Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 02:53
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

JAK OBCHODZILIŚMY?

(pow. myszkowski) W Myszkowie, Poraju czy Żarkach obchody Święta Niepodległości przybierały różne formy. Tradycyjnie 11 listopada była msza święta i przemarsz pod pomniki, a tam przemówienia i składanie kwiatów. W Myszkowie od ponad 22 lat tradycją jest Koncert Galowy laureatów Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej. W Poraju część artystyczna uroczystości odbyła się pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Natomiast w żareckim domu kultury można było wysłuchać piosenek Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory.
Podziel się
Oceń

(pow. myszkowski) W Myszkowie, Poraju czy Żarkach obchody Święta Niepodległości przybierały różne formy. Tradycyjnie 11 listopada była msza święta i przemarsz pod pomniki, a tam przemówienia i składanie kwiatów. W Myszkowie od ponad 22 lat tradycją jest Koncert Galowy laureatów Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej. W Poraju część artystyczna uroczystości odbyła się pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Natomiast w żareckim domu kultury można było wysłuchać piosenek Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory.

 

W Myszkowie uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele pw. św. Stanisława BM, celebrowaną przez księdza kanonika Jerzego Wachowskiego. O tym, że uroczystość odwołująca się do najważniejszej wartości państwowej nie jest obojętna mieszkańcom Powiatu Myszkowskiego świadczy fakt, że podczas mszy inaugurującej kościół zapełnił się do ostatniego miejsca. Obok przedstawicieli władz m.in. burmistrza Włodzimierza Żaka i starosty Dariusza Laseckiego, zjawiło się wiele osób, które przybyły z poczucia patriotycznego obowiązku. Licznie zgromadzone poczty sztandarowe reprezentowały m.in. Radę Miasta, kombatantów, strażaków, szkoły, harcerzy, organizacje społeczne. Jak co roku w uroczystościach uczestniczyli uczniowie klas sportowych z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Myszkowie. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra OSP Mrzygłód i Zespół Eskadra.

 

Podczas uroczystości prezes Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego Koło Powiatowo-Miejskie w Myszkowie Zdzisław Wieczorek uhonorował Krzyżami za Zasługi dla Związku Weteranów i Rezerwistów WP osoby wspierające jego działalność. Wśród odznaczonych byli: Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki i dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Myszkowie Eugeniusz Bugaj. Odznaki otrzymali również: Prezes Koła Związku Weteranów i Rezerwistów WP chor. Kazimierz Nowak, Członek Zarządu Koła ppor. Jarosław Mazurkiewicz, wieloletni Prezes Koła w Koziegłowach ppor. Tadeusz Rarok.

 

- W imieniu wszystkich odznaczonych bardzo dziękuję za pamięć i za to wspaniałe odznaczenie. Staramy się pomagać i najważniejsze jest to, aby ta pomoc przychodziła wtedy, gdy jest najbardziej potrzebna. Jestem niezmiernie dumny z tego, że zostałem dziś odznaczony. Kiedyś miałem tę wielką przyjemność i radość być odznaczonym przez ś.p. Lecha Kaczyńskiego za zrekonstruowanie wraz z bratem i całą rodziną, zamku w Bobolicach. To dla mnie wielki zaszczyt. W związku z dzisiejszym świętem dziękuję tym, którzy przelali krew za nas, a Państwu dziękuję za obecność w dzisiejszych obchodach. Jeszcze raz dziękuję wszystkim: rezerwistom, weteranom, zespołowi Eskadra, który obchodzi w tym roku 15-lecie działalności. W przyszłym roku będziemy mieli 100-lecie odzyskania niepodległości i 20-lecie Powiatu Myszkowskiego – mówił starosta Dariusz Lasecki.

 

Uwieńczeniem uroczystości był Koncert Galowy XXII Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej, który odbył się po południu w Miejskim Domu Kultury.

