Strzelców Olkuskich przygotowała prezentację dotyczącą żołnierzy uczestniczących w wojnie polsko-bolszewickiej.
Podziel się
Oceń

Uroczystości rozpoczęły się przed południem na Rynku w Pilicy. Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Dzwono-Sierbowic odegrała dobrze wszystkim znaną pieśń legionową „My, Pierwsza Brygada”. Przybliżono rys historyczny wojny polsko-bolszewickiej oraz wspomniano udział w wojnie Jadwigi Arkuszewskiej.
Na początku uroczystości wicestarosta Paweł Sokół przybliżył zebranym tło historyczne wojny polsko-bolszewickiej. Przypomniał również o postaciach historycznych, które związane były zarówno z Pilicą, jak i wojną. Wicestarosta Paweł Sokół mówił o Jadwidze Arkuszewskiej – urodzonej w 1870 roku ostatniej dziedziczce Pilicy: - Pracowała jako przełożona pielęgniarek – siostra miłosierdzia w szpitalu polowym w Sarnach na Polesiu, tam zmarła. Prawdopodobnie została otruta przez miejscowych agentów wroga - o czym wspomina Słownik biograficzny „Ziemianie polscy XX wieku”. Jej mąż, Kazimierz Arkuszewski w tej wojnie służył jako pułkownik saperów.
Wicestarosta mówił też o urodzonych w Pilicy wojskowych – generale dywizji Aleksandrze Osińskim (ur. 27 lutego 1870), generale brygady Stefanie Hubickim (ur. 18 marca 1877) oraz generale brygady Wacławie Piekarskim (ur. 5 czerwca 1893).
- Gen. dyw. Aleksander Osiński, zwany „Mohortem”, który za wojnę polsko-bolszewicką i walki na wschodzie został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari i czterokrotnie krzyżem walecznych; Generał bryg. Stefan Hubicki - od stycznia 1919 r. był sekretarzem delegacji Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego w Paryżu. Bliski znajomy, a przez jakiś czas lekarz osobisty Józefa Piłsudskiego. W czasie wojny polsko-bolszewickiej był szefem sanitarnym Obozu Warownego „Grodno”, Grupy Operacyjnej Edwarda Rydza „Śmigłego”, 3 Armii (dowodzonej przez Osińskiego) i 2 Armii. W okresie 1920-1921 był szefem Wydziału Organizacyjnego Departamentu Sanitarnego Ministerstwa Spraw Wojskowych. Był komendantem Wojskowej Szkoły Aplikacyjnej Sanitarnej oraz Inspektorem Służby Zdrowia, wielokrotnym ministrem. Odznaczony Krzyżem Virtuti Militari za POW i dwukrotnie krzyżem walecznych; Generał bryg. Wacław Piekarski - wybitny sztabowiec, stopień generalski otrzymał w marcu 1939 r. Za wojnę bolszewicką odznaczony został Krzyżem Srebrnym Orderu Wojskowego Virtuti Militari. Czterokrotnie odznaczony krzyżem walecznych – czytamy w informacji opublikowanej przez Starostwo Powiatowe w Zawierciu.
Następnie uczestnicy obchodów przeszli do uczestniczyli do Kościoła Farnego. Towarzyszyli im członkowie Jurajskiego Szwadronu Kawalerii im. Króla Jana III Sobieskiego z Poręby. W samo południe w kolegiacie pw. Św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty rozpoczęła się msza święta w intencji Ojczyzny, żołnierzy i uczestników wojny, którą odprawił Ks. Proboszcz Jarosław Szlenzak, Po nabożeństwie złożono kwiaty przed tablicą epitafijno-nagrobną Jadwigi Arkuszewskiej.
Obchodom 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej towarzyszyła również prezentacja grupy rekonstrukcyjnej V Batalionu Strzelców Olkuskich, która odtworzyła sylwetki polskich żołnierzy sprzed stu lat. Uczestnikom uroczystości opowiadali o umundurowaniu żołnierzy i przedstawiali ciekawostki historyczne dotyczące wojny polsko-bolszewickiej.
Obchodom towarzyszył koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Dzwono-Sierbowic. Na pilickim rynku można było również skosztować tradycyjnej grochówki wojskowej, którą przygotowali strażacy z OSP Marciszów.
Z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej Urząd Miasta i Gminy w pilicy zorganizował wystawę „Cud Zjednoczenia”, którą można oglądać w tutejszym ratuszu. Z kolei Zarząd Powiatu w porozumieniu z Burmistrzem Pilicy zorganizował na pilickim rynku plenerową wystawę IPN „Ojcowie Niepodległości”.
