(Myszków) 10 listopada, w Miejskim Domu Kultury w Myszkowie odbył się Koncert Galowy XVI Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej, połączony z pokazem Przedstawicieli Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 73 Pułku Piechoty z Katowic, w wykonaniu nauczyciela historii z Gimnazjum Nr 5 w Myszkowie – Zbigniewa Poloczka, z synem Kamilem.
Po koncercie laureatów Burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak oraz dyrektor MDK Aleksandra Pindych wręczyli dyplomy i nagrody. Jury Festiwalu w składzie: Marta Cupiał – przewodnicząca - instruktor do spraw muzyki, Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie, Adam Meroń – Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach, Sebastian Ruciński – muzyk, Tomasz Wójcik – muzyk, Karol Suchcicki – muzyk, po wysłuchaniu uczestników zgłoszonych do przesłuchań, postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach wykonawczych i wiekowych:
1. W KATEGORII SOLISTÓW 10 – 13 LAT:
I: Julia Frach – Szkoła Podstawowa Nr 47 w Częstochowie, Katarzyna Chrząstek – Szkoła Podstawowa,
II: Adrianna Maślińska – Miejsko Gminny Ośrodek Kultury Szczekocinach,
III: Piotr Karczmarczyk – Miejski Dom Kultury w Myszkowie, Roksana Będkowska – Miejski Dom Kultury w Myszkowie,
Wyróżnienia: Natalia Struzik – Miejski Dom Kultury w Myszkowie, Alicja Szulc – Zespół Szkół w Czarnym Lesie,
2. W KATEGORII SOLISTÓW 14 – 16 LAT:
I: Karolina Kamińska – Gimnazjum we Wrzosowej, Justyna Borowik – Gimnazjum w Zawadzie,
II: Marta Ciesielska – Gimnazjum w Rzerzęczycach,
III: Dominika Rasztabiga – Gimnazjum w Żarkach,
3. W KATEGORII SOLISTÓW DOROSŁYCH:
I: Kazimierz Czerwiński – Miejski Dom Kultury w Myszkowie, Paulina Zarzycka – GCKIiR w Poczesnej,
II: Anna Frydrych – Pszczyńskie Centrum Kultury, Paulina Labocha – II Liceum Ogólnokształcące im. R.Traugutta w Częstochowie,
III: Marta Witkowska – Miejski Dom Kultury w Myszkowie, Adam Brzozowski – GCKIiR w Poczesnej,
Wyróżnienie: Bogumiła Twardowska, Natalia Janczur,
4. W KATEGORII ZESPOŁÓW WOKALNYCH 10 –13 LAT:
Wyróżnienie: Zespół Wokalny Pluszowy Miś – Zespół Szkół Nr15 w Częstochowie,
5. W KATEGORII ZESPOŁÓW WOKALNYCH 14 – 16 LAT:
Wyróżnienie: Trio Talent – Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy Nr1 w Częstochowie,
6.W KATEGORII ZESPOŁÓW WOKALNYCH DOROSŁYCH:
I: Trio Magdalena Bojarska, Marta Szlawska, Monika Kleber – Zespół Szkół im.gen.W. Andersa w Częstochowie,
II:Duet Kinga i Izabela Oracz - II Liceum Ogólnokształcące im. R.Traugutta w Częstochowie,
Wyróżnienie: Klub Piosenki Żołnierskiej Wiarus – Lubliniec, Zespół Estradowy Eskadra – Miejski Dom Kultury, Zespół Śpiewaczy Brzeźczanie – Pszczyńskie Centrum Kultury,
7. W KATEGORII ZESPOŁÓW WOKALNO -INSTRUMENTALNYCH 14 - 16 LAT:
Wyróżnienie: Zespół Muzyczny z Gimnazjum w Poraju,
8. W KATEGORII ZESPOŁÓW WOKALNO - INSTRUMENTALNYCH DOROSŁYCH:
II: Zespół Wokalno Instrumentalny SEGER – Liceum Ogólnokształcące w Myszkowie,
III: Zespół Wokalno Instrumentalny – Liceum Ogólnokształcące w Myszkowie,
Wyróżnienie: Zespół z Miejskiego Ośrodka Kultury w Porębie
9. W KATEGORII CHÓRÓW DOROSŁYCH:
I: Cantamus Domino – Miejski Ośrodek Kultury w Sławkowie. (MB)
Nasz komentarz:
Tegoroczna edycja Festiwalu, inaczej niż w latach poprzednich, miała nieco mniej patetyczny charakter. W tym roku bowiem pojawiło się znacznie więcej młodych zdolnych solistek i solistów, wykonujących standardy poezji śpiewanej i piosenki aktorskiej, publiczność mogła także usłyszeć więcej zespołów wokalnych i wokalno – instrumentalnych, (co notabene nie oznacza, że było mało zgłoszeń na przykład w kategorii chóry). W pamięci autora tekstu zachowa się wybitny występ Karoliny Kamińskiej, z Gimnazjum we Wrzosowej, która nie tyle zaśpiewała, ale dosłownie „zagrała” utwór Grzegorza Tomczaka „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”. Zagrała, gdyż co chwila zmieniała tonację, głos, jednocześnie żywo gestykulując i pokrzykując na scenie. Publiczność patrzyła w zachwycie i niedowierzaniu, jak młodziutka artystka, jeszcze dziecko, dosłownie bawi się tą piosenką, jak dojrzała artystka piosenki aktorskiej. Nie mniej wyrazisty był występ Roksany Będkowskiej, podopiecznej MDK Myszków, która zadziwiająco niskim głosem wyśpiewała klasyk Stana Borysa „Jaskółka uwięziona”. Nie gorzej wypadli dorośli – Robert Machura, w towarzystwie gitary brawurowo wykonał żołnierski standard „Pierwsza brygada”. Na pewno miłą niespodzianką, zwłaszcza dla młodszej części publiczności, były występy młodzieżowych zespołów wokalno – instrumentalnych, gdzie mogliśmy usłyszeć perkusję, gitarę elektryczną. Co niektórych zaskoczył militarny pokaz Zbigniewa Poloczka z synem Kamilem, w którym zobaczyliśmy oryginalne eksponaty i części wyposażenia polskich żołnierzy na froncie, w czasie II wojny światowej. Te i inne rarytasy z pewnością zapadną w pamięć publiczności w myszkowskim Domu Kultury. Jeżeli podobne festiwale chcą przyciągać kolejne pokolenie młodych słuchaczy, powinny być takie, jak ten w MDK – owszem, z piosenkami poważnymi, wzniosłymi, bo inaczej nie może być na tego typu imprezie, ale wykonywanymi z pomysłem i bez patosu.
Marcin Bareła
Napisz komentarz
Komentarze