Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 26 listopada 2024 08:48
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

PRAWDZIWA UCZTA FOLKLORU

(Żarki Letnisko) Ponad czterdzieści zespołów folklorystycznych wzięło udział w szóstej Folkloriadzie Jurajskiej. W imprezie organizowanej pod hasłem „Starodawne i bliskie czasy” publiczność oklaskiwała łącznie kilkuset wykonawców, którzy tańcem, śpiewem i w formie widowisk prezentowali zapomniane dziś wiejskie zwyczaje i obrzędy.
Podziel się
Oceń

(Żarki Letnisko) Ponad czterdzieści zespołów folklorystycznych wzięło udział w szóstej Folkloriadzie Jurajskiej. W imprezie organizowanej pod hasłem „Starodawne i bliskie czasy” publiczność oklaskiwała łącznie kilkuset wykonawców, którzy tańcem, śpiewem i w formie widowisk prezentowali zapomniane dziś wiejskie zwyczaje i obrzędy.

 

Przez dwa dni (4 i 5 sierpnia) w amfiteatrze w Żarkach Letnisku zespoły ludowe śpiewały, tańczyły i prezentowały widowiska przedstawiające zapomniane dziś wiejskie zwyczaje i obrzędy. Była to prawdziwa uczta folkloru z całej Polski. Słowem: kultura – oczywiście ludowa – na wysokim poziomie. Dla publiczności, szczególnie jej młodszej części, to doskonała okazja do poznania rodzimej, często zapomnianej dziś tradycji. Warto choć raz w roku przypomnieć sobie stroje, melodie i tańce, pieśni i obyczaje naszych przodków. Występom na scenie pilnie przyglądało się jury w składzie: Alicja Zielińska – choreograf, Barbara Drozd – etnomuzykolog i Elżbieta Miszczyńska – etnograf. Od razu trzeba przyznać, że nie miało łatwego zadania. Oceniając występy brało pod uwagę m.in. dobór repertuaru – zgodny z regionem zespołu, piękny śpiew i dobrą dykcję, właściwy dobór instrumentów, autentyczność stroju oraz ogólny wyraz artystyczny. W kategorii zespołów śpiewaczych pierwsze miejsce przypadło Zespołowi Folklorystycznemu „Wrzos”, drugie Regionalnemu Zespołowi Śpiewaczemu „Radostowice” z Suszca a trzecie Zespołowi Śpiewaczemu „Żelisławice” z Żelisławic. Wyróżnienia w tej kategorii trafiły do Zespołu „Mizerowianie” z Suszca, „Radojewiczan” z Radojewic oraz Zespołu „Janowianie” z Janowa.

 

W kategorii zespołów obrzędowych z główną nagrodą wyjechały z Folkloriady „Karlinianki”. Drugie miejsce przypadło dla członkiń KGW „Ryczowianki” a trzecie Zespołowi Pieśni i Tańca „Koziegłowy”. Zwycięzcą w kategorii: zespoły taneczne został Zespół Folklorystyczny „Rogozanki” z Rogożnika”. Popisy Folklorystycznego Zespołu Pieśni i Tańca „Bobrowczanie” z Bobrownik nagrodzono drugim miejscem. Z pierwszego miejsca w kategorii kapel cieszyli się goście z Rawy Mazowieckiej - Kapela „Rawianie” , drugie miejsce w tej kategorii przyznano Kapeli Regionalnej „Mierzęcice” z Mierzęcic.

 

FOLKLOR TO TAKŻE KUCHNIA

 

Folklor to nie tylko śpiew i taniec, to także kuchnia, stąd pomysł na zorganizowanie Konkursu na Jurajską Potrawę Kulinarną oraz Wypiek Jurajskiego Chleba. Po długich naradach wyłoniono zwycięzców. Za „Polewkę na serwatce” oraz „Kaczkę z Poraja” pierwsze miejsce przyznano Jolancie Zaledze z Jastrzębia, utalentowanej kucharce i jednocześnie … radnej. Drugie miejsce trafiło w ręce Barbary i Artura Sochów z Agro- Gospodarstwa „Pod Skałką”, „autorów” pysznych „Żeberek w Jurajskiej Kapuście”. „Domowe pierogi z kapustą i mięsem” Izabeli Szewczyk z Zagrody „Maciejówka” uhonorowano miejscem trzecim.

 

Nagrody trafiły także do uczestników konkursu rękodzieła artystycznego. Pierwsza do Zygmunta Makucha za tryptyk obrazów „Panorama Jurajska”, druga do Janusza Marcisza za rzeźby „Zbóje z Czatachowy” a trzecia do Urszuli Religi za pracę „Zamek Morsko”.

