(Podlesice, gm. Koziegłowy, Żarki) Doświadczeniami i efektami realizowanego w województwie śląskim Programu Odnowy Wsi Województwa Śląskiego na lata 2006-2010 dzielili się pod koniec maja (28 – 30) w Podlesiach uczestnicy III Ogólnopolskiego Kongresu Odnowy Wsi. Imprezę zorganizował Samorząd Województwa Śląskiego we współpracy ze Śląskim Związkiem Gmin i Powiatów. Podczas trzydniowej imprezy aktywnie prezentowała się gminy Koziegłowy i Żarki.
W obradach kongresu uczestniczyli liderzy wiejscy z różnych regionów kraju, przedstawiciele samorządów terytorialnych, instytucji naukowo-badawczych oraz innych podmiotów wspierających rozwój obszarów wiejskich. Impreza była doskonałą okazją prezentacji na szerokim forum śląskiej kultury i kuchni oraz doświadczeń poszczególnych gmin i regionów.
Aktywny udział w przedsięwzięciu wzięła gmina Koziegłowy. Na specjalnym stoisku przedstawiciele ziemi koziegłowskiej prezentowali rękodzielnicze wyroby z łyka osikowego autorstwa Izabeli Churas i Sylwii Muc z Miejsko Gminnego Ośrodka Promocji Kultury w Koziegłowach oraz „Tradycyjny Stół Śląski” zastawiony przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Gniazdowa. Gminny folklor reprezentował Zespół Śpiewaczy „Ligocianki” oraz solistka Ania Mordalska. Trzy miejscowości z terenu gminy: Koziegłowy, Siedlec Duży i Mzyki znalazły się natomiast na tzw. trasie studyjnej przygotowanej specjalnie dla uczestników kongresu. Gminę Koziegłowy odwiedziła 40- osobowa delegacja gości z całej Polski. W Mzykach oglądano m.in. plac zabaw, który powstał dzięki programowi tzw. małej odnowy wsi.
- Jest to bardzo ważne miejsce w naszej miejscowości nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale także dla dorosłych. Budynek po szkole, mieszczący się na tym placu służy nie tylko jako świetlica środowiskowa, ale również jako miejsce spotkań i lokalnych uroczystości – witała przybyłych sołtys Bożena Konopka.
- Żałujemy, że nie możemy Państwu pokazać wszystkich inwestycji powstałych dzięki Odnowie Wsi. Plac zabaw w Lgocie Górnej i Markowicach, zagospodarowany teren przy zbiorniku wodnym w Koziegłowach, świetlica wiejska w Gniazdowie czy rynek w Koziegłówkach to miejsca, które służą poprawie wizerunku wsi, to miejsca przyjazne dla mieszkańców i gości – mówił z kolei burmistrz Koziegłów Jacek Ślęczka. Zapowiedział, że w tym roku w ramach programu gmina będzie inwestować jeszcze w Wojsławicach i Winownie.
Gmina Żarki również aktywnie wzięła udział w kongresie. Były regionalne przysmaki, reprezentacje sołectw i wizyty studyjne w gminie. - Na stoisku prezentowaliśmy tatarczuch i żareckie obwarzanki odpustowe od pani Jadwigi Plesińskiej. Natomiast w sobotę przyjmowaliśmy gości z kongresu w Żarkach na Szlaku Kultury Żydowskiej, w Zagrodzie Maciejówka w Ostrowie oraz w Agrogospodarstwie Pod Skałką w Przybynowie – relacjonuje burmistrz Żarek Klemens Podlejski. (rb, AK)
Napisz komentarz
Komentarze