Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 11:21
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

LETNISKO FOLKLOREM BOGATE

(Żarki Letnisko) Przez dwa dni (6 i 7 sierpnia) w Żarkach Letnisku ponad trzydzieści zespołów ludowych tańczyło i śpiewało, przypominając zapomniane dziś wiejskie zwyczaje i obrzędy. Była to prawdziwa uczta folkloru z całej Polski – jednym słowem Jurajska Folkloriada, którą zorganizowano w tym miejscu już po raz piąty.
Podziel się
Oceń

(Żarki Letnisko) Przez dwa dni (6 i 7 sierpnia) w Żarkach Letnisku ponad trzydzieści zespołów ludowych tańczyło i śpiewało, przypominając zapomniane dziś wiejskie zwyczaje i obrzędy. Była to prawdziwa uczta folkloru z całej Polski – jednym słowem Jurajska Folkloriada, którą zorganizowano w tym miejscu już po raz piąty.


To kolejna po Festiwalu Kapel Biesiadnych impreza, która do Żarek Letniska ściąga setki mieszkańców całego powiatu i turystów z wielu stron Polski. Tym razem przez dwa dni licznie zgromadzona publiczność oklaskiwała popisy kapel i zespołów folklorystycznych. - Misją i przesłaniem tego przedsięwzięcia jest ukazanie dziedzictwa kulturowego terenu północnej Jury i nie tylko. Na tym małym zakątku naszej ziemi są żywe i autentyczne tradycje wpisane w koloryt kulturowy, przekazywany z pokolenia na pokolenie - mówi pomysłodawczyni imprezy, Renata Garleja z Gminnego Ośrodka Kultury w Poraju, który był organizatorem Folkloriady. Impreza nie mogłaby dojść do skutku bez wsparca Starostwa Powiatowego w Myszkowie, licznych sponsorów oraz społeczności Żarek Letniska i miejscowych strażaków ochotników.


W czasie gdy zespoły walczyły o laury na deskach żareckiego amfiteatru, na przylegającym do niego terenie cały czas odbywały się targi sztuki ludowej i prezentacje kuchni regionalnych. Ze swoją ofertą prezentowały się m.in. licznie stoiska piekarnicze czy z miodem, w tym także i pitnym.

Na scenie swój folklor prezentowały głównie zespoły ze Śląska i Zagłębia, nie zabrakło jednak i reprezentantów Kujaw czy Mazowsza. Gościem specjalnym imprezy był węgierski zespół folklorystyczny „Dinomdanom”, który bawił żarecką publiczność przez dwa dni. Jury w składzie: Grażyna Toborowicz (choreograf, muzyk), Barbara Drozd (etnomuzykolog) i Elżbieta Miszczyńska (etnograf) nie miało łatwego zadania. Oceniając występy brano pod uwagę m.in. dobór repertuaru – zgodny z regionem zespołu, piękny śpiew i dobrą dykcję (w tym pamięciowe opanowanie tekstu), śpiew a capella, autentyczność stroju oraz ogólny wyraz artystyczny. W kategorii zespołów śpiewaczych pierwsze miejsce przepadło dla Zespołu Śpiewaczego z Boguszyc. Drugim podzieliły się wspólnie Zespół Śpiewaczy „Radojewiczanie” z Radojewic i Zespół Śpiewaczy „Lututowianie” z Lututowa. Na najniższym stopniu podium stanęły także dwa zespoły: „Wrzos” z Ryczowa Kolonii i „Ryczowianki” z Ryczowa. Wyróżnienie w tej kategorii trafiło do „Malw” z Poraja i Zespołu „Wspomnienie” ze Starych Bylin. W kategorii zespołów obrzędowych najlepiej zdaniem jurorów zaprezentowali się członkowie Zespołu Obrzędowego „Sami swoi” z Twardej. Wśród zespołów tanecznych główny laur imprezy trafił do Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca ”Iskierki” z Brzeszczy. Z drugiego miejsca cieszyli się „Bobrowiczanie” z Bobrownik a z trzeciego Zespół Pieśni i Tańca „Leśnianie” z Kamiennej Góry. Wyróżnienie w tej kategorii trafiło do Zespołu Tanecznego „Janowianie” z Janowa. Spośród rywalizujących kapel największe uznanie jurorów zdobyli muzycy Kapeli Ludowej „Olek i Przyjaciele” z Zawiercia. Nagrodzeni zostali także członkowie Kapeli Ludowej „Lututowianie” z Lututowa i Kapeli Regionalnej „Mierzęcice” z Mierzęcic, za zajęte wspólne drugie miejsce, oraz Kapela „Leśnianie” z Kamiennej Góry za zajęcie miejsca trzeciego.