W pilickich uroczystościach uczestniczyli posłanka Danuta Nowicka, Radna Sejmiku Województwa Śląskiego Maria Materla, Wicestarosta Zawierciański Paweł Sokół, Burmistrz Miasta i Gminy Pilica Artur Janosik, Przewodnicząca Rady Powiatu Zawierciańskiego Barbara Laskowska, członkini Rady Powiatu Zawierciańskiego Dorota Pytlik, Wiceprezydent Zawiercia Małgorzata Benc, Przewodnicząca Rady MiG Pilica Barbara Przybylik, Wiceburmistrz Ogrodzieńca Magdalena Sitek. Obecni byli też Kombatanci ze Światowego Związku Żołnierzy AK – Koło w Pilicy oraz przedstawiciele NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” – Koło w Żarnowcu. W obchodach 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej uczestniczyli również uczniowie szkół powiatowych – delegacja Zespołu Szkół w Pilicy z dyrektor Anną Woźniczko oraz delegacja Zespołu Szkół Ekonomicznych w Zawierciu z dyrektorem Grzegorzem Pierzchałą. 
(es) Foto: Starostwo Powiatowe w Zawierciu



Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Zakazać farm futerkowychTreść komentarza: 21 listopada 2024 roku Sąd Okręgowyw Poznaniu utrzymał zaskarżony wyrok skazujący! Oskarżony został skazany na 8 miesięcy więzienia. Farma została zlikwidowana. Szczegóły na portalu otwarteklatkiData dodania komentarza: 22.11.2024, 17:28Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: wk...ny mieszkaniecTreść komentarza: BURMISTRZOWI I RADZIE MIASTA GRATULUJĘ ZIMOWEGO NIEDOŁĘSTWA. ŚNIEGU NAWALIŁO, A MIASTO PRAKTYCZNIE NIEODŚNIEŻONE. POMYŚLCIE JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ RUCH NA TYCH DROGACH GDY STANA SIĘ O POŁOWĘ WĘŻSZE. Dla mnie to zwyczajny inwestycyjny sabotaż.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 08:06Źródło komentarza: MYSZKÓW. ROZPOCZĘŁA SIĘ REWITALIZACJA CENTRUM MIASTA. PRACE PODZIELONE NA ETAPY. JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ CENTRUM. ZDJĘCIAAutor komentarza: ilonkaTreść komentarza: zdecydowanie najwyższy czas na ten zakaz.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 17:03Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: DziadekTreść komentarza: Od dawna czekałem na jakieś informacje o tej rewitalizacji. Dziękuję.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:07Źródło komentarza: MYSZKÓW. ROZPOCZĘŁA SIĘ REWITALIZACJA CENTRUM MIASTA. PRACE PODZIELONE NA ETAPY. JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ CENTRUM. ZDJĘCIAAutor komentarza: Stary ObserwatorTreść komentarza: A MOŻE TO JEST TAK...??? MOŻE LEPIEJ POJECHAĆ W TYM CZASIE GDZIEŚ DALEKO...???Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:41Źródło komentarza: PRAWYBORY W KO: CZY TO ZDJĘCIE Z PRZYSZŁYM PREZYDENTEM?Autor komentarza: Stary Zgred PolskiTreść komentarza: A JA STAWIAM NA GENERALISIMUSA RAJMUNDA ANDRZEJCZAKA. Do niedawna wódz naczelny naszej niezwyciężonej jarmiji. Włada 3 ma językami. Skończył studia wojskowe na Królewskiej Akademii Obrony (Royal College Defence Studies) w Londynie (2010). A to oznacza , że dla Brytyjczyków (czytaj Londyńskiego City) jest bez porównania ważniejszy od wszystkich innych kandydatów, nie tylko od Sikorskiego po politologi na Oxfordzie(uczelnia od lat bez znaczenia, bo handlowała dyplomami niczym Colegium Tumanum). Przypominam również wszystkim, że wielu warszawiwskich premierów , oraz ministrów finansów to poddanymi jej królewskie mości. Oczywista w wyborach nie mam zamiaru brać udziału, bo od lat wiem że to JEDNA WIELKA LIPA, HUCPA, I PIRAMIDALNE KŁAMSTWO.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 00:06Źródło komentarza: PRAWYBORY W KO: CZY TO ZDJĘCIE Z PRZYSZŁYM PREZYDENTEM?
Reklama
Reklama
Reklama