 

Swoje nagrody fundowali także przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych. Wśród wyróżnionych w ten sposób znalazła się m.in. Barbara Wardawa, której wykonane szydełkiem „Jurajskie kwiaty” zachwyciły Małgorzatę Handzlik, Posłankę do Parlamentu Europejskiego. Podobnym gustem wykazały się posłanki Jadwiga Wiśniewska i Halina Rozpondek. Obie nagrodziły szydełkowe obrazy. Posłanka z PiS-u „Jeża jurajskiego z jabłkiem” Anny Krzanik, a parlamentarzystka Platformy Obywatelskiej „Kwiaty” Barbary Toffel. Inna parlamentarzystka, Izabela Leszczyna doceniła Jarosława Dajnowskiego, za wyrzeźbioną w drewnie „Salamandrę”. Swoje nagrody przyznali także m.in. Mariusz Kleszczewski, wicemarszałek województwa śląskiego, Starostwo Powiatowe w Myszkowie, wójt gminy Poraj Łukasz Stachera czy Prezes Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego w Myszkowie, Zofia Jakubczyk.

 

KOLEJKA DO MIODU I „KURWICY”

 

Na przylegającym do amfiteatru terenie przez dwa dni można było oglądać i kupować wszelakie dzieła sztuki ludowej, zakosztować swojskiego chlebka, miodu z domowej pasieki czy góralskiej „Kurwicy”. Tej ostatniej na stoisku z góralskimi wódkami regionalnymi, powstającymi głównie w beskidzkich miejscowościach. – Zainteresowanie trunkami jest dość duże – nie ukrywali jego właściciele Cezary Grzesiak i Marcin Zalewski. Wyjaśniali, że nazwa wódki nie wywodzi się od przekleństwa. - Słowem „kurwica” górale nazywają niepogodę, a dokładnie aurę, o której my zwyczajowo mówimy wichura z deszczem – wyjaśniali. Odwiedzającym stoisko polecali szczególnie starą wersję gorzałki, która musi wpierw leżakować w beczkach dębowych przez 16 lat. Posiada kolor dębu i posmak dębiny i ponoć smakuje jak brandy. Jako wzmacniacz tradycyjnej góralskiej herbaty polecali wersję o mocy 50 %.

Organizatorem imprezy, która odbyła się pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego oraz wójta gminy Poraj był Gminny Ośrodek Kultury w Poraju, współpracujący przy jego organizacji ze Starostwem Powiatowym w Myszkowie, Powiatowym Zespołem Doradztwa Rolniczego w Myszkowie, Powiatowym Biurem ARiMR w Myszkowie, Ochotniczą Strażą Pożarną i Radą Sołecką z Żarek Letniska, Towarzystwem Przyjaciół Żarek Letniska oraz miejscowym Klubem Seniora „Czarka”. Patronat medialny nad „Folkloriadą Jurajską” objęła Gazeta Myszkowska.

 

Robert Bączyński

 


PRAWDZIWA UCZTA FOLKLORU

PRAWDZIWA UCZTA FOLKLORU

PRAWDZIWA UCZTA FOLKLORU

PRAWDZIWA UCZTA FOLKLORU

PRAWDZIWA UCZTA FOLKLORU

PRAWDZIWA UCZTA FOLKLORU

PRAWDZIWA UCZTA FOLKLORU

PRAWDZIWA UCZTA FOLKLORU


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: lisTreść komentarza: Brawo !!!Data dodania komentarza: 25.11.2024, 09:56Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: Zakazać farm futerkowychTreść komentarza: 21 listopada 2024 roku Sąd Okręgowyw Poznaniu utrzymał zaskarżony wyrok skazujący! Oskarżony został skazany na 8 miesięcy więzienia. Farma została zlikwidowana. Szczegóły na portalu otwarteklatkiData dodania komentarza: 22.11.2024, 17:28Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: wk...ny mieszkaniecTreść komentarza: BURMISTRZOWI I RADZIE MIASTA GRATULUJĘ ZIMOWEGO NIEDOŁĘSTWA. ŚNIEGU NAWALIŁO, A MIASTO PRAKTYCZNIE NIEODŚNIEŻONE. POMYŚLCIE JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ RUCH NA TYCH DROGACH GDY STANA SIĘ O POŁOWĘ WĘŻSZE. Dla mnie to zwyczajny inwestycyjny sabotaż.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 08:06Źródło komentarza: MYSZKÓW. ROZPOCZĘŁA SIĘ REWITALIZACJA CENTRUM MIASTA. PRACE PODZIELONE NA ETAPY. JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ CENTRUM. ZDJĘCIAAutor komentarza: ilonkaTreść komentarza: zdecydowanie najwyższy czas na ten zakaz.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 17:03Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: DziadekTreść komentarza: Od dawna czekałem na jakieś informacje o tej rewitalizacji. Dziękuję.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:07Źródło komentarza: MYSZKÓW. ROZPOCZĘŁA SIĘ REWITALIZACJA CENTRUM MIASTA. PRACE PODZIELONE NA ETAPY. JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ CENTRUM. ZDJĘCIAAutor komentarza: Stary ObserwatorTreść komentarza: A MOŻE TO JEST TAK...??? MOŻE LEPIEJ POJECHAĆ W TYM CZASIE GDZIEŚ DALEKO...???Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:41Źródło komentarza: PRAWYBORY W KO: CZY TO ZDJĘCIE Z PRZYSZŁYM PREZYDENTEM?
Reklama
Reklama
Reklama