(Myszków) Dwie rocznice: 65-lecie miasta i 25-lecie funkcjonowania samorządów terytorialnych przyświecały tegorocznym obchodom Dni Myszkowa. W programie imprezy każdy mógł znaleźć coś dla siebie, prócz atrakcji muzycznych przygotowano bowiem wiele występów artystycznych, szereg zawodów sportowych, a nawet… konferencję naukową. Muzycznymi „gwiazdami” Dni Myszkowa byli Zbigniew Wodecki, Paula i Agnieszka Chylińska, widzów bawiły także tradycyjnie kabarety.
W ramach Dni Myszkowa w Miejskim Domu Kultury w czwartek 2 lipca raz jeszcze wystawiono „Królewnę Śnieżkę na Dzikim Zachodzie”, charytatywne przedstawienie, w którym w role aktorów wcielają się osoby powszechnie znane w powiecie myszkowskim – samorządowcy, przedsiębiorcy, ludzie lokalnej kultury i sportu. Publiczność po raz kolejny dopisała, i na turnus rehabilitacyjny dla dzieci niepełnosprawnych wpłynęły dodatkowe pieniądze. Łącznie podczas tegorocznej akcji uzbierano na ten cel ponad 34 tysiące złotych.
W piątek 3 lipca sala MDK zmieniła się w miejsce konferencji naukowej, zorganizowanej pod hasłem „25 lat samorządu”. O zmianach jakie zaszły w Polsce w tym czasie mówili prof. dr hab. Andrzej Piasecki z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, prof. dr hab. Andrzej Matan, dr hab. Kazimierz Miroszewski, dr hab. Michał Kania i Michał Dudek z Uniwersytetu Śląskiego, dr Jarosław Durka z Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli WOM w Częstochowie oraz dr Norbert Morawiec z Akademii Jana Długosza. Wśród prelegentów znaleźli się również Dagmar Rysová, wiceburmistrz zaprzyjaźnionego z Myszkowem miasta Koprzywnica, wiceburmistrz miasta Bèkès Tárnok Lászlóne oraz burmistrz Włodzimierz Żak.
Na konferencję zaproszono wszystkich samorządowców z powiatu myszkowskiego z minionych 25 lat. W gronie licznych gości znaleźli się m.in. Posłanka Halina Rozpondek oraz Senator Jarosław Lasecki. Wieczór naukowy zakończył występ Zbigniewa Wodeckiego, który wystąpił z towarzyszeniem lokalnych muzyków skupionych w „Myszkovia Band”.
Scenę plenerową, na której występowali zaproszeni artyści ustawiono po raz kolejny na Placu Dworcowym. I choć zdarzają się głosy osób, którym ta lokalizacja imprezy niespecjalnie się podoba, to jednak większości uczestników zabawy ona odpowiada. Miejsce „się broni” i zdaje egzamin. Jeśli jeszcze z czasem dopracowane zostaną „szczegóły” – by np. osoby siedzące w ogródkach piwnych nie musiały być otoczone, nasuwającą złe skojarzenia, metalową siatką – będzie naprawdę dobrze. Organizatorów należy pochwalić za rozwiązanie problemu upału, towarzyszącemu Dniom Myszkowa. Ustawiona pośrodku placu kurtyna wodna dawała doskonałą ochłodę nie tylko dzieciom.
Z programu dwudniowych występów scenicznych każdy mógł wybrać coś dla siebie: miłośnicy folkloru występ Zespołu Folklorystycznego z partnerskiego miasta Békés z Węgier, który wraz z Zespołem Folklorystycznym „Jurajskie Igraszki” z MDK w Myszkowie zaprezentował węgiersko – polski polonez, zwolennicy lokalnych wykonawców koncert zespołu „Chłop Polski” lub wykonawców skupionych w Studio Muzyki i Piosenki MDK, a ci, którzy lubią się śmiać popisy kabaretów Świerszczychrząszcz i Jurki. Kto woli muzykę klasyczną zachwycał się podczas występu artystów Teatru Muzycznego Arte Creatura, którzy zaprezentowali najsłynniejsze utwory operowe i operetkowe, miłośników muzyki pop przyciągnął z pewnością występ Pauli, znanej m.in. z występów w telewizyjnym programie „Twoja twarz brzmi znajomo”. Ci, którzy wolą ostrzejsze brzmienia, wychodzili usatysfakcjonowani z koncertu Agnieszki Chylińskiej. Charyzmatyczna wokalistka dała w Myszkowie bardzo dobry występ, zabrakło jedynie kropki nad „i”. Wiele osób liczyło, że po koncercie artystka podejdzie do publiczności, będzie pozować do zdjęć czy rozdawać autografy. Niestety, ku rozczarowaniu wielu osób, po koncercie niemal natychmiast wyjechała z Myszkowa. By uniknąć w przyszłości takich sytuacji organizatorom imprezy radzimy, by w podpisywanych z „gwiazdami” umowach zaznaczać punkt mówiący o kontakcie z publicznością. „Łaski nie robią”, bo to ich praca, i nie występują za darmo, ale za „ciężkie pieniądze”. Komu to nie odpowiada, nie musi do Myszkowa przyjeżdżać. Z pewnością znajdą się tacy artyści, którym taki zapis nie będzie przeszkadzał. I bez niego wiele z dotychczasowych, występujących w Myszkowie „gwiazd” udowodniło, że kontakt z publicznością jest dla nich naprawdę bardzo ważny. Do dziś ciepło wspomina się ich występy.
Pisząc o tegorocznych Dniach Myszkowa należy wspomnieć o ich sportowej odsłonie, czyli debiucie nowego obiektu sportowego na Pohulance, gdzie dla miłośników aktywnego spędzania czasu przygotowano boiska do piłki plażowej, koszykówki, tenisa ziemnego, stanowisk do tenisa stołowego i tzw. piłkarzyków. W pierwszy weekend lipca rozegrano na nich wiele zawodów. Obok boisk powstał także plac zabaw dla najmłodszych. Transmisje z Dni Myszkowa pojawiały się w TVP INFO TVP Katowice.
Robert Bączyński
Napisz komentarz
Komentarze