(Żarki) Niszczejący do niedawna budynek starego młyna w Żarkach zyska drugie życie. Gmina pozyskała dofinansowanie na remont budynku, w którym za rok funkcjonować będzie Muzeum Dawnych Rzemiosł. Koszt inwestycji to ok. 4 mln zł. Prace remontowe trwają.
Budynek młyna przy ul. Ofiar Katynia w Żarkach zostanie gruntownie zrewitalizowany za sprawą unijnego dofinansowania. W trakcie remontu dobudowana zostanie klatka schodowa wraz z windą, ocieplone zostaną mury, wyremontowany będzie dach, wymienione okna i drzwi. Przebudowana zostanie instalacja elektryczna, założona instalacja wod-can., co., teleinformatyczna. Konserwacji poddane zostaną mlewniki oraz inne elementy wyposażenia młyna. Pomieszczenia obiektu zostaną zaaranżowane pod funkcje wystawiennicze, edukacyjne, szkoleniowe. Powstanie tam Muzeum Dawnych Rzemiosł. Żarki od wieków słyną z tradycji handlowych, usługowych i rzemieślniczych. Kiedyś w Żarkach było kilka młynów, wiele zniknęło z pejzażu miasta. Niektóre są w rekach prywatnych. Obiekt przy ul. Ofiar Katynia należy do Gminy Żarki.
Młyn znajduje się w atrakcyjnej turystycznie lokalizacji przy uczęszczanej drodze wojewódzkiej nr 789. Tą drogą przemieszczają się przez cały rok wycieczki autokarowe, turyści indywidualni, pielgrzymi do Sanktuarium Leśniowskiego. Bezpośrednio przy muzeum wiedzie droga do zamków w Mirowie i Bobolicach na Szlaku Orlich Gniazd. Nieopodal znajduje się targowisko miejskie.
- Na konieczne prace uzyskaliśmy unijne dofinansowanie z zakresu rewitalizacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Wystartowaliśmy w 2010 roku w konkursie unijnym i udało się uzyskać dofinansowanie w wysokości 85 proc. wartości zadania, które polega na rewitalizacji zaniedbanego inwestycyjnie i społecznie budynku młyna oraz jego zagospodarowaniu na potrzeby muzeum młynarstwa i innych rzemiosł. Celem projektu jest pełniejsze, wielofunkcyjne wykorzystanie zrewitalizowanego budynku, nadanie mu nowych funkcji - przede wszystkim kulturalnych, edukacyjnych, turystycznych i społecznych. Bez dofinansowania trudno byłoby nam uratować ten obiekt. Jego stan z roku na rok pogarszał się. Zabezpieczaliśmy go, ale na gruntowany remont bez wsparcia zewnętrznego nie byłoby nas stać. Dzięki wsparciu uda się uratować cały obiekt wraz z wyposażeniem, wprowadzić nową funkcję do obiektu poprzemysłowego. Rewitalizacja obiektu da nam szansę na wpisanie się w Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Podniesie to rangę kulturalną, turystyczną naszego miasteczka - przekonuje burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski.
Zadanie wykonuje Pracownia Konserwacji Zabytków nad Łódką Spółka z Łodzi za kwotę 3 936 000 zł brutto. Firma została wyłoniona w przetargu, do którego zgłosiło się 10 firm. Projekt przebudowy wykonał architekt z Żarek Tomasz Ulman. (kk)
Napisz komentarz
Komentarze