(Myszków) - Smak chleba, którym się dzielimy, nie ma sobie równego – mówił burmistrz Włodzimierz Żak, dziękując rolnikom za to, że „ pokazują jak wytrwałą pracą pełną pokory można uzyskać plon, za to że mimo przeciwności losu następnego dnia wstają nie zrażając się porażką dnia wczorajszego oraz za to, że przekazują dobre wzorce szanowania owoców pracy własnej i innych”. Okazją do tych słów uznania było święto wszystkich rolników z powiatu myszkowskiego, które w tym roku zorganizowano w Myszkowie.
Dożynki Powiatowe co roku organizuje inna gmina. W tym roku, przy współudziale Starostwa Powiatowego zorganizowała je gmina Myszków. Jak każe obyczaj, Dożynki zainaugurowała msza święta, odprawiona w Kościele p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła przez księdza prałata Jarosława Koczura. Po niej uczestnicy rolniczego święta w asyście orkiestry dętej z Mrzygłodu oraz przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich niosących dożynkowe wieńce przemaszerowali ulicą Jana Pawła II na teren rekreacyjny Stowarzyszenia „Podlas”. W programie artystycznym wystąpiły tam grupy „Jurajskich Igraszek” oraz zespół „Złoty Kłos” ze Starej Huty.
W tym roku zaszczytne funkcje starosty i starościny dożynek pełnili Ewa Jagusiak z Mzyk i Krzysztof Kłosowicz z Myszkowa. W ręce starosty Wojciecha Pichety i burmistrza Włodzimierza Żaka przekazali bochen chleba, wypieczony z nowego zboża, który ci następnie podzielili i rozdali uczestnikom święta. Obok chleba, najbardziej rozpoznawalnym, symbolicznym elementem dożynek jest wieniec, bez którego żadne święto plonów nie mogłoby się odbyć. Dzieła rąk pań z KGW oraz świetlic środowiskowych i młodzieży z myszkowskich szkół trafiły w ręce gości oficjalnych, wśród nich parlamentarzystów Jadwigi Wiśniewskiej i Artura Bramory, wicemarszałka województwa śląskiego Mariusza Kleszczewskiego oraz gospodarzy powiatu i poszczególnych gmin.
Dożynki były okazją do wręczenia nagród dla wyróżniających się rolników z terenu powiatu.
Otrzymali je Maria Motyl, Mirosław Śrubarz, Stanisław Łapaj, Jan Gordel i Mirosław Lamch z gminy Niegowa, Grzegorz Rudawski, Krzysztof Różyczka, Edward Mizera, Emil Prysak i Zdzisława Pluta z gminy Poraj, Barbara Kowacka, Wiesława Pośpiech, Helena Kot, Dorota i Robert Chrostowscy oraz Barbara i Artur Sochowie z gminy Żarki, Robert Noczyński, Dariusz Machura, Tomasz Kieras, Bożena Kłosowicz i Zenona Zimońska z Myszkowa a także Ilona i Rafał Zawiązalcowie, Olga i Łukasz Psonkowie, Kamil Haraziński, Łukasz Haraziński oraz Zespół Pieśni i Tańca „Koziegłowy” i Miejsko - Gminny Ludowy Klub Sportowy „Błękitni”. Szczególnie ta ostatnia nominacja zdumiała niektórych mieszkańców gminy Koziegłowy. – To już u nas rolników nie ma, żeby nagrody w Dożynki kolarzom dawać? Co z tego że to LKS? Przecież na roli nie robią? – dziwili się, dzwoniąc do naszej redakcji. – My jako Starostwo Powiatowe w to nie wnikaliśmy. Propozycje do nagród zgłaszały poszczególne samorządy, wskazując po pięć kandydatur. Wyjątkiem była gmina Koziegłowy, skąd otrzymaliśmy sześć propozycji. Nagrody były nie tylko dla rolników ale i dla działaczy i organizacji społecznych działających w obszarze rolnictwa – mówi wicestarosta Jan Kieras, który był jedną z osób wręczających nagrody. Sam wicestarosta też z dożynek nie wrócił z pustymi rękami. Został odznaczony przez Przewodniczącą Rady Krajowej KGW w Warszawie Bernadettę Niemczyk medalem z okazji 150 rocznicy Kół Rolniczych i KGW za pomoc i wspieranie takich kół w powiecie myszkowskim. (rb)
Napisz komentarz
Komentarze