Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 25 listopada 2024 20:29
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

FOLKLOR ZNÓW ZAGOŚCIŁ W LETNISKU

(Żarki Letnisko) Na dwa dni Żarki Letnisko ponownie stały się stolicą polskiego folkloru. Wszystko za sprawą „Folkloriady Jurajskiej”, która odbyła się tu w pierwszy weekend sierpnia. Przegląd zespołów folklorystycznych i śpiewaczych zorganizowano już po raz X, można zatem mówić o małym jubileuszu imprezy. Po raz trzeci w Żarkach Letnisku w ogólnopolskim festiwalu rywalizowały także kapele podwórkowe. Nie zabrakło konkursów, w których oceniano rękodzieło artystyczne, sztukę ludową oraz regionalne smakołyki.      
Podziel się
Oceń

(Żarki Letnisko) Na dwa dni Żarki Letnisko ponownie stały się stolicą polskiego folkloru. Wszystko za sprawą „Folkloriady Jurajskiej”, która odbyła się tu w pierwszy weekend sierpnia. Przegląd zespołów folklorystycznych i śpiewaczych zorganizowano już po raz X, można zatem mówić o małym jubileuszu imprezy. Po raz trzeci w Żarkach Letnisku w ogólnopolskim festiwalu rywalizowały także kapele podwórkowe. Nie zabrakło konkursów, w których oceniano rękodzieło artystyczne, sztukę ludową oraz regionalne smakołyki.

 

Występy zespołów śpiewaczych i obrzędowych, muzyka kapel podwórkowych, prezentacja sztuki ludowej i wyrobów rzemiosła oraz regionalne smakołyki zdominowały pierwszy sierpniowy weekend w Żarkach Letnisku. Odbywającą się tam po raz dziesiąty Folkloriadę Jurajską oklaskiwała jej wierna publiczność. W tym miejscu należy wspomnieć, że impreza przyciągnęła setki mieszkańców z całego powiatu i turystów z wielu stron Polski. Dla młodszej części publiczności dwudniowe święto folkloru było doskonałą okazją do poznania rodzimej, często zapomnianej dziś, tradycji. Warto choć raz w roku przypomnieć sobie stroje, melodie i tańce, pieśni i obyczaje naszych przodków.

 

Do tegorocznej edycji przeglądu jej organizator - Gminny Ośrodek Kultury im. J. Gniatkowskiego w Poraju – zaprosił ponad trzydzieści zespołów śpiewaczych, folklorystycznych i obrzędowych z całej Polski. Licznie reprezentowany był Śląsk i Zagłębie, ale także Kujawy czy Małopolska. W kategorii: „zespoły śpiewacze” jury przyznało pierwsze miejsce Zespołowi „Ćwikliczanie” z Ćwiklic. Na drugim stopniu podium stanęły aż trzy zespoły, co tylko potwierdza wysoki poziom uczestników. Lokata tuż za zwycięzcami przypadła Zespołowi Śpiewaczo-Kabaretowemu „Od Do” z Preczowa, Regionalnemu Zespołowi Folklorystycznemu „Rogozanki” z Bobrownik oraz Zespołowi Folklorystycznemu „Wrzos” z Ryczowa – Kolonii. Jury przyznało także trzy równorzędne trzecie miejsca, które trafiły do Dziecięcego Zespołu Śpiewaczego „Ożarowice” z Tąpkowic, Zespołu Śpiewaczego „Niwczanki” z Poręby – Niwek oraz Szkolnego Zespołu Ludowego „Podchlebnicki” ze Starej Wojskiej. Wyróżnienia w tej kategorii trafiły do „Sączowianek” z Siemonia, „Łośniczanek” z Zawiercia – Łośnic i Zespołu Śpiewaczego „Biała” z Białej. W kategorii zespołów obrzędowych z pierwszego miejsca cieszyło się Stowarzyszenie „Wzdolskie Kołowrotki” z Bodzentyna, z drugiego Zespół Obrzędowy „Karlinianki” z Zawiercia, a z trzeciego Zespół Regionalny „Pioskowianie” z Piasku.

 

Drugiego dnia Folkloriady na scenie królowały kapele podwórkowe, których prezentacje zyskały w Żarkach Letnisku status ogólnopolskiego festiwalu. Pierwsze miejsce wyśpiewała Radomska Kapela Podwórkowa „Halniacy” z Radomia, drugie Radomszczańska Kapela Podwórkowa z Radomska, a trzecie Jurajska Kapela Biesiadna z Poraja. Z wyróżnieniem wracała z imprezy Kapela „Sami Swoi” z Czatachowy.

