Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 02:43
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

„KAWA CZY HERBATA” W LEŚNIOWIE

(Żarki) Kawa czy herbata? - tym razem na to pytanie musiała sobie odpowiedzieć licznie zgromadzona publiczność na placu przed Sanktuarium w Leśniowie. Tam właśnie w piątek (17 maja) był transmitowany na „żywo” popularny program telewizyjnej „jedynki” – „Kawa czy herbata”. Widzowie z całej Polski, ale także i z całego świata (program też jest emitowany w TVP Polonia) poznali historię leśniowskiego sanktuarium i klasztoru paulinów, ale także dowiedzieli się o atrakcjach turystycznych Żarek. Stały punkt programu, czyli przegląd prasy dziennikarze „jedynki” zaczęli od czytania Gazety Myszkowskiej.
Podziel się
Oceń

(Żarki) Kawa czy herbata? - tym razem na to pytanie musiała sobie odpowiedzieć licznie zgromadzona publiczność na placu przed Sanktuarium w Leśniowie. Tam właśnie w piątek (17 maja) był transmitowany na „żywo” popularny program telewizyjnej „jedynki” – „Kawa czy herbata”. Widzowie z całej Polski, ale także i z całego świata (program też jest emitowany w TVP Polonia) poznali historię leśniowskiego sanktuarium i klasztoru paulinów, ale także dowiedzieli się o atrakcjach turystycznych Żarek. Stały punkt programu, czyli przegląd prasy dziennikarze „jedynki” zaczęli od czytania Gazety Myszkowskiej.

 

Jak zdradzili nam prezenterzy programu Radek Brzózka i Agnieszka Szulim – Badziak, to ich pierwsza wizyta z kamerą na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. - Fajnie jest pokazywać takie miejsca, których nie odwiedzamy, bo nie zdajemy sobie sprawy z ich istnienia. I to są właśnie perełki ważne dla „Kawy czy herbaty”. Dla nas niezwykle miłe w tych nagraniach wyjazdowych jest to, że gdy okoliczni mieszkańcy włączają telewizory i nagle widzą program o swojej miejscowości, to wychodzą z domu i przychodzą na plan, aby zobaczyć program na żywo – mówią prezenterzy.

 

Dużo uwagi autorzy programu poświęcili bezpieczeństwu w ruchu drogowym i wszystkiemu, co z tym pośrednio jest związane. Była symulacja wypadku samochodowego, prezentacja pierwszej w Polsce terenowej karetki, były też pokazy ratownictwa medycznego, a także kolekcja zabytkowych i cennych samochodów. O zagrożeniach na drodze opowiadali pracownicy z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach.

 

Drugi wątek programu był poświęcony już samemu miejscu, czyli leśniowskiemu sanktuarium i jego historii, a także klasztornym przysmakom – pomidorom, ciasteczkom i czekoladzie. Dużo miejsca poświęcono także promocji dwóch imprez, które odbywają się w leśniowskim sanktuarium – Festiwalowi Rodzin Muzykujących (to już za nami) oraz Świętu Kierowców (organizowanemu przy współpracy z katowickim WORD-em).

 

Była oczywiście mowa i o samym mieście. Burmistrz Żarek Klemens Podlejski opowiadał o żareckim targowisku, o Szlaku Kultury Żydowskiej oraz Kupieckim Sąsieku. Rodzina Chrostowskich z Ostrowa przywiozła ze sobą nie tylko przysmaki z koziego mleka, ale również trzy dorodne kózki. Natomiast pani Jadwiga Plesińska prezentowała chleb tatarczuch i żareckie obwarzanki odpustowe. Z kolei muzyczne klimaty przybliżyła tutejsza kapela „Ani Ani”.

 

- Chcemy pokazać z jednej strony tematy uniwersalne, bo ogląda nas cała Polska. Kilkaset tysięcy widzów w danej chwili ma włączone telewizory właśnie na nasz program, więc chcemy im pokazać coś, co ich wszystkich potencjalnie zainteresuje. Z drugiej strony fajnie też jest pokazać, co w Leśniowie i w Żarkach  można robić w najbliższym czasie. Jak ktoś nie ma pomysłu, jak spędzić następny weekend, a chciałby wybrać się właśnie tutaj, to będzie wiedział, że w Leśniowie odbywać się będzie piknik motoryzacyjny i że w Żarkach jest słynny targ, który warto odwiedzić – tłumaczą dwuwątkowość programu prezenterzy.

