Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 26 listopada 2024 04:40
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

„PLON NIESIEMY, PLON”

(Niegowa). W ten sposób – słowami znanej pieśni - starostowie gminno – parafialnych dożynek w Niegowie oznajmili zgromadzonym w miejscowym amfiteatrze mieszkańcom i zaproszonym gościom, że po czasie zbiorów nastał czas podziękowania za urodzaj oraz wspólnego świętowania. Święto plonów odbyło się w niedzielę, 25 sierpnia.      
Podziel się
Oceń

(Niegowa). W ten sposób – słowami znanej pieśni - starostowie gminno – parafialnych dożynek w Niegowie oznajmili zgromadzonym w miejscowym amfiteatrze mieszkańcom i zaproszonym gościom, że po czasie zbiorów nastał czas podziękowania za urodzaj oraz wspólnego świętowania. Święto plonów odbyło się w niedzielę, 25 sierpnia.

 

Rolnicy z gminy Niegowa świętowanie zakończenia żniw rozpoczęli od polowej Mszy Świętej, jaka odprawiona została w niegowskim amfiteatrze. Po niej starostowie dożynek podzielili bochen chleba z tegorocznych zbóż. Zaszczyt ten przypadł w tym roku Annie Luboń i Mirosławowi Lamchowi. Pani Anna wraz z mężem Eugeniuszem od 33 lat prowadzi 30 hektarowe gospodarstwo w Dąbrownie zaś Mirosław Lamch, z żoną Ewą prowadzi 300 hektarowe gospodarstwo specjalizujące się w uprawie rzepaku, pszenicy i kukurydzy.

 

Nie obeszło się bez innej tradycji dożynkowych uroczystości - wręczania wieńców, które gospodynie z kół KGW przekazywały gospodarzom gminy oraz zaproszonym gościom. I tak m.in. KGW Niegowa wręczyło plon swojej pracy wójtowi Krzysztofowi Motylowi, KGW z Mzurowa posłance Jadwidze Wiśniewskiej, KGW z Ludwinowa wicewojewodzie śląskiemu Andrzejowi Pilotowi, KGW z Trzebniowa staroście Wojciechowi Pichecie, a panie z KGW z Gorzkowa Starego wicemarszałkowi Mariuszowi Kleszczewskiemu.

 

Dożynki stały się też okazją do nagrodzenia rolników wiodących gospodarski prym w gminie Niegowa. Za swój trud uhonorowani zostali: Maria Lamch, Mirosław Lamch, Halina Leks z Niegowy, Zenon Maligłówka, Michał Jędruszek i Ryszard Jaskóła z Tomiszowic, Anna Piwek z Gorzkowa Nowego, Jan Gordel i Janusz Łapaj z Bliżyc, Bogdan Sławek i Stanisława Łapaj z Sokolnik, Ryszard Kusaj z Zagórza, Barbara Zwolińska z Niegówki, Ryszard Halabowski i Henryk Janoska z Ogorzelnika, Anna Luboń, Grzegorz Motyl i Damian Motyl z Dąbrowna, Bogdan Lech, Krystian Pikuła, Agnieszka Kapkowska, Mirosław Śrubarz i Marek Śrubarz z Mzurowa oraz Wojciech Kasznia i Wojciech Pikuła z Postaszowic. Uhonorowano także przedsiębiorców prowadzących działalność na rzecz rolnictwa, zajmujących się m.in. sprzedażą i dystrybucją pasz, środków ochrony roślin, nawozów czy maszyn rolniczych. W tej grupie nagrody trafiły do: Leszka Noszczyka, Sławomira Łapaja, Stanisława Lamcha, Dariusza Gintra, Adama Lisa i Krzysztofa Belecia.

 

Nie wrócili z dożynek z pustymi rekami właściciele „Najpiękniejszych zagród”, czyli osoby biorące udział w tegorocznej edycji konkursu, organizowanego pod tym właśnie hasłem. Pierwsze miejsce jury przyznało: Zofii i Andrzejowi Resiakom z Dąbrowna oraz Stanisławowi Sokołowi z Ludwinowa, drugie Wiesławie i Jerzemu Baciorom z Niegówki, a trzecie Bogusławie i Kazimierzowi Nocuniom z Ludwinowa oraz Krystynie i Stanisławowi Borkowskim z Mirowa. Przyznano także wyróżnienia, które otrzymali: Barbara i Stanisław Zwolińscy z Niegówki, Wiesław Kulczak z Trzebniowa, Jadwiga i Henryk Beleciowie z Mzurowa oraz Celina Wirzchowska i Dorota Budzikur z Niegowy. W części artystycznej licznie zgromadzoną publiczność bawił m.in. bytomski kabaret „Amelijush”, zespół „Skrzypki” z Jankowej oraz gwiazda wieczoru, grająca muzykę disco - polo grupa „Casanova”. (rb)

 


„PLON NIESIEMY, PLON”

„PLON NIESIEMY, PLON”

„PLON NIESIEMY, PLON”

„PLON NIESIEMY, PLON”

„PLON NIESIEMY, PLON”

„PLON NIESIEMY, PLON”

„PLON NIESIEMY, PLON”

„PLON NIESIEMY, PLON”


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: lisTreść komentarza: Brawo !!!Data dodania komentarza: 25.11.2024, 09:56Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: Zakazać farm futerkowychTreść komentarza: 21 listopada 2024 roku Sąd Okręgowyw Poznaniu utrzymał zaskarżony wyrok skazujący! Oskarżony został skazany na 8 miesięcy więzienia. Farma została zlikwidowana. Szczegóły na portalu otwarteklatkiData dodania komentarza: 22.11.2024, 17:28Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: wk...ny mieszkaniecTreść komentarza: BURMISTRZOWI I RADZIE MIASTA GRATULUJĘ ZIMOWEGO NIEDOŁĘSTWA. ŚNIEGU NAWALIŁO, A MIASTO PRAKTYCZNIE NIEODŚNIEŻONE. POMYŚLCIE JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ RUCH NA TYCH DROGACH GDY STANA SIĘ O POŁOWĘ WĘŻSZE. Dla mnie to zwyczajny inwestycyjny sabotaż.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 08:06Źródło komentarza: MYSZKÓW. ROZPOCZĘŁA SIĘ REWITALIZACJA CENTRUM MIASTA. PRACE PODZIELONE NA ETAPY. JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ CENTRUM. ZDJĘCIAAutor komentarza: ilonkaTreść komentarza: zdecydowanie najwyższy czas na ten zakaz.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 17:03Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: DziadekTreść komentarza: Od dawna czekałem na jakieś informacje o tej rewitalizacji. Dziękuję.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:07Źródło komentarza: MYSZKÓW. ROZPOCZĘŁA SIĘ REWITALIZACJA CENTRUM MIASTA. PRACE PODZIELONE NA ETAPY. JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ CENTRUM. ZDJĘCIAAutor komentarza: Stary ObserwatorTreść komentarza: A MOŻE TO JEST TAK...??? MOŻE LEPIEJ POJECHAĆ W TYM CZASIE GDZIEŚ DALEKO...???Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:41Źródło komentarza: PRAWYBORY W KO: CZY TO ZDJĘCIE Z PRZYSZŁYM PREZYDENTEM?
Reklama
Reklama
Reklama