Nagrody trafiły także do uczestników konkursu rękodzieła artystycznego. Fundowali je m.in. przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych. Wśród wyróżnionych w ten sposób znalazła się m.in. Marta Raźniewska z Poraja, której obraz „Legenda o Białej Damie” tak przypadł do gustu Małgorzacie Handzlik, Posłance do Parlamentu Europejskiego, że w nagrodę ufundowała dla autorki wyjazd do Brukseli. Swoje nagrody wręczyli też m.in. parlamentarzyści: Jadwiga Wiśniewska (dla Jolanty Czernek z Zawiercia za „Maki na szlaku”), Izabela Leszczyna (dla Barbary Toffel z Krakowa za „Bieżnik frywolitkowy”), Halina Rozpondek (dla Anny Krzanik z Krakowa za „Madonnę z Dzieciątkiem”) oraz Grzegorz Sztolcman (dla Wioletty Bogdanów z Poraja za „Kotka jurajskiego”). Mariuszowi Kleszczewskiemu, wicemarszałkowi województwa śląskiego spodobała się rzeźba „Anioł” Renaty Banaś z Częstochowy a staroście Wojciechowi Pichecie praca Mariana Pikuły z Myszkowa, który w drewnie wyrzeźbił „Myśliwego z zającem”. W tym przypadku przeważyły zapewne łowieckie pasje starosty, który sam poluje. Nagrody wręczyli także gospodarze terenu. Wójt Łukasz Stachera nagrodził Bogusławę Katolik z Rogoźnika za „Jajko wielkanocne”, Renata Garleja z porajskiego GOK- u Ewelinę Kustrę z Masłońskiego za „Jurajskie senne marzenia” i Wiesławę Pośpiech z Kępiny za „Skrzypaczkę” a Towarzystwo Przyjaciół Żarek Letniska Zygmunta Makucha z Poraja za obraz „Kacze Błota”


V Folkloriadę Jurajską „Starodawne i bliskie czasy” zorganizował Gminny Ośrodek Kultury w Poraju pod patronatem wójta Łukasza Stachery i Starostwa Powiatowego w Myszkowie. Patronat medialny nad imprezą objęła Gazeta Myszkowska.

Robert Bączyński



Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KarolinaTreść komentarza: 😍Data dodania komentarza: 19.04.2025, 16:19Źródło komentarza: Vespa na JurzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: To jest chyba jednak standard. Dzisiaj (17/04/2025) identyczne obrazki były w Koziegłowach na ul. Żareckiej obok domu burmistrza Koziegłów. Zamiatanie ulicy przebiegało tak że trzeba było uciekać na drugą stronę ulicy żeby jako tako przejść. Tumany kurzu ciągnęły się na odległość 100 m za zamiatarką. Oczywiście wszystkie prace na sucho przy słonecznej pogodzie i 25 stopniach ciepła.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 12:56Źródło komentarza: ZAMIATARKA CZY KURZARKA?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Takiemu to nic nie zrobią bo ma kolegę sędziego,Data dodania komentarza: 16.04.2025, 14:09Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Przecież to "elyta" polityczna to co mu zrobią? Jak skażą to się odwoła że sadzili ni ci sędziowie co trzeba.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:59Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Jak zwykły obywatel to ma przechlapane. Jak adwokatka Monika M. miała trzykrotny zakaz prowadzenia pojazdów i wpadła po raz kolejny to dostała 7500 zł grzywny. W Myszkowie sąd jest litościwy.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:51Źródło komentarza: MYSZKÓW. BYŁ TAK PIJANY, ŻE WJECHAŁ NA SKUTERZE W PŁOTAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Jakie poglądy Trzaskowski wylosował na dziś? Zwykły tchórz bo unika debat w telewizjiData dodania komentarza: 16.04.2025, 02:46Źródło komentarza: Rafał Trzaskowski popierany przez coraz więcej samorządowców
Reklama
Reklama
Reklama