(Lelów) 10-lecie swojego istnienia świętowało w połowie grudnia ub. r. Lelowskie Towarzystwo Historyczno – Kulturalne im. Walentego Zwierkowskiego. W trakcie uroczystości, za szczególne zasługi dla ziemi lelowskiej, wyróżnienie od LTH-K otrzymał Marian Nowak. Były radny gminy Lelów, od wielu lat związany z Towarzystwem, także jako jego prezes, autor i współautor publikacji o Lelowie otrzymał …szablę – replikę jednej z najcenniejszych pamiątek, jaka pozostała po Walentym Zwierkowskim.
Świętujące dziesięciolecie działalności Lelowskie Towarzystwo Historyczno - Kulturalne jako swego patrona wybrało Walentego Zwierkowskiego, człowieka który swym życiem i działalnością połączył ziemię lelowską z historią Polski i Europy. Zwierkowscy to polski ród, który w dziejach zapisał się szczególnie zasługami żołnierskimi. Ojciec Walentego, Ignacy Zwierkowski, był konfederatem barskim, adiutantem Kazimierza Pułaskiego. Na początku XIX wieku posiadał spory majątek ziemski w powiecie lelowskim, złożony z Drochlina, Turzyna i Białej Wielkiej. Walenty Zwierkowski urodził się w 1788 w Mokrzeszy. Zdobył sławę przede wszystkim jako żołnierz napoleoński - uczestnik szarży pod Somosierrą oraz bitwy pod Wagram. Po klęsce Napoleona osiadł w Białej Wielkiej i brał czynny udział w polityce Królestwa Polskiego. Podczas powstania listopadowego ponownie chwycił za broń, a po jego upadku zmuszony został do emigracji. Tam współpracował m.in. z Joachimem Lelewelem. Walenty Zwierkowski zmarł w Paryżu, jest pochowany na cmentarzu Montmartre.
Postać patrona LTH-K przybliżyli uczestnikom rocznicowej uroczystości uczniowie z Gimnazjum w Lelowie, którzy zaprezentowali przedstawienie teatralne pt. „W stronę regionu - projekt Walenty Zwierkowski”. Spektakl powstał w ramach projektu edukacyjnego, pod kierunkiem nauczycielek języka polskiego Agnieszki Kowalik i Renaty Wawer. Zgromadzeni mogli się z niego dowiedzieć m.in., że to dzięki Walentemu Zwierkowskiemu Polska zawdzięcza… biało – czerwone barwy. Pierwszą regulacją prawną dotyczącą barw polskiej flagi była uchwała Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 r. To właśnie na wniosek posła Walentego Zwierkowskiego, wiceprezesa Towarzystwa Patriotycznego przyjęto wówczas flagę biało – czerwoną, jako kompromis między propozycją konserwatystów, którzy chcieli flagi białej i biało – czerwono – szafirową szarfą Konfederacji Barskiej proponowanej przez Towarzystwo Patriotyczne.
Podczas jubileuszowego spotkania nie mogło zabraknąć przedstawienia dorobku, który w ciągu minionej dekady udało się wypracować członkom Towarzystwa. Zrobiono to w postaci prezentacji multimedialnej – „10 zdjęć na 10 lat LTH-K”. Każde zdjęcie ilustrujące wybrany, doniosły moment z działalności Towarzystwa, opatrzone było „na żywo” komentarzem.
Galę w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie uświetnił także koncert kameralny muzyki skrzypcowej, w wykonaniu Elżbiety i Dominiki Stanisz.
W oficjalnej części uroczystości Złoty Medal im. Walentego Zwierkowskiego za szczególne zasługi dla ziemi lelowskiej otrzymał Marian Nowak. Został on również wyróżniony przez Zarząd LTH-K poprzez wręczenie mu repliki szabli Walentego Zwierkowskiego. Specjalne podziękowania otrzymało także wiele innych osób wspierających działalność Towarzystwa oraz najbardziej czynni członkowie LTH-K. Wśród zaproszonych na uroczystość gości pojawili się i głos zabrali m.in.: Europoseł Jadwiga Wiśniewska, Poseł na Sejm RP Lidia Burzyńska, Przewodniczący Rady Powiatu Częstochowskiego Andrzej Kubat, prezes Stowarzyszenia Partnerstwo Północnej Jury Halina Palarz oraz Wójt Gminy Lelów Krzysztof Molenda. Obchody Jubileuszu zakończyło spotkanie opłatkowe poprzedzone specjalnym błogosławieństwem Proboszcza Parafii Lelów ks. Henryka Młynarczyka. Jubileuszowy wieczór był nie tylko pełen gratulacji i podziękowań, także rozmów o kolejnych projektach LTK-K. (rb)
Napisz komentarz
Komentarze