(Złoty Potok) Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku przyłączyło się do organizacji obchodów XIX Europejskich Dni Dziedzictwa. Tegoroczne spotkania zorganizowane w muzeum w dniach 10 – 11 września odbyły się pod hasłem „Muzeum - interpretacja wiedzy”. Wzięło w nich udział ponad 700 osób.
Pierwszy dzień muzealnych spotkań poświęcono organizacji wystaw, od momentu pozyskania eksponatu do jego prezentacji. W świat kultury i sztuki Afryki zachodniej przeniosła odwiedzających złotopotocką placówkę Katarzyna Podyma z Muzeum w Żorach, pracująca w Dziale Kultur Pozaeuropejskich, prezentując fotografie oraz zabytki tamtejszej kultury. Druga część spotkania poświęcona była muzeom europejskim, o których barwnie opowiadał dyrektor Muzeum w Złotym Potoku, Andrzeja Kuźma. Słuchacze sporo dowiedzieli się m.in. o muzeum w Dion w Grecji, mieście położonym na południe od Salonik, odkrywanym przez archeologów od końca lat 70-tych do dnia dzisiejszego oraz o placówkach muzealnych w Sztokholmie. Zarówno Katarzyna Podyma jak i Andrzej Kuźma swoje wykłady „wzbogacili” doświadczeniami z własnych prac badawczych, zilustrowanymi prezentacjami multimedialnymi.
Niedziela 11 września upłynęła w złotopotockim muzeum w klimacie kultury regionu, prezentowanej przez członków Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz Zespołu Folklorystycznego Janowianie. Najmłodsi goście odwiedzający muzeum mieli możliwość poznania kultury swojego regionu podczas warsztatów artystycznych zorganizowanych przez Dział Edukacji oraz Dział Sztuki i Etnografii Muzeum Regionalnego. Gościem warsztatów była członkini Jurajskiego Stowarzyszenia Artystów i Twórców Ludowych Elżbieta Siemion, która wraz z dziećmi wykonywała piękne kwiaty z bibuły, przekazując tym samym pokoleniową wiedzę o kulturze regionu. W ramach XIX Europejskich Dni Dziedzictwa ogłoszony został konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży, organizowany pod hasłem „Kultura regionu - z rodzinnych archiwów”. Prace plastyczne można składać
do 31 października br. Przesłaniem konkursu jest nic innego, jak związanie społeczności regionu z jego przeszłością.
Za naszym pośrednictwem Muzeum w Złotym Potoku składa serdeczne podziękowania Jurajskiemu Stowarzyszeniu Artystów i Twórców Ludowych, Gminnej Bibliotece Publicznej w Janowie oraz Samorządowemu Ośrodkowi Kultury i Sportu w Janowie za nieocenioną pomoc przy organizacji imprez. (rb)
Napisz komentarz
Komentarze