Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 25 listopada 2024 05:22
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Z kulturą on-line nie można się nudzić

Społeczna kwarantanna, w której się znajdujemy może zostać przez nas świetnie wykorzystana. Pozostanie w domu i nie wychodzenie z niego bez potrzeby, to czas, który możemy wykorzystać na przykład na nadrobienie zaległości czytelniczych. Ze skorzystania ze swojej oferty przez Internet zachęcają również instytucje kulturalne i muzea. Rozsiadając się wygodnie przed ekranem swojego komputera można „zajrzeć” również do Teatru Wielkiego.
Podziel się
Oceń

Społeczna kwarantanna, w której się znajdujemy może zostać przez nas świetnie wykorzystana. Pozostanie w domu i nie wychodzenie z niego bez potrzeby, to czas, który możemy wykorzystać na przykład na nadrobienie zaległości czytelniczych. Ze skorzystania ze swojej oferty przez Internet zachęcają również instytucje kulturalne i muzea. Rozsiadając się wygodnie przed ekranem swojego komputera można „zajrzeć” również do Teatru Wielkiego.
Miłośnicy książek powinni odwiedzić stronę internetową biblioteki cyfrowej polona.pl. Czytelnicy mogą pobierać za darmo e-booki bez konieczności logowania. - Wśród autorów publikacji znaleźli się wielcy klasycy literatury światowej (Michaił Bułhakow, Giovanni Boccaccio, Anatole France, Gustave Flaubert, Emile Zola, Oscar Wilde, Charles Dickens), filozofii (Epiktet, John Stuart Mill, Friedrich Nietzsche) czy literatury fantastycznej i przygodowej (Walter Scott, Edgar Wallace, Thomas Mayne Reid). Ulubieńcem czytelników okazał się Tadeusz Boy-Żeleński. Na listę przygotowanych e-booków trafiły też utwory czołowych polskich publicystów i komentatorów kultury (Stanisław Brzozowski, Karol Irzykowski, Kazimiera Bujwidowa, Andrzej Niemojewski) czy wielkich poetów, nie zabrakło jednak autorów poradników, twórców literatury dla dzieci i młodzieży czy znanych podróżników. Wreszcie w zestawieniu znalazło się miejsce na książkowe ciekawostki i kurioza stanowiące obyczajowe dokumenty minionych epok – informuje Biblioteka Narodowa.
Na portalu legimi.pl również możemy skorzystać z darmowej oferty, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Dla najmłodszych można wybrać spośród 20 tytułów. Aby pobrać e-booka lub audiobooka wystarczy wpisać kod „czytamy”. Ofertę dla dzieci i młodzieży znajdziemy na stronie www.legimi.pl/czas-na-czytanie. Możemy również skorzystać z szerokiej ofert udostępnionych e-booków. Za darmo i bez wychodzenia z domu. Znajdziemy je na stronie https://www.legimi.pl/ebooki/darmowe. Warto też sprawdzić bibliotekę internetową Wolne Lektury (wolnelektury.pl) oraz Śląską Bibliotekę Cyfrową (sbc.org.pl/libra).
DO MUZEUM Z KUBKIEM HERBATY I KOCEM NA KOLANACH
Ci, którzy pozostają w domu i mają więcej czasu wolnego powinni zainteresować się ofertą instytucji kulturalnych i muzeów. Przez Internet możemy zapoznać się ze zbiorami np. Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Narodowego w Warszawie, Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau lub Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.
Muzeum Historii Polski (www.muzhp.pl) na swoim kanale w serwisie YouTube oferuje filmy historyczne dla dorosłych i młodzieży. Muzeum oferuje również ekspozycje online. Warto również odwiedzić stronę internetową Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Zamkowego w Malborku, Zamku Królewskiego na Wawelu, Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie oraz Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.
FILHARMONIA W DOMOWYM ZACISZU
Nie tylko biblioteki i muzea, ale również filharmonie i opery przygotowały ofertę dla osób, które pozostają w domu. Wyszukać można np. rejestracje transmisji internetowych koncertów lub nagrania audio. Polska Opera Królewska oraz Filharmonia Narodowa w Warszawie zapraszają na swoje strony internetowe, media społecznościowe oraz kanały w serwisie YouTube.
