Powiat myszkowski w Sejmiku Województwa Śląskiego reprezentować będzie Krystyna Jasińska z Żarek. Jasińska startowała z drugiej pozycji na liście Prawa i Sprawiedliwości. Cały nasz okręg – obejmujący dawne województwo częstochowskie – reprezentować będzie jeszcze 4 radnych: Stanisław Gmitruk, Ryszard Majer, Stanisław Dzwonnik oraz Marta Salwierak.
Ze sporym opóźnieniem, ale znamy wreszcie oficjalne wyniki do Sejmiku Województwa Śląskiego. Na wszystkie listy, we wszystkich okręgach wyborczych, oddano ogółem 1.348.961 ważnych głosów. Prawo uczestniczenia w podziale mandatów miały te komitety wyborcze, które przekroczyły 5% próg wyborczy, uzyskało je 5 list: Lista nr1 - KW PSL, Lista nr 3 - KW Prawo i Sprawiedliwość, Lista nr 4 - KW Platforma Obywatelska, Lista nr 6 - KKW SLD Lewica Razem, Lista nr 17 - KW Ruch Autonomii Śląska. Komisja wyborcza na podstawie zestawień wyników głosowania w okręgach i uwzględniając liczby głosów ważnych w okręgach wyborczych oraz głosów ważnych oddanych na poszczególne listy i kandydatów z tych list, ustaliła wyniki wyborów. Na okręg wyborczy nr 6 (który obejmuje m.in. powiat myszkowski) przypada w sejmiku 5 mandatów. Na wszystkie listy w szóstym okręgu wyborczym oddano ogółem 173.930 głosów. Radnymi zostali wybrani: Stanisław Gmitruk z Częstochowy (KW PSL) – zdobył 15.174 głosy, Ryszard Majer z Częstochowy (KW Prawo i Sprawiedliwość) – uzyskał 16.627 głosów, Stanisław Dzwonnik z Rędzin (KWW SLD Lewica Razem) – zdobył 12.855 głosów, Marta Salwierak z Częstochowy (KW Platforma Obywatelska RP) - otrzymała 9.318 głosów oraz Krystyna Jasińska z Żarek (KW Prawo i Sprawiedliwość) - 9.084 głosy. Choć z powiatu myszkowskiego kandydowało aż 13 osób, mandat udało się uzyskać tylko jednej. W Sejmiku reprezentować nas będzie Krystyna Jasińska. Kandydatka przed kilkoma laty pełniła funkcję dyrektora żareckiego gimnazjum, a później naczelnika wydziału edukacji myszkowskiego magistratu
Jak poszło pozostałej 12?
Komitet Wyborczy PSL wystawił w wyborach do Sejmiku w naszym powiecie Artura Podlejskiego. Kandydatowi udało się zdobyć 2.439 głosów. Na liście nr 2, KW Demokracja Bezpośrednia wystawiła z naszego powiatu Jacka Jakubowskiego, który uzyskał 360 głosów. Platforma Obywatelska w wyborach do Sejmiku z powiatu myszkowskiego wystawiła Andrzeja Kozłowskiego, któremu udało się zdobyć 2.180 głosów. Na liście SLD, nasz powiat reprezentowały dwie kandydatki: Agnieszka Skorek (zdobyła 2.132 głosy) i Joanna Kaptacz (1.068 głosów). Na liście Nowej Prawicy – Janusza Korwina-Mikke o głosy wyborców z powiatu myszkowskiego szczególnie zabiegali: Violetta Liberda z Myszkowa (347 głosów) oraz Cezary Liberda z Myszkowa (207 głosów). KWW Jedyne Takie Województwo zgłosiło z naszego powiatu jedynie Łukasza Skrobarczyka z Siedlca Dużego (zdobył 128 głosów). KW Samoobrona złożona była wyłącznie z kandydatów mieszkających w naszym powiecie: Ewelina Chmielińska z Myszkowa zdobyła 197 głosów, Dawid Ośmiałowski z Myszkowa uzyskał 166 głosów, Katarzyna Seliga-Pocztowska z Myszkowa otrzymała 91 głosów, Andrzej Zawalski z Myszkowa uzyskał 115 głosów, Mirosław Filipczyk z Lgoty Górnej zdobył 126 głosów. KWW Porozumienie Prawicy do walki o mandat wystawił z naszego powiatu 2 osoby: Dominikę Brymorę z Lgoty Górnej, która zdobyła 159 głosów oraz Roberta Iwańskiego z Wysoki Lelowskiej, który uzyskał 117 głosów. Z listy KW Liga Polskich Rodzin z powiatu myszkowskiego kandydowali: Maria Lip z Lgoty Mokrzesz (uzyskała 128 głosów) oraz Karina Bielik z Myszkowa (otrzymała 192 głosy). (kk)
Napisz komentarz
Komentarze