(Siewierz) 25 września 2019 roku przypada 100. rocznica urodzin Stanisława Hadyny. Z tej okazji Sejmik Województwa Śląskiego ogłosił rok 2019 - Rokiem Stanisława Hadyny. W sobotę, 21 września, symbolicznym odsłonięciem pomnika Stanisława Hadyny i Zdzisława Pyzika – twórców pieśni Od Siewierza - społeczność Miasta i Gminy Siewierz włączyła się w obchody stulecia urodzin wybitnego twórcy. Honorowy Patronat nad przedsięwzięciem objął Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.
W wydarzeniu wzięli udział krewni Zdzisława Pyzika - wnuczka pisarza dr Katarzyna Węgrzyn oraz prawnuk Mateusz Węgrzyn, Zastępca Dyrektora Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” Tomasz Janikowski wraz z delegacją artystów oraz zaprzyjaźniona z rodziną Pyzików prof. zw. dr hab. Grażyna Szewczyk. Uroczystość zaszczycił swą obecnością pochodzący z Krakowa Marek Maślaniec, autor dwóch rzeźb, które znajdują się na siewierskim Rynku - ławeczki Pyzika i Hadyny oraz „tańczących panien” na fontannie. Nie zabrakło również przedstawicieli lokalnej społeczności, w tym Radnych Rady Miejskiej w Siewierzu na czele z przewodniczącą Barbarą Bochenek, sołtysów, kół gospodyń wiejskich, dyrektorów i pracowników jednostek organizacyjnych oraz licznie przybyłych mieszkańców gminy. W regionalnym programie artystycznym zaprezentowali się przed publicznością rodzimi artyści – uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wojkowicach Kościelnych, Zespół Śpiewaczy KGW Leśniaki oraz duet - Karina Sornik i Mariusz Naglik.
Spotkanie na siewierskim Rynku ubogaciły wspomnienia o Zdzisławie Pyziku i Stanisławie Hadynie. Sylwetkę twórczą założyciela Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” przedstawiła prof. zw. dr. hab. Grażyna Szewczyk - skandynawistka, germanistka, polonistka, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Profesor G. Szewczyk podzieliła się również swymi osobistymi refleksjami i wspomnieniami o Zdzisławie Pyziku, z którym łączyła jej ojca Wilhelma Szewczyka (1916-1991) przyjaźń ze szkolnych lat. O swoim dziadku Zdzisławie opowiadała dr Katarzyna Węgrzyn - socjolog, autorka jedynego opublikowanego w roku 2002 zbioru wierszy i piosenek Zdzisława Pyzika „Pyk, pyk z fajeczki…”. W zbiorze znalazło się wiele niepublikowanych utworów Pyzika, które zostały odnalezione już po śmierci autora.
Podczas uroczystości kilkukrotnie rozbrzmiewała piosenka Od Siewierza, która w niezwykły sposób popularyzuje miasto. Utwór pochodzi z wczesnego okresu współpracy Zdzisława Pyzika z Zespołem „Śląsk”. Piosenka Od Siewierza. Walczyk zagłębiowski do muzyki Stanisława Hadyny jest stylizowana na kuplet śpiewany na weselach. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w śpiewniku autorstwa Stanisława Hadyny pt. 50 piosnek „Śląska”, wydanego w 1955 roku nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Za sprawą popularnej piosenki, Siewierz stał się miejscem, które Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” sławi niemalże podczas każdego koncertu.
- Piosenka rozbrzmiewała w pięknym wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk w wielu krajach, na kilku kontynentach, przez dziesiątki lat. Ze wzruszeniem słuchali jej zwłaszcza Polacy, których zmienne życia losy rzuciły w najrozmaitsze strony świata. Artyści z Koszęcina przywracali im pamięć o ziemi przodków, o wielowiekowej polskiej kulturze i sztuce. Nam, mieszkańcom Siewierza i ziemi siewierskiej piosenka Hadyny i Pyzika dawała nieustannie dużo radości i satysfakcji (...) Niewiele jest przecież w Polsce miejsc - poza stołeczną Warszawą - tak mocno utrwalonych w żywym repertuarze najpopularniejszych polskich piosenek. Widomym dowodem naszej wdzięczności dla twórców piosenki „Od Siewierza jechał wóz...” jest ławeczka z postaciami Stanisława Hadyny i Zdzisława Pyzika, ustawiona na siewierskim Rynku, nieopodal fontanny i tańczących panien. Stanisław Hadyna i Zdzisław Pyzik swoim popularnym, powszechnie lubianym utworem zaskarbili sobie serca wszystkich mieszkańców naszego książęcego grodu. Dlatego bardzo dobrze, iż odtąd obaj Panowie będą już z nami na co dzień – podkreślał pochodzący z Siewierza, znany dziennikarz prasowy i telewizyjny Mirosław Słomczyński. (AB) Foto: UMiG Siewierz
Napisz komentarz
Komentarze