 

Folkloriadzie towarzyszył tradycyjnie Konkurs na Rękodzieło Artystyczne, w którym nagrody fundowali m.in. przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych. Ocenie poddano 24 prace wykonane przez artystów z całej Polski. Grand Prix konkursu trafiło do Barbary Toffel z Krakowa za kołnierzyk frywolitkowy , w nagrodę, na zaproszenie Jerzego Buzka odwiedzi ona wkrótce Brukselę. Pierwsze miejsca przyznano Cecylii Staśkiewicz z Ostrołęki (za firankę ażurową z białego papieru), a drugie Marianowi Pikule z Myszkowa (za rzeźbę pt. „Rolnik z dawnych czasów”) i Janowi Kowalczykowi z Koszalina (za rzeźbiony tryptyk pt. „Bóg jest miłością”). Pan Jan prócz nagrody finansowej ufundowanej przez GOK w Poraju otrzymał także nagrodę rzeczowa ufundowaną przez Jarosława Mazanka, Redaktora Naczelnego „Gazety Myszkowskiej”. Trzecie miejsce przypadło Annie Krzanik z Krakowa (za serwetę klockową oprawioną na aksamicie), Mirosławie Romańskiej z Poraja (za obraz olejny pt.”Przed dworem w Choroniu”) i Kazimierze Balcerzak z Sieradza (za pracę pt. „Dworek w Poraju w sieradzkiej wycinance”). Wyróżniono ponadto zgłoszone do konkursu prace Anny Gały – Jach z Łaz, Bogdana Chwastka z Poraja, Agnieszki Szafrańskiej z Myszkowa, Henryka Sygudy z Częstochowy, Danuty Nalewany z Dobieszowic, Anny Pasek z Jastrzębia, Bartosza Koćwina z Częstochowy, Marii Długosz z Myszkowa, Izabeli Gniadek z Kidowa, Ewa Kumor – Rudy z Łaz i Marzeny Rocheckiej z Kamienicy Polskiej.

 

Nagrody przyznano także w konkursie kulinarnym „Jurajskie smaki”. Podniebienia jurorów urzekła „Nalewka Hrabiny” Wiesława Skóry, i to jej przyznali pierwsze miejsce. Drugie miejsce przypadło Annie Szymańskiej za „Sztufadę w sosie kurkowym” i Lidia Bednarz za „Kućmoka”, a trzecie Oldze Niemczyk za „Pasztet z cukini” i Małgorzacie Wędzyńskiej za „Kluski tarte - pyzy”. Wyróżnieniami nagrodzono „Naleśnik barowy” Janiny Leszczyńskiej, „Zupę - krem z dyni z podpłomykami” Jolanty Zalegi i „Pasztet” Zdzisławy Białas.

 

Robert Bączyński

 

 


FOLKLOR ZNÓW ZAGOŚCIŁ W LETNISKU

FOLKLOR ZNÓW ZAGOŚCIŁ W LETNISKU

FOLKLOR ZNÓW ZAGOŚCIŁ W LETNISKU

FOLKLOR ZNÓW ZAGOŚCIŁ W LETNISKU


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: lisTreść komentarza: Brawo !!!Data dodania komentarza: 25.11.2024, 09:56Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: Zakazać farm futerkowychTreść komentarza: 21 listopada 2024 roku Sąd Okręgowyw Poznaniu utrzymał zaskarżony wyrok skazujący! Oskarżony został skazany na 8 miesięcy więzienia. Farma została zlikwidowana. Szczegóły na portalu otwarteklatkiData dodania komentarza: 22.11.2024, 17:28Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: wk...ny mieszkaniecTreść komentarza: BURMISTRZOWI I RADZIE MIASTA GRATULUJĘ ZIMOWEGO NIEDOŁĘSTWA. ŚNIEGU NAWALIŁO, A MIASTO PRAKTYCZNIE NIEODŚNIEŻONE. POMYŚLCIE JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ RUCH NA TYCH DROGACH GDY STANA SIĘ O POŁOWĘ WĘŻSZE. Dla mnie to zwyczajny inwestycyjny sabotaż.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 08:06Źródło komentarza: MYSZKÓW. ROZPOCZĘŁA SIĘ REWITALIZACJA CENTRUM MIASTA. PRACE PODZIELONE NA ETAPY. JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ CENTRUM. ZDJĘCIAAutor komentarza: ilonkaTreść komentarza: zdecydowanie najwyższy czas na ten zakaz.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 17:03Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: DziadekTreść komentarza: Od dawna czekałem na jakieś informacje o tej rewitalizacji. Dziękuję.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:07Źródło komentarza: MYSZKÓW. ROZPOCZĘŁA SIĘ REWITALIZACJA CENTRUM MIASTA. PRACE PODZIELONE NA ETAPY. JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ CENTRUM. ZDJĘCIAAutor komentarza: Stary ObserwatorTreść komentarza: A MOŻE TO JEST TAK...??? MOŻE LEPIEJ POJECHAĆ W TYM CZASIE GDZIEŚ DALEKO...???Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:41Źródło komentarza: PRAWYBORY W KO: CZY TO ZDJĘCIE Z PRZYSZŁYM PREZYDENTEM?
Reklama
Reklama
Reklama