(Koziegłowy) Zakończyła się odbudowa XVII-wiecznego Pałacu Biskupów w Koziegłowach. Budynek zostanie oddany do użytku we wrześniu 2016 r. Większość odbudowanego obiektu zajmie – jak to było do tej pory - Przedszkole Publiczne w Koziegłowach. Dzieci, nauczyciele i personel mają w nim znaleźć komfortowe warunki i nowoczesne rozwiązania.
Pałac Biskupów odbudowała firma A1 Projekt z Bytomia, której oferta była najlepsza spośród 11 jakie wpłynęły na przetarg ogłoszony przez Urząd Miasta i Gminy w Koziegłowach. Umowę podpisano na początku września 2013 roku, a opiewała ona na 5.991.970,62zł. Bytomska firma nie zaproponowała w przetargu najniższej kwoty, była druga (niższą, o około 100 tys. złotych złożyła firma „Tados” z Radomska, ale u urzędników z Koziegłów nie wzbudziła zaufania, firma zajmowała się bowiem wcześniej głownie ... produkcją okien i drzwi). Po ogłoszeniu wyników przetargu pisaliśmy, że gmina i tak zaoszczędzi na odbudowie zabytkowego budynku, ponieważ pierwotnie na tę inwestycję przeznaczone było aż 7,5 mln zł. Różnica pomiędzy prognozą, a ceną z przetargu stopniowo się zmniejszała, bowiem w trakcie budowy pojawiały się dodatkowe i niemożliwe do przewidzenia wcześniej prace (niektóre spowodowane były – o czym pisaliśmy - zwykłą niedbałością ekip remontowych). Ostatecznie – jak informują urzędnicy z Koziegłów – po ponad dwóch latach przywrócono Pałacowi Biskupów dawną świetność. To dobrze, bo na mapie powiatu myszkowskiego przybędzie kolejne miejsce silnie związane z historią naszego kraju, które można będzie odwiedzić i podziwiać w pełnej krasie. Trzeba bowiem wiedzieć, że w latach 1356 - 1519 na miejscu dzisiejszego Pałacu Biskupów mieścił się dwór (zamek) rodu Lisów Koziegłowskich. Lata 1519 - 1790 to w kolejności: dwór, zamek, dom pański, dom wielki i wreszcie Pałac Biskupów Krakowskich. W latach 1807 - 1813 była to własność francuskiego marszałka Jeana Lannesa, a w latach 1835 - 1918 rosyjskiego generała Nikity Pankratiewa.
Po I wojnie światowej doszło do pierwszej rewitalizacji uszkodzonego podczas walk obiektu, a od 1927 do 1939 r. działała tam Szkoła Rolnicza Żeńska. W latach 1946 - 1967 w pałacu mieściło się Liceum Ogólnokształcące. Po jego przeprowadzce budynek Pałacu Biskupów popadał w ruinę, a w 1970 r. większa jego część została rozebrana. W jego ocalałej części mieściło się przedszkole.
Tak było do 2013 r. Wtedy, dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych przystąpiono do rewitalizacji Pałacu Biskupów. Ostatecznie kosztowała ona ponad 6 mln zł. 85 procent tej kwoty pochodzi z unijnego dofinansowania.
Większość odbudowanego obiektu zajmie ponownie Przedszkole Publiczne w Koziegłowach. Dzieci, nauczyciele i personel będą mieli w nim komfortowe warunki i nowoczesne rozwiązania. Ogrzewanie wspomagane jest tu np. powietrznymi pompami ciepła. Pozostała część budynku przeznaczona zostanie m.in. na cele muzealno - wystawiennicze (powstanie tu np. Izba Pamięci Ziemi Koziegłowskiej) oraz salę konferencyjną. W zachowanej w stanie oryginalnym piwnicy będzie miało swoją siedzibę Bractwo Rycerskie. Taras ma zostać przykryty przezroczystą konstrukcją. Część terenu obok Pałacu Biskupów zostanie przeznaczona na przedszkolny plac zabaw. W dalszym etapie prac zagospodarowany ma być teren w sąsiedztwie pałacu, łącznie z fragmentem parku po drugiej stronie ulicy. M.in. zniknie sprzed pałacu stary słup energetyczny, a droga przy wejściu zostanie przebudowana. (rb)
Napisz komentarz
Komentarze