Zarówno Agnieszka Szulim - Badziak, jak i Radek Brzózka byli zauroczeni tym miejscem. Co im się najbardziej u nas spodobało? - Spodziewałam się, że klasztor i sanktuarium będzie puste i że będziemy tutaj sami, tylko ojcowie paulini będą sobie tutaj spacerować. Okazało się, że jest to niemalże miejsce pikników. Przyjeżdżają tu całe rodziny, stoi tu pole namiotowe, a ludzie sobie tutaj mieszkają podczas wakacji czy w czasie szkoleń – mówi Agnieszka Szulim.

 

Jej telewizyjny partner był mile zaskoczony działaniami ojców paulinów na rzecz zakochanych par i rodzin. - Okazuje się, że tu w Leśniowie są organizowane msze z okazji Walentynek, a wiadomo przecież jakie kościół ma do tego święta podejście. Podobnież tu przyjeżdżają zakochane pary, które mają specjalne nabożeństwo, spotykają się w arcyciekawych okolicznościach, a nawet co niektórzy się zaręczają. Później przyjeżdżają tutaj ponownie, aby celebrować swoje rocznice. Dowiedzieliśmy się, że to jest jedyne miejsce w Polsce, gdzie znak pokoju przekazuje się sobie nawzajem przez pocałunek. Od moich znajomych wiem, że pary, które sobie kiepsko radzą w małżeństwie, przyjeżdżają tutaj, aby siebie nawzajem odnaleźć. I to się im udaje dzięki genialnym ojcom, którzy tu przebywają i organizują rekolekcje – dodaje Radek Brzózka.

 

TAKIEJ PROMOCJI ŻARKI JESZCZE NIE MIAŁY

Nagranie programu telewizyjnego to świetna promocja dla samego miasta. - Takiej akcji promocyjnej nie mieliśmy w przeciągu ostatnich lat. Program był emitowany w programie TVP1 i TVP Polonii, a więc promocja Żarek i Leśniowa odbyła się nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Miałem przed chwilą telefon z Egiptu, że oglądają nas tam na żywo. Jest to więc dla nas sukces promocyjny. Nagranie będziemy chcieli umieścić na naszej stronie internetowej. Mamy obiecane od TVP, że taki materiał otrzymamy – powiedział burmistrz Klemens Podlejski.

 

Osoby, które zaspały w piątkowy poranek i nie wypiły swojej kawy lub herbaty przy ekranie telewizora, mogą nadrobić zaległości. Fragmenty nagrania z Leśniowa są dostępne na stronie internetowej programu pod adresem www.kawaczyherbata.pl

Aleksandra Kubas

 

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KarolinaTreść komentarza: 😍Data dodania komentarza: 19.04.2025, 16:19Źródło komentarza: Vespa na JurzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: To jest chyba jednak standard. Dzisiaj (17/04/2025) identyczne obrazki były w Koziegłowach na ul. Żareckiej obok domu burmistrza Koziegłów. Zamiatanie ulicy przebiegało tak że trzeba było uciekać na drugą stronę ulicy żeby jako tako przejść. Tumany kurzu ciągnęły się na odległość 100 m za zamiatarką. Oczywiście wszystkie prace na sucho przy słonecznej pogodzie i 25 stopniach ciepła.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 12:56Źródło komentarza: ZAMIATARKA CZY KURZARKA?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Takiemu to nic nie zrobią bo ma kolegę sędziego,Data dodania komentarza: 16.04.2025, 14:09Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Przecież to "elyta" polityczna to co mu zrobią? Jak skażą to się odwoła że sadzili ni ci sędziowie co trzeba.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:59Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Jak zwykły obywatel to ma przechlapane. Jak adwokatka Monika M. miała trzykrotny zakaz prowadzenia pojazdów i wpadła po raz kolejny to dostała 7500 zł grzywny. W Myszkowie sąd jest litościwy.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:51Źródło komentarza: MYSZKÓW. BYŁ TAK PIJANY, ŻE WJECHAŁ NA SKUTERZE W PŁOTAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Jakie poglądy Trzaskowski wylosował na dziś? Zwykły tchórz bo unika debat w telewizjiData dodania komentarza: 16.04.2025, 02:46Źródło komentarza: Rafał Trzaskowski popierany przez coraz więcej samorządowców
Reklama
Reklama
Reklama