Spektakle do obejrzenia przez Internet oferuje Teatr Wielki Opera Narodowa. Dostępne są pod adresem vod.teatrwielki.pl.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
On-line działają również instytuty, które zajmują się rozpowszechnianiem wiedzy. Wśród nich znajdują się np. Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Polonika, Narodowy Instytut Dziedzictwa. Niezwykle ciekawym miejscem w sieci dla osób zainteresowanych polską kulturą jest strona culture.pl.
Szerszą listę wraz z odnośnikami do stron internetowych można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakładce „Kultura w sieci”. (es)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Zakazać farm futerkowychTreść komentarza: 21 listopada 2024 roku Sąd Okręgowyw Poznaniu utrzymał zaskarżony wyrok skazujący! Oskarżony został skazany na 8 miesięcy więzienia. Farma została zlikwidowana. Szczegóły na portalu otwarteklatkiData dodania komentarza: 22.11.2024, 17:28Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: wk...ny mieszkaniecTreść komentarza: BURMISTRZOWI I RADZIE MIASTA GRATULUJĘ ZIMOWEGO NIEDOŁĘSTWA. ŚNIEGU NAWALIŁO, A MIASTO PRAKTYCZNIE NIEODŚNIEŻONE. POMYŚLCIE JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ RUCH NA TYCH DROGACH GDY STANA SIĘ O POŁOWĘ WĘŻSZE. Dla mnie to zwyczajny inwestycyjny sabotaż.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 08:06Źródło komentarza: MYSZKÓW. ROZPOCZĘŁA SIĘ REWITALIZACJA CENTRUM MIASTA. PRACE PODZIELONE NA ETAPY. JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ CENTRUM. ZDJĘCIAAutor komentarza: ilonkaTreść komentarza: zdecydowanie najwyższy czas na ten zakaz.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 17:03Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: DziadekTreść komentarza: Od dawna czekałem na jakieś informacje o tej rewitalizacji. Dziękuję.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:07Źródło komentarza: MYSZKÓW. ROZPOCZĘŁA SIĘ REWITALIZACJA CENTRUM MIASTA. PRACE PODZIELONE NA ETAPY. JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ CENTRUM. ZDJĘCIAAutor komentarza: Stary ObserwatorTreść komentarza: A MOŻE TO JEST TAK...??? MOŻE LEPIEJ POJECHAĆ W TYM CZASIE GDZIEŚ DALEKO...???Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:41Źródło komentarza: PRAWYBORY W KO: CZY TO ZDJĘCIE Z PRZYSZŁYM PREZYDENTEM?Autor komentarza: Stary Zgred PolskiTreść komentarza: A JA STAWIAM NA GENERALISIMUSA RAJMUNDA ANDRZEJCZAKA. Do niedawna wódz naczelny naszej niezwyciężonej jarmiji. Włada 3 ma językami. Skończył studia wojskowe na Królewskiej Akademii Obrony (Royal College Defence Studies) w Londynie (2010). A to oznacza , że dla Brytyjczyków (czytaj Londyńskiego City) jest bez porównania ważniejszy od wszystkich innych kandydatów, nie tylko od Sikorskiego po politologi na Oxfordzie(uczelnia od lat bez znaczenia, bo handlowała dyplomami niczym Colegium Tumanum). Przypominam również wszystkim, że wielu warszawiwskich premierów , oraz ministrów finansów to poddanymi jej królewskie mości. Oczywista w wyborach nie mam zamiaru brać udziału, bo od lat wiem że to JEDNA WIELKA LIPA, HUCPA, I PIRAMIDALNE KŁAMSTWO.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 00:06Źródło komentarza: PRAWYBORY W KO: CZY TO ZDJĘCIE Z PRZYSZŁYM PREZYDENTEM?
Reklama
Reklama
Reklama