Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 20:25
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

ZABRALI ZE SOBĄ DOBRE WSPOMNIENIA

(Żarki) 150-osobowa grupa młodzieży, uczniów Rogozin High School w Kiriat Ata w północno – zachodniej części Izraela gościła w Zespole Szkół w Żarkach. Wizyta, która miała miejsce 8 października była częścią polsko-izraelskiego projektu edukacyjnego, którego celem jest nawiązywanie kontaktów między młodzieżą obydwu krajów, wspólne poznawanie swojej złożonej historii, a także kultury i obyczajów.      
Podziel się
Oceń

(Żarki) 150-osobowa grupa młodzieży, uczniów Rogozin High School w Kiriat Ata w północno – zachodniej części Izraela gościła w Zespole Szkół w Żarkach. Wizyta, która miała miejsce 8 października była częścią polsko-izraelskiego projektu edukacyjnego, którego celem jest nawiązywanie kontaktów między młodzieżą obydwu krajów, wspólne poznawanie swojej złożonej historii, a także kultury i obyczajów.

 

- W tym programie chodzi o to, by młodym Izraelczykom Polska nie kojarzyła się tylko i wyłącznie z miejscami, w których ginęli Żydzi. Przypominamy o pokojowym współistnieniu obu narodów przez wieki – mówi Mariola Piątek, dyrektor Zespołu Szkół w Żarkach.

 

Joanna Zielińska, nauczyciel języka niemieckiego i koordynator programu dodaje: - „Bliżej siebie – historia i kultura dwóch narodów” - jest to projekt, który został zainicjowany przez ministerstwa oświaty Polski i Izraela ładnych kilka lat do tyłu. W ten projekt zostały włączone szkoły. Wizyty uczniów z Izraela są jednodniowe, kilkugodzinne, mają służyć zbliżaniu młodego pokolenia. Głównym punktem tego spotkania w naszej szkole są warsztaty, które bazować będą na filmie nakręconym dzięki staraniom miasta i gminy Żarki: „Dzisiaj zaczęło się wczoraj”, To jest clou tego programu. Będą oczywiście zajęcia integracyjne, będzie taka próbka poznania, choćby w zakresie minimum, własnych kultur. Uczniowie z Izraela przygotowali piosenkę polską, mamy nadzieję, że w języku polskim, że udało im się pokonać tę barierę językową, my również mamy przygotowaną piosenkę w języku hebrajskim i z tym wyzwaniem się zmierzymy. Uczniowie z Izraela przyjeżdżają tutaj z taką wizytą, no może nie sentymentalną, bo to nie byłoby właściwe słowo, przyjeżdżają do kraju przodków, przyjeżdżają zmierzyć się z tą trudną historią, która była udziałem naszych obydwu narodów. Myślę tu o Holokauście, który dotknął naród żydowski, i który dotknął też naród polski. Oni odbywają taką turę po miejscach związanych z zagładą, a ten pobyt jest takim przerywnikiem, również próbą pokazania, że oprócz tej trudnej przeszłości, tej zagłady, tego nieszczęścia, zniszczenia, jest jeszcze coś, czego ta młodzież może nie do końca jest świadoma. Że tutaj do dziś żyją, mieszkają potomkowie rodzin, którzy ratowali ich przodków od zagłady, którzy byli dla nich sąsiadami, dobrymi sąsiadami. Ta wizyta powinna to uczniom uświadomić, jakoś tak unaocznić – mówi Joanna Zielińska.

 

Grupa z Izraela została przyjęta w szkole bardzo ciepło, gospodarze powitali swych gości tradycyjnym chlebem z Żarek – tatarczuchem. Z wielką ciekawością chłonęli wszystkie przekazywane im informacje, m.in. przez burmistrza Żarek Klemensa Podlejskiego. - Żarki do dzisiaj są określane słowem żydowskie. Przed wojną mieszkało tutaj więcej Żydów, niż Polaków. Dzisiaj nie ma już mieszkańców pochodzenia żydowskiego, ale jest dbałość o wspólną pamięć, zabytki i dobre wzajemne relacje – mówił gospodarz gminy. Przedstawił również historię przekazania przez żarecki samorząd dokumentów do Instytutu Yad Yashem w Jerozolimie: kopi aktów urodzenia i dzienników szkolnych, z czasów przed wojną, kiedy żydowskie dzieci chodziły do szkoły powszechnej w Żarkach. W realizację spotkania zostało zaangażowanych szereg uczniów, pracowników szkoły, a nawet nauczycieli z zaprzyjaźnionych szkół, do części warsztatowej. Sądząc po reakcjach gości z Izraela, do swego kraju zabiorą pamięć nie tylko o wojennych nieszczęściach jakie spotkały ich przodków, także wspomnienia o okazywanych im gestach przyjaźni. (rb)

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KarolinaTreść komentarza: 😍Data dodania komentarza: 19.04.2025, 16:19Źródło komentarza: Vespa na JurzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: To jest chyba jednak standard. Dzisiaj (17/04/2025) identyczne obrazki były w Koziegłowach na ul. Żareckiej obok domu burmistrza Koziegłów. Zamiatanie ulicy przebiegało tak że trzeba było uciekać na drugą stronę ulicy żeby jako tako przejść. Tumany kurzu ciągnęły się na odległość 100 m za zamiatarką. Oczywiście wszystkie prace na sucho przy słonecznej pogodzie i 25 stopniach ciepła.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 12:56Źródło komentarza: ZAMIATARKA CZY KURZARKA?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Takiemu to nic nie zrobią bo ma kolegę sędziego,Data dodania komentarza: 16.04.2025, 14:09Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Przecież to "elyta" polityczna to co mu zrobią? Jak skażą to się odwoła że sadzili ni ci sędziowie co trzeba.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:59Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Jak zwykły obywatel to ma przechlapane. Jak adwokatka Monika M. miała trzykrotny zakaz prowadzenia pojazdów i wpadła po raz kolejny to dostała 7500 zł grzywny. W Myszkowie sąd jest litościwy.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:51Źródło komentarza: MYSZKÓW. BYŁ TAK PIJANY, ŻE WJECHAŁ NA SKUTERZE W PŁOTAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Jakie poglądy Trzaskowski wylosował na dziś? Zwykły tchórz bo unika debat w telewizjiData dodania komentarza: 16.04.2025, 02:46Źródło komentarza: Rafał Trzaskowski popierany przez coraz więcej samorządowców
Reklama
Reklama
Reklama