(Myszków) Około 150 osób przeszło w Myszkowie w niedzielę 1 marca w marszu zorganizowanym z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Oficjalne obchody tego święta w naszym mieście zorganizowano i obchodzono po raz pierwszy. Debiut wypadł okazale.
Żołnierzami Wyklętymi, Żołnierzami Drugiej Konspiracji czy też Żołnierzami Niezłomnymi nazywa się dziś członków antykomunistycznego, niepodległościowego ruchu partyzanckiego, stawiającego zbrojny opór sowietyzacji Polski i podporządkowywaniu jej ZSRR. Swoje działania organizacje te kierowały głównie przeciwko członkom służb bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanych im służb w Polsce. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120 - 180 tysięcy. Ostatni Żołnierz Wyklęty, Józef Franczak ps. „Lalek”, zginął w obławie osiemnaście lat po wojnie, 21 października 1963 roku.
Dziś mówiąc o „Wyklętych” wspomina się m.in. sylwetki Emila Fieldorfa „Nila”, rotmistrza Witolda Pileckiego, Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, Danuty Siedzikówny „Inki”, Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”, Hieronima Dekutowskiego „Zapory” czy Józefa Kurasia „Ognia”. Nazwiska niektórych z nich, szczególnie tego ostatniego, do dziś wzbudzają kontrowersje i odrębne opinie na temat ich działalności.
Termin: „żołnierze wyklęci” powstał w 1993. Użyto go pierwszy raz w tytule specjalnej wystawy poświęconej antykomunistycznemu podziemiu zbrojnemu po 1944 r., zorganizowanej na Uniwersytecie Warszawskim. Jego autorem był Leszek Żebrowski, a stanowi ono bezpośrednie odwołanie do listu otrzymanego przez wdowę po jednym z żołnierzy podziemia, w którym, zawiadamiając o wykonaniu wyroku śmierci na jej mężu, dowódca jednostki wojskowej pisał: „Wieczna hańba i nienawiść naszych żołnierzy i oficerów towarzyszy mu i poza grób. Każdy, kto czuje w sobie polską krew, przeklina go – niech więc wyrzeknie się go własna jego żona i dziecko”. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” świętem państwowym został na mocy ustawy z 3 lutego 2011 roku. Jego uchwalenie to forma uczczenia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Po raz pierwszy jego oficjalne obchody zostały zorganizowane w Myszkowie. Z inicjatywą wyszło tworzone w mieście Stowarzyszenie „Narodowy Myszków”.
Główne uroczystości poprzedziła Msza Święta odprawiona 28 lutego w kościele pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła, z patriotyczną homilią proboszcza parafii księdza Stefana Koczura. Tego samego dnia delegacja stowarzyszenia złożyła kwiaty pod pomnikiem w Mrzygłodzie, w 152 rocznicę bitwy stoczonej tu w czasie powstania styczniowego. W niedzielę 1 marca uczestnicy obchodów w Miejskim Domu Kultury najpierw wysłuchali prelekcji historycznej, a następnie przeszli ulicami Myszkowa pod pomnik „Poległym za Ziemię Myszkowską”, gdzie zapalono znicze oraz złożono wiązanki kwiatów. Tam również odbył się Apel Poległych i krótki program artystyczny. (rb)
Napisz komentarz
Komentarze