(Niegowa). W ten sposób – słowami znanej pieśni - starostowie gminno – parafialnych dożynek w Niegowie oznajmili zgromadzonym w miejscowym amfiteatrze mieszkańcom i zaproszonym gościom, że po czasie zbiorów nastał czas podziękowania za urodzaj oraz wspólnego świętowania. Święto plonów odbyło się w niedzielę, 25 sierpnia.
Rolnicy z gminy Niegowa świętowanie zakończenia żniw rozpoczęli od polowej Mszy Świętej, jaka odprawiona została w niegowskim amfiteatrze. Po niej starostowie dożynek podzielili bochen chleba z tegorocznych zbóż. Zaszczyt ten przypadł w tym roku Annie Luboń i Mirosławowi Lamchowi. Pani Anna wraz z mężem Eugeniuszem od 33 lat prowadzi 30 hektarowe gospodarstwo w Dąbrownie zaś Mirosław Lamch, z żoną Ewą prowadzi 300 hektarowe gospodarstwo specjalizujące się w uprawie rzepaku, pszenicy i kukurydzy.
Nie obeszło się bez innej tradycji dożynkowych uroczystości - wręczania wieńców, które gospodynie z kół KGW przekazywały gospodarzom gminy oraz zaproszonym gościom. I tak m.in. KGW Niegowa wręczyło plon swojej pracy wójtowi Krzysztofowi Motylowi, KGW z Mzurowa posłance Jadwidze Wiśniewskiej, KGW z Ludwinowa wicewojewodzie śląskiemu Andrzejowi Pilotowi, KGW z Trzebniowa staroście Wojciechowi Pichecie, a panie z KGW z Gorzkowa Starego wicemarszałkowi Mariuszowi Kleszczewskiemu.
Dożynki stały się też okazją do nagrodzenia rolników wiodących gospodarski prym w gminie Niegowa. Za swój trud uhonorowani zostali: Maria Lamch, Mirosław Lamch, Halina Leks z Niegowy, Zenon Maligłówka, Michał Jędruszek i Ryszard Jaskóła z Tomiszowic, Anna Piwek z Gorzkowa Nowego, Jan Gordel i Janusz Łapaj z Bliżyc, Bogdan Sławek i Stanisława Łapaj z Sokolnik, Ryszard Kusaj z Zagórza, Barbara Zwolińska z Niegówki, Ryszard Halabowski i Henryk Janoska z Ogorzelnika, Anna Luboń, Grzegorz Motyl i Damian Motyl z Dąbrowna, Bogdan Lech, Krystian Pikuła, Agnieszka Kapkowska, Mirosław Śrubarz i Marek Śrubarz z Mzurowa oraz Wojciech Kasznia i Wojciech Pikuła z Postaszowic. Uhonorowano także przedsiębiorców prowadzących działalność na rzecz rolnictwa, zajmujących się m.in. sprzedażą i dystrybucją pasz, środków ochrony roślin, nawozów czy maszyn rolniczych. W tej grupie nagrody trafiły do: Leszka Noszczyka, Sławomira Łapaja, Stanisława Lamcha, Dariusza Gintra, Adama Lisa i Krzysztofa Belecia.
Nie wrócili z dożynek z pustymi rekami właściciele „Najpiękniejszych zagród”, czyli osoby biorące udział w tegorocznej edycji konkursu, organizowanego pod tym właśnie hasłem. Pierwsze miejsce jury przyznało: Zofii i Andrzejowi Resiakom z Dąbrowna oraz Stanisławowi Sokołowi z Ludwinowa, drugie Wiesławie i Jerzemu Baciorom z Niegówki, a trzecie Bogusławie i Kazimierzowi Nocuniom z Ludwinowa oraz Krystynie i Stanisławowi Borkowskim z Mirowa. Przyznano także wyróżnienia, które otrzymali: Barbara i Stanisław Zwolińscy z Niegówki, Wiesław Kulczak z Trzebniowa, Jadwiga i Henryk Beleciowie z Mzurowa oraz Celina Wirzchowska i Dorota Budzikur z Niegowy. W części artystycznej licznie zgromadzoną publiczność bawił m.in. bytomski kabaret „Amelijush”, zespół „Skrzypki” z Jankowej oraz gwiazda wieczoru, grająca muzykę disco - polo grupa „Casanova”. (rb)
Napisz komentarz
Komentarze