(Niegowa) Do nowej wójt Niegowy Doroty Hajto-Mazur z życzeniami, gratulacjami i kwiatami podczas pierwszej sesji Rady Gminy Niegowa ustawiła się kolejka z dwóch stron sali. Przewodniczącego niegowscy radni wybrali jednogłośnie. Został nim Mariusz Dzieża, który podziękował radnym za zaufanie i zapowiedział, że rada liczy na współpracę z nową wójt. Wszystko wskazuje na to, że w Niegowie wiele się zmieni. Choć znaczną grupę stanowią radni, którzy startowali z komitetu byłego wójta Krzysztofa Motyla, to na współpracę z Dorotą Hajto-Mazur są otwarci.
Pierwsza sesja Rady Gminy Niegowa obyła się w czwartek 27 listopada. Zobaczyć inauguracyjne obrady nowo wybranych rajców przyszło wielu mieszkańców, przybył także senator Jarosław Lasecki. Radni po złożeniu przyrzeczenia wybierali ze swego składu przewodniczącego i dwóch wiceprzewodniczących rady. Radny Józef Gromada na stanowisko przewodniczącego zaproponował kandydaturę Mariusza Dzieży, który w radzie zasiadał także w poprzedniej kadencji. Radni jednogłośnie zadecydowali o jego wyborze.
- Dziękuję radzie za powierzenie mi tej zaszczytnej funkcji Przewodniczącego Rady Gminy Niegowa, na którą zostałem wybrany piętnastoma głosami. Zobowiązuję się pełnić tę funkcję godnie i rzetelnie. My jako organ stanowiący gminy, będziemy współpracować z panią wójt – organem wykonawczym. Myślę, że dobre relacje między nami przysłużą się poprawie rozwoju naszej gminy i naszym mieszkańcom – powiedział nowo wybrany przewodniczący Mariusz Dzieża.
Nieco więcej emocji przyniosły wybory wiceprzewodniczących rady. Padło 6 propozycji. Ewa Koziorowska zaproponowała Artura Sokoła. Andrzej Pilis zgłosił kandydaturę Andrzeja Resiaka, lecz ten nie wyraził zgody. Robert Cacoń zarekomendował Józefa Gromadę. Andrzej Pilis, stwierdzając, że lepiej dla demokracji, by na kartce z wyborami było więcej propozycji, zgłosił kolejną kandydaturę – Artura Jędruszka. Zgody na ubieganie się o fotel wiceprzewodniczącego nie wyraził, pełniący tę funkcję w poprzedniej kadencji Stanisław Morel. Ostatnim – czwartym kandydatem, który wyraził zgodę na kandydowanie, był Stanisław Mizgała. Radni mogli postawić maksymalnie dwa krzyżyki. Głosowanie nie przyniosło niespodzianek. Po 11 głosów uzyskali – Artur Sokół i Józef Gromada i to oni wybrani zostali wiceprzewodniczącymi rady. Artur Jędruszek uzyskał 4 głosy, a Stanisław Mizgała 3.
Miłym gestem ze strony rady było podziękowanie za pracę w minionej kadencji przewodniczącej rady – Zofii Kaszni. Nowo wybrany przewodniczący – Mariusz Dzieża w imieniu całej rady, złożył na jej ręce kwiaty. - Dziękuję za zaproszenie na dzisiejsza sesję. Gratuluję wszystkim nowo wybranym władzom w gminie Niegowa. Gratuluję nowej pani wójt oraz wszystkim radnym, którzy zostali obdarzeni przez wyborców zaufaniem. Praca rady, to trudna praca. Być samorządowcem to zaszczytny cel, który do czegoś zobowiązuje. Życzę radzie, na czele z panią wójt, by wszystkie zamierzenia, by rozpoczęte dzieło, szczególnie budownictwa, inwestycje udało się zakończyć. By gmina rozwijała się dynamicznie, może nawet bardziej niż do tej pory, albo przynajmniej na tyle. Serdecznie tego życzę i jeszcze raz serdecznie dziękuję – powiedziała Zofia Kasznia.
- Serdeczne gratulacje dla pani radnej i panów radnych wybranym na tę kadencję 2014-2018. Jest pani rodzynkiem w tym samorządowym cieście, mam nadzieję, że będzie się pani dobrze pracować – zwrócił się do 14 radnych i jedynej kobiety w radzie – radnej Ewy Koziorowskiej senator Jarosław Lasecki i dodał: - Liczę na to, że praca w tej kadencji całej radzie będzie układać się pomyślnie. Pani wójt – pani życzę przede wszystkim wytrwałości. Pewnie nie będzie łatwo współpracować z radą zdominowaną przez mężczyzn. Ale jak mówi stare przysłowie - wiecie gdzie kto nie może, kogo posyła… Miejmy nadzieje, że to odwróci się na dobre i z wielką korzyścią dla gminy Niegowa. Gmina Niegowa nie stoi przemysłem, ani nie stoi bogactwami naturalnymi – nie ma tu gazu ani ropy, nie ma tu niczego oprócz pięknej natury i zabytków. To jedyna gmina w Polsce, która ma aż dwa królewskie zamki, które znalazły się w herbie gminy. W tej przyszłej kadencji, to zabytki i turystyka powinna zdominować pracę rady i pani wójt. Mam nadzieję, że za 4 lata wszyscy w Polsce będą słyszeć nie tylko o gminie Niegowa jako gminie rolniczej, ale przede wszystkim o gminie Niegowa jako o perełce turystycznej Polski, jako o miejscu, do którego warto przyjeżdżać, gdzie warto spędzać czas z całą rodziną. Wszystkim państwu życzę jak najlepszych dni, życzę dobrej i owocnej współpracy. Będę państwa wspierał we wszystkich działaniach, ze wszystkich sił. Państwo niech uchwalają, ja będę pomagał. Wszystkiego najlepszego, abyśmy mogli wspólnie pracować dla dobra wszystkich mieszkańców gminy Niegowa.
Podczas sesji akt nominacji odebrała i złożyła przyrzeczenie także nowa wójt Niegowy Dorota Hajto-Mazur. Życzenia płynęły z obu końców sali. Dorota Hajto-Mazur nie kryła wzruszenia. – Jako świeżo upieczony wójt – jak widać - jestem wzruszona. Chciałabym wszystkim państwu podziękować za to, że tak licznie przybyliście, by tę dla nas wszystkich uroczystą chwilę zobaczyć i z nami wspólnie w niej uczestniczyć. Dziękuję wszystkim za życzenia. Dziękuję także panu senatorowi za jego życzenia dla nas na nasze następne – nie ukrywajmy – ciężkie i trudne lata. Mam nadzieję, że wszyscy razem będziemy harmonijnie współpracować. Tak jak złożona przez nas wszystkich rota ślubowania, będziemy zgodnie z prawem i zgodnie z tym, co obiecywaliśmy naszym wyborcom – tworzyli wspólną i dobrą przyszłość naszej gminy. Będziemy budować to, co jest do stworzenia na bazie tego, czym dysponujemy – całego otoczenia, które będzie dla nas wspólnym źródłem dochodów i dostatków. Dziękuję państwu serdecznie – powiedziała Dorota Hajto-Mazur.
Katarzyna Kieras
Napisz komentarz
Komentarze