(Żarki) 13 sierpnia w Żareckiej Stodole Targowiska w Miejskiego miały miejsce wystawy w ramach kolejnej odsłony Sąsieku Kupieckiego. Swoje wyroby zaprezentowało kilkunastu wystawców z terenu gminy Żarki. Nieprzerwanie hitem sąsieka jest tatarczuch – chleb wypiekany z mąki gryczanej, wody i drożdży przez Jadwigę Plesińską z Żarek.
Specjalnie dla gości i turystów odwiedzających targowisko miejskie w Żarkach zostały w sobotę, 13 sierpnia otwarte wrota Kupieckiego Sąsieku. Impreza ma na celu promocję lokalnych produktów i specjałów. Kupiecki Sąsiek to miejsce, w którym mają szanse zaprezentować się lokalni twórcy i artyści, a szansę mają dużą, ponieważ zawsze towarzyszy tradycyjnemu sobotniemu targowisku. W godzinach 8.30 - 11.30 swoje wyroby zaprezentowali:
Koło Sprawne Ręce z Żarek
Koło działa w Miejskim Domu Kultury w Żarkach. Specjalizuje się w wykonaniu koronkowych i szydełkowych ozdób. Zaprezentowane zostały przepiękne serwetki, koronkowe czapki i inne ręcznie wykonane dzieła. Nazwa nieprzypadkowa - do tego istotnie trzeba mieć sprawne ręce, a najlepiej palce.
Jadwiga Plesińska z Żarek
Piecze najlepszy tatarczuch w województwie śląskim. W 2001 roku otrzymała Perłę -najwyższą nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Dziedzictwa Kulinarnego. W 2005r. zaś Certyfikat Częstochowskiej Organizacji Turystycznej. Chleb tatarczuch wypieka się z mąki gryczanej, wody i drożdży. Gdy zaczyn drożdżowy wyrośnie, ciasto przekłada się na grube blachy i piecze w piecu chlebowym przez około 2 godziny. Jeden bochen waży około 7 kilogramów. Jest ciemny, ma słodkawy smak, a jest to zasługa mąki oraz proporcji dodawanych składników.
Dorota i Robert Chrostowscy z Ostrowa, Kozia Zagroda
Właściciele gospodarstwa na Szlaku Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych. Znani są z tego, że ich gospodarstwo zdominowały kozy, z których pozyskują mleko i wyrabiają przetwory. Do stodoły przywieźli kozie sery, sernik z sera koziego, mleko i wypieki drożdżowe na mleku kozim. Ich ser twardy dojrzewający i nalewka na kozim mleku w ubiegłym roku otrzymały certyfikaty Częstochowskiej Organizacji Turystycznej.
Małgorzata Dudek, Przybynów, Agrogospodarstwo „U Strusia”
Właściciele gospodarstwa na Szlaku Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych trudnią się hodowlą strusi. W stodole można było podziwiać malowane strusie jaja. Gospodarstwo słynie także z pokazów przewiercania strusiego jaja, oraz prezentacji jajecznicy ze strusiego jaja. Ich gospodarstwo znane jest także między innymi z organizacji kuligów zimowych.
Izabela Szewczyk z Ostrowa, „Maciejówka”
Właścicielka agrogospodarstwa na Szlaku Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych zajmuje się wypiekiem wiejskiego chleba na zakwasie, robieniem smalcu, żurku. W Maciejówce można się dowiedzieć, jak wyglądało życie na wsi, jak dawniej wyrabiano masło, ser; jak również zapoznać się z rękodziełem ludowym – poznać urządzenia, jakimi dawniej posługiwał się człowiek.
Marcela Kozłowska z Ostrowa
Świetlicowa ze wsi Ostrów specjalizuje się w wykonywaniu kwiatów bibułkowych. W trakcie zajęć w świetlicy powstają tradycyjne „pająki” – bożonarodzeniowa ozdoba. Dzieci zapoznają się ze metodami pracy, które dzisiaj już mało komu są znane. Wszystko pod czujnym okiem pani Marceli.
Marta Przewodowska-Wójcik
Mieszkanka Żarek, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu zajmuje się dekorowaniem przedmiotów metodą decoupage - ozdabianiem polegającym na przyklejaniu na odpowiednio przygotowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej. Pani Marta wykonuje także autorską biżuterię.
Emil Kałuża z Suliszowic
W zagrodzie ma 40 pszczelich rodzin. Pszczoły zbierają nektar na ekologicznych, czystych łąkach. Pan Emil podróżuje z pszczołami na wrzosowiska, aby te mogły skorzystać z dobrodziejstw wrzosu. Na ziemię żarecką przybył z okolic Cieszyna. Pszczołami zajmuje się od 7 roku życia. Należy do Związku Pszczelarskiego. Do sąsieku przywiózł miody różnego rodzaju i rodzinę pszczół z pasieki.
Terenowy Punkt Informacji Turystycznej
Tu można było dowiedzieć się wiele na temat atrakcji ziemi żareckiej, bazy noclegowej
i gastronomicznej Żarek i Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Podczas imprezy, gościom przygrywała kapela Ani Ani z Żarek. (MB)
Napisz komentarz
Komentarze