Rolnicy z Powiatu Myszkowskiego świętowali na Dożynkach Powiatowo-Gminnych, które odbyły się tym roku w Koziegłowach. Organizatorem Dożynek było Starostwo Powiatowe w Myszkowie i Gmina Koziegłowy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Promocji Kultury. Ostatni dzień sierpnia był jednym z ostatnich z fali upałów, które opanowały Polskę na cały sierpień. Z tego powodu rolnicy nie mieli wielu powodów do zadowolenia. Choć zboża jeszcze uniknęły skutków katastrofalnej suszy, już hodowcy ziemniaków mogą mówić o klęsce. Upalna pogoda dała się też we znaki podczas samych dożynek. Jeden z muzyków z Żarek zasłabł na scenie i wymagał interwencji pogotowia ratunkowego. Połamała też rękę jedna kobieta. Poszkodowanym przed przyjazdem pogotowia udzielali pomocy lekarze, których wśród radnych nie brakuje: Dorota Kaim-Hagar radna powiatowa i Zofia Jastrzębska, radna w mieście Myszkowie.
Zanim rozpoczęły się uroczystości, w Kościele pw. św. Marii Magdaleny odbyła się, zgodnie z nakazem tradycji, msza święta w intencji rolników i rolnictwa.
Zaraz później, uczestnicy zgromadzili się przed gmachem świątyni. Tam uformował się barwny korowód, który podążył w kierunku terenu przy MGOPK, gdzie miały rozpocząć się główne uroczystości.
Pochód otwierało dwóch jeźdźców, za którymi jechały bryczki z gospodarzami i zaproszonymi gośćmi, dalej postępowała Orkiestra Dęta z Koziegłów, poczty sztandarowe, koła gospodyń wiejskich i mieszkańcy. Starostami tegorocznych dożynek byli rolnicy Olga Psonka i Rafał Paliga, którzy gościom rozdali tradycyjny chleb upieczony z mąki zmielonej z tegorocznego zboża.
Dożynki powiatowe, więc gospodarzem imprezy wspólnie z burmistrzem Koziegłów Jackiem Ślęczką był Starosta Myszkowski Dariusz Lasecki. Na ich zaproszenie odpowiedzieli m. in.: Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, Poseł na Sejm RP Halina Rozpondek, Wicestarosta Anna Socha-Korendo, Przewodniczący Rady PowiatuAndrzej Jastrzębski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jan Kieras, Członek Zarządu Powiatu Myszkowskiego Mariusz Morawiec, Burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak, Wójt Gminy Poraj Łukasz Stachera, Wójt Gminy Niegowa Dorota Hajto-Mazur, Wiceburmistrz Myszkowa Iwona Franelak, Wiceburmistrz Koziegłów Piotr Kołodziejczyk, Przewodnicząca Rady Gminy Koziegłowy Joanna Kołodziejczyk, Przewodnicząca Rady Gminy Poraj Katarzyna Kaźmierczak, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Koziegłowy Zenon Jasiecki, Prezes Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego Zofia Jakubczyk, Wiceprezes Myszkowskiej Spółdzielni Mleczarskiej Arkadiusz Skorek, Dyrektor Śląskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Stanisław Gmitruk, Prezes Partnerstwa Północnej Jury Halina Palarz, Naczelnik Wydziału Prewencji KPP w Myszkowie Dariusz Jurczyk, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Marek Węgrzynowicz.
Na scenie pojawiły się działające na terenie Powiatu Myszkowskiego koła łowieckie, które przygotowały dla wszystkich smakowity prezent w postaci upolowanego przez myśliwych i przyrządzonego specjalnie na tę okazję dzika. Przy dźwiękach sygnałów myśliwskich dzika zaprezentowały koła: KŁ Szarak z Myszkowa, KŁ Jeleń z Będzina, KŁ Bekas z Poraja, KŁ Cietrzew z Katowic, KŁ Orle Gniazdo w Myszkowa, KŁ Dublet z Myszkowa, KŁ Dzik z Gliwic.
Kolejnym ważnym punktem uroczystości było uhonorowanie rolników z Powiatu Myszkowskiego, którzy w ciągu minionego roku wyróżnili się szczególnie w działalności rolniczej.
Jako pierwszy nagrodzony został Grzegorz Rudawski, rolnik z Poraja, który na wniosek Wójta Łukasza Stachery otrzymał Odznakę Zasłużony dla Rolnictwa, nadawaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Tę samą odznakę Zasłużonego dla Rolnictwa otrzymali rolnicy z Myszkowa –Krzysztof Kłosowicz, Bożena Kłosowicz i Dariusz Machura.
W dalszej kolejności burmistrzowie i wójtowie nagrodzili rolników ze swoich gmin. W tym roku uhonorowano: Szymona Ćwika z Koziegłów, Krystiana Pawlika z Myszkowa, Krystiana Pikułę z Niegowy, Monikę Mrożek z Poraja oraz Martę i Rafała Szczeblewskich z Żarek.
Ponadto Kierownik ARiMR w Myszkowie Małgorzata Gałuszka wręczyła, w imieniu Dyrektora Śląskiego Oddziału ARiMR Stanisława Gmitruka, statuetkę dla Krzysztofa Kosa za wzorowe wdrażanie programów obsługiwanych przez Agencję.
Część artystyczna to tradycyjnie występy kół gospodyń wiejskich. Wraz z nadejściem wieczoru przyszedł czas na występy Kapeli Biesiadnej z Choronia, a następnie Zespołu Pieśni i Tańca „Koziegłowy”. Kiedy zapadał zmierzch, na scenie pojawił się zespół „Śląska Fiesta”. (red)
Napisz komentarz
Komentarze