 

W Żarkach koncert piosenek Osieckiej i Przybory

 

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Żarkach rozpoczęły się uroczystą mszą świętą za Ojczyznę w kościele parafialnym w Żarkach. Później wszyscy przeszli na cmentarz parafialny pod Krzyż Katyński, gdzie wygłoszono okolicznościowe przemówienia, odmówiono modlitwę za Ojczyznę, a Orkiestra z Żarek tradycyjnie zagrała Hymn i Rotę. Wiązanki złożono pod Krzyżem Katyńskim, na mogiłach żołnierzy i powstańców na cmentarzu parafialnym w Żarkach oraz pod Obeliskiem upamiętniającym ofiary II wojny światowej. W uroczystość aktywnie włączyli się harcerze z Żarek, którzy dla każdej osoby przygotowali i rozdawali okolicznościowe kotyliony biało-czerwone.

 

Po południu w Domu Kultury odbył się koncert piosenek Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory w wykonaniu Adrianny Mai Kućmierz przy akompaniamencie Jaśka Kusaka. Wystąpiły również uczennice Gimnazjum w Żarkach: Marlena Major i Weronika Noszczyk, które wykonały utwory: „Rozkwitały pąki białych róż” i „Taki kraj”. Publiczność bardzo dobrze oceniła wykonawców, często rozlegały się gromkie brawa.

 

W Poraju rozdawali kotyliony z narodowymi barwami

 

Obchody Święta Niepodległości w Poraju rozpoczęły się tradycyjnie mszą świętą w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, celebrowaną przez ks. dziekana dra Zdzisława Zgrzebnego. Później wszyscy przemaszerowali pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. W uroczystościach uczestniczyli m.in. mieszkańcy, kombatanci, harcerze, żołnierze rezerwy Wojska Polskiego, społeczność szkolna, strażacy ochotnicy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, politycznych oraz przedstawiciele firm i instytucji, wicestarosta myszkowska Anna Socha-Korendo, wójt Gminy Poraj Łukasz Stachera, przewodniczący Rady Gminy Andrzej Pawłowski, liczne poczty sztandarowe z terenu gminy. Pod pomnikiem złożono wiązanki kwiatów. W swoim wystąpieniu wójt podkreślił znaczenie święta: „Nasza codzienna, sumienna i dobrze wykonywana praca oraz przyzwoite życie to patriotyzm XXI wieku. Gdy myślę o poświęceniu poprzednich pokoleń, nabieram jeszcze większego zapału i energii, że szansy, którą dostaliśmy, nie możemy zmarnować”.

 

Uroczystość uświetniła Orkiestra Dęta z Poraja. Część artystyczna odbyła się również pod Pomnikiem Marszałka. Uczestnicy wysłuchali występów Zespołu Śpiewaczego „Malwy i zespołu „Plus Minus”.

 

Wszyscy uczestnicy uroczystości otrzymali przed przemarszem kolorowe kotyliony w polskich barwach narodowych, wykonane przez uczestników Centrum Integracji Społecznej w Poraju.

 

Uczniowie też uczcili niepodległość

 

W Szkole Podstawowej w Cynkowie, w środę 8 listopada odbyła się uroczysta akademia, podczas której uczniowie klasy szóstej i siódmej, pod kierunkiem nauczycielek Moniki Góry i Edyty Paligi przypomnieli najistotniejsze fakty z historii odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystość ta była niezwykłą lekcją historii  i patriotyzmu wzbogaconą prezentacją multimedialną, filmem animowanym i licznymi piosenkami patriotycznymi.

 

Sportowym akcentem obchodów Święta Niepodległości  były rozegrane 10 listopada II Mistrzostwa Cynkowa w Tenisie Stołowym.

 

Po zaciętej rywalizacji toczonej w sportowej atmosferze najlepsi okazali się:

 

Kategoria dziewcząt: Nikola Nowak, Julia Zimna, Ewelina Wysocka, Paulina Urbańczyk, Nicole Stypa, Kinga Żak, Wiktoria Jarząb, E. Rajczyk.

