(pow. myszkowski) Wspólne łamanie się opłatkiem i kolędowanie w blasku świateł pięknie przystrojonych choinek. W wielu miejscach powiatu myszkowskiego organizowane są spotkania wigilijne. Biorą w nich udział osoby, które we wtorek 24 grudnia nie będą mogły spożywać wspólnie wigilijnych wieczerzy, ale chcą w tym wyjątkowym czasie choć przez chwilę być razem i złożyć sobie życzenia.
W środę 11 grudnia opłatkami łamali się seniorzy z Choronia, zrzeszeni w miejscowym kole Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Było to jednocześnie pierwsze spotkanie u emerytów z nowymi władzami koła. Od niedawna kołu szefuje Barbara Skóra, która zastąpiła Jana Wójcika. Spotkanie umilił występ dzieci z Domu Ludowego.
Dzień później na wcześniejszej Wieczerzy Wigilijnej spotkali się seniorzy skupieni w kole Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Żarkach Letnisku. Wieczerza odbyła się w urządzonym w dużej mierze ich siłami klubie „Czarka”. Na stołach pojawiły się tradycyjne potrawy wigilijne przygotowane przez członkinie koła, była poezja prezentowana przez Lucynę Cielecką (mamę znanej aktorki Magdaleny Cieleckiej) oraz wspólne śpiewanie kolęd.
Świąteczna atmosfera panowała w piątek 13 grudnia w Miejskim Domu Kultury, gdzie spotkali się członkowie myszkowskiego koła Polskiego Związku Niewidomych i Słabowidzących. Zaproszenie przewodniczącej zarządu Heleny Niemczyk przyjęło wielu członków koła a także gości oficjalnych, wśród których znaleźli się m.in. europosłanka Małgorzata Handzlik, burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak, proboszcz ks. Stefan Jachimczak czy kierownik częstochowskiej delegatury Polskiego Związku Niewidomych Barbara Łukasik. O świąteczny nastrój zadbali wokaliści ze Studia Piosenki i Muzyki, działającego przy Miejskim Domu Kultury w Myszkowie, którzy wystąpili z koncertem kolęd.
Tego samego dnia gminną wigilię zorganizowały władze Poraja.
Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Choroniu pękała w szwach, zaproszenie wójta Łukasza Stachery przyjęło bowiem ponad dwieście pięćdziesiąt osób, reprezentujących różne środowiska gminy: gospodynie z kół KGW, członkowie orkiestr dętych, przedstawiciele organizacji pozarządowych, strażacy, sołtysi, emeryci, a wreszcie radni i przedstawiciele szkół, instytucji gminnych i Urzędu Gminy. Nie zabrakło tradycyjnego wspólnego łamania się opłatkiem, który poświęcili i rozdali ks. Zdzisław Zgrzebny i ks. Jan Lisiecki. W świątecznym programie artystycznym zaprezentowały się: orkiestra dęta z Choronia, Zespół Wokalno – Taneczny „Nastolatki”, Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Poraj”, panie z „Szalonej Piątki Plus” oraz Koła Gospodyń Wiejskich „Choronianki”, „Porajanki”, „Malwy”, Zespół „Kalina” oraz Jurajska Kapela Biesiadna. Gminna Wigilia to już nie tylko tradycja, to także forma specjalnego podziękowania i uznania dla wszystkich, którzy swoją pracę, działalność zawodową i społeczną dedykują swej małej ojczyźnie.
W sobotę 14 grudnia gośćmi zapełniła się także sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej w Żarkach Letnisku. W przygotowanie jasełek, które wystawiono dla wszystkich mieszkańców miejscowości, zaangażowała się cała szkolna społeczność. Swój wkład w barwne i wzruszające widowisko mieli uczniowie wszystkich klas, przygotowywani pod kierunkiem swych nauczycieli i wychowawców. Jasełka połączono z kiermaszem, podczas którego wzięciem cieszyły się domowe wypieki, ozdoby choinkowe i stroiki, przygotowane przez uczniów. Sprzedały się niemal wszystkie, i wkrótce ozdobią świąteczne stoły w wielu domach w Żarkach Letnisku. (rb)
Napisz komentarz
Komentarze