Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 26 listopada 2024 10:42
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

DARY, JAK KOPALNIE WIEDZY

(Złoty Potok) „Bo mądrość jest patriotyzmem” – to tytuł wystawy, jaką 11 listopada br. udostępniło zwiedzającym Muzeum Regionalne w Złotym Potoku. Wystawy wyjątkowej, bo złożonej z darów, jakie placówka otrzymała od lokalnej społeczności w ostatnim czasie. Zdaniem dyrektora muzeum, Andrzeja Kuźmy, podarunki są bardzo cenne, że względu na ich unikatowy charakter.
Podziel się
Oceń

(Złoty Potok) „Bo mądrość jest patriotyzmem” – to tytuł wystawy, jaką 11 listopada br. udostępniło zwiedzającym Muzeum Regionalne w Złotym Potoku. Wystawy wyjątkowej, bo złożonej z darów, jakie placówka otrzymała od lokalnej społeczności w ostatnim czasie. Zdaniem dyrektora muzeum, Andrzeja Kuźmy, podarunki są bardzo cenne, że względu na ich unikatowy charakter.

 

- To nic wyjątkowego, że takie prezentacje muzea organizują przy okazji świąt państwowych. My robimy to w rocznicę odrodzenia Polski – tłumaczył datę otwarcia wystawy dyrektor placówki w Złotym Potoku, Andrzej Kuźma. – Tym bardziej, że jest się czym pochwalić  - dodawał.

 

OCALONE DLA POTOMNYCH

 

- Przez ponad trzy lata istnienia muzeum udało się zapoczątkować zbiór, który odzwierciedla koncepcję gromadzenia zbiorów w naszej placówce. Zbiory te to źródła związane z historią klucza złotopotockiego oraz te, które związane są z historią regionu – wyjaśnia dyrektor Kuźma. Dopowiada, że z tą pierwszą grupą zbiorów doskonale koresponduje dar od Zespołu Szkół w Złotym Potoku – blisko 30 ksiąg gospodarczych zarządu dóbr złotopotockich. – Jest to do tej pory nieznany, bardzo rzadki przekaz, zarówno pod względem ilości jak i zawartości historycznej oraz badawczej. To kopalnia wiedzy o życiu gospodarczym w tutejszych dobrach, prowadzonych przez ich ostatnich właścicieli, Raczyńskich – podkreśla wagę dokumentów dyrektor muzeum. Wśród przekazanych ksiąg są m.in. rejestry ...dłużników i wierzycieli Raczyńskich oraz wtórniki korespondencji, m.in. z ambasadą francuską, która w Złotym Potoku zaopatrywała się w pstrągi. Podziękowanie za przekazanie zbiorów trafiło w ręce dr Stefana Zatońskiego, który ponad 20 lat temu ocalił je od zniszczenia (były przeznaczone do ...zniszczenia, kiedy w jednym z budynków majątku urządzano siedzibę nadleśnictwa) i do momentu ich przekazania do zasobów muzeum dbał o nie i przechowywał.

 

WSKAZÓWKA DO „SKARBU” W RAPORCIE?

 

Z historią regionu związane są z kolei przekazane przez Urząd Gminy w Janowie dwa raporty płk. Zygmunta Chmieleńskiego, jednego z dowódców Powstania Styczniowego. Dzięki temu muzeum jest już w posiadaniu czterech oryginalnych dokumentów, związanych z tą postacią. Historia tych dokumentów zatoczyła, rzec można koło. Najpierw bowiem do muzeum w Częstochowie zgłosił się posiadacz raportów, który poprosił o... ich wycenę. Znając ich wartość udał się do Urzędu Gminy w Janowie i ...podbił cenę. Urząd, któremu szefował wówczas Adam Markowski kupił jednak raporty w 2010 roku, a w listopadzie przekazał je do muzeum. – Raporty pułkownika Chmieleńskiego powstały w Złotym Potoku i są bardzo konkretnym źródłem historycznym dla epizodu Powstania Styczniowego w tym regionie. O ile trzy raporty powstaniowe są rękopisami, czwarty ma charakter dokumentu drukowanego. Dzięki temu to unikat. Powstał – dziś pewno tak byśmy ją nazwali – na pseudo – maszynie poligraficznej. Takie umiejętności logistyczne, budziły podziw i zazdrość przedstawicieli Rządu Narodowego – wyjaśnia A. Kuźma. O tym, jak bardzo konkretne są raporty pułkownika świadczy choćby zawarta w jednym z nich dokładna wskazówka, gdzie jego oddział zakopał jakieś skrzynie...

 

Zbiory, o jakie wzbogaciło się muzeum to także mapa Nadleśnictwa Złoty Potok, która swoją treścią koresponduje z obszarem dóbr leśnych hrabiostwa Raczyńskich, a którą przekazał częstochowski antykwariusz Zbigniew Bernacki oraz druki nut do słów Zygmunta Krasińskiego. Poeta dedykował je osobom związanym ze Złotym Potokiem, takim jak np. Róża Potocka. Druki nut przekazała muzeum Justyna Siemion, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Janowie. (rb)


DARY, JAK KOPALNIE WIEDZY

DARY, JAK KOPALNIE WIEDZY


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: lisTreść komentarza: Brawo !!!Data dodania komentarza: 25.11.2024, 09:56Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: Zakazać farm futerkowychTreść komentarza: 21 listopada 2024 roku Sąd Okręgowyw Poznaniu utrzymał zaskarżony wyrok skazujący! Oskarżony został skazany na 8 miesięcy więzienia. Farma została zlikwidowana. Szczegóły na portalu otwarteklatkiData dodania komentarza: 22.11.2024, 17:28Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: wk...ny mieszkaniecTreść komentarza: BURMISTRZOWI I RADZIE MIASTA GRATULUJĘ ZIMOWEGO NIEDOŁĘSTWA. ŚNIEGU NAWALIŁO, A MIASTO PRAKTYCZNIE NIEODŚNIEŻONE. POMYŚLCIE JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ RUCH NA TYCH DROGACH GDY STANA SIĘ O POŁOWĘ WĘŻSZE. Dla mnie to zwyczajny inwestycyjny sabotaż.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 08:06Źródło komentarza: MYSZKÓW. ROZPOCZĘŁA SIĘ REWITALIZACJA CENTRUM MIASTA. PRACE PODZIELONE NA ETAPY. JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ CENTRUM. ZDJĘCIAAutor komentarza: ilonkaTreść komentarza: zdecydowanie najwyższy czas na ten zakaz.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 17:03Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: DziadekTreść komentarza: Od dawna czekałem na jakieś informacje o tej rewitalizacji. Dziękuję.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:07Źródło komentarza: MYSZKÓW. ROZPOCZĘŁA SIĘ REWITALIZACJA CENTRUM MIASTA. PRACE PODZIELONE NA ETAPY. JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ CENTRUM. ZDJĘCIAAutor komentarza: Stary ObserwatorTreść komentarza: A MOŻE TO JEST TAK...??? MOŻE LEPIEJ POJECHAĆ W TYM CZASIE GDZIEŚ DALEKO...???Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:41Źródło komentarza: PRAWYBORY W KO: CZY TO ZDJĘCIE Z PRZYSZŁYM PREZYDENTEM?
Reklama
Reklama
Reklama