 

Kategoria chłopcy: Jakub Musialik, Miłosz Fikier, Kacper Szymańczyk, Kacper Bajor, Rafał Zieliński, Dominik Wyszyński, Jakub Matyja, Oliver Jarząb.

 

Zwycięzcy z rąk dyrektora szkoły otrzymali puchary i medale a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy.

 

Natomiast mieszkańcy gminy Koziegłowy Święto Niepodległości uczcili podczas nabożeństwa odprawionego w Sanktuarium św. Jana Vianney`a w Mzykach. (ek)


JAK OBCHODZILIŚMY?

JAK OBCHODZILIŚMY?

JAK OBCHODZILIŚMY?

JAK OBCHODZILIŚMY?

JAK OBCHODZILIŚMY?

JAK OBCHODZILIŚMY?

JAK OBCHODZILIŚMY?

JAK OBCHODZILIŚMY?


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Zakazać farm futerkowychTreść komentarza: 21 listopada 2024 roku Sąd Okręgowyw Poznaniu utrzymał zaskarżony wyrok skazujący! Oskarżony został skazany na 8 miesięcy więzienia. Farma została zlikwidowana. Szczegóły na portalu otwarteklatkiData dodania komentarza: 22.11.2024, 17:28Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: wk...ny mieszkaniecTreść komentarza: BURMISTRZOWI I RADZIE MIASTA GRATULUJĘ ZIMOWEGO NIEDOŁĘSTWA. ŚNIEGU NAWALIŁO, A MIASTO PRAKTYCZNIE NIEODŚNIEŻONE. POMYŚLCIE JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ RUCH NA TYCH DROGACH GDY STANA SIĘ O POŁOWĘ WĘŻSZE. Dla mnie to zwyczajny inwestycyjny sabotaż.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 08:06Źródło komentarza: MYSZKÓW. ROZPOCZĘŁA SIĘ REWITALIZACJA CENTRUM MIASTA. PRACE PODZIELONE NA ETAPY. JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ CENTRUM. ZDJĘCIAAutor komentarza: ilonkaTreść komentarza: zdecydowanie najwyższy czas na ten zakaz.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 17:03Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: DziadekTreść komentarza: Od dawna czekałem na jakieś informacje o tej rewitalizacji. Dziękuję.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:07Źródło komentarza: MYSZKÓW. ROZPOCZĘŁA SIĘ REWITALIZACJA CENTRUM MIASTA. PRACE PODZIELONE NA ETAPY. JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ CENTRUM. ZDJĘCIAAutor komentarza: Stary ObserwatorTreść komentarza: A MOŻE TO JEST TAK...??? MOŻE LEPIEJ POJECHAĆ W TYM CZASIE GDZIEŚ DALEKO...???Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:41Źródło komentarza: PRAWYBORY W KO: CZY TO ZDJĘCIE Z PRZYSZŁYM PREZYDENTEM?Autor komentarza: Stary Zgred PolskiTreść komentarza: A JA STAWIAM NA GENERALISIMUSA RAJMUNDA ANDRZEJCZAKA. Do niedawna wódz naczelny naszej niezwyciężonej jarmiji. Włada 3 ma językami. Skończył studia wojskowe na Królewskiej Akademii Obrony (Royal College Defence Studies) w Londynie (2010). A to oznacza , że dla Brytyjczyków (czytaj Londyńskiego City) jest bez porównania ważniejszy od wszystkich innych kandydatów, nie tylko od Sikorskiego po politologi na Oxfordzie(uczelnia od lat bez znaczenia, bo handlowała dyplomami niczym Colegium Tumanum). Przypominam również wszystkim, że wielu warszawiwskich premierów , oraz ministrów finansów to poddanymi jej królewskie mości. Oczywista w wyborach nie mam zamiaru brać udziału, bo od lat wiem że to JEDNA WIELKA LIPA, HUCPA, I PIRAMIDALNE KŁAMSTWO.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 00:06Źródło komentarza: PRAWYBORY W KO: CZY TO ZDJĘCIE Z PRZYSZŁYM PREZYDENTEM?
Reklama
Reklama
Reklama