Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 26 listopada 2024 12:34
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

POKAZALI DOBRA GMINY ŻARKI

(Żarki) 13 sierpnia w Żareckiej Stodole Targowiska w Miejskiego miały miejsce wystawy w ramach kolejnej odsłony Sąsieku Kupieckiego. Swoje wyroby zaprezentowało kilkunastu wystawców z terenu gminy Żarki. Nieprzerwanie hitem sąsieka jest tatarczuch – chleb wypiekany z mąki gryczanej, wody i drożdży przez  Jadwigę Plesińską z Żarek.
Podziel się
Oceń

(Żarki) 13 sierpnia w Żareckiej Stodole Targowiska w Miejskiego miały miejsce wystawy w ramach kolejnej odsłony Sąsieku Kupieckiego. Swoje wyroby zaprezentowało kilkunastu wystawców z terenu gminy Żarki. Nieprzerwanie hitem sąsieka jest tatarczuch – chleb wypiekany z mąki gryczanej, wody i drożdży przez  Jadwigę Plesińską z Żarek.

 

Specjalnie dla gości i turystów odwiedzających targowisko miejskie w Żarkach zostały w sobotę, 13 sierpnia otwarte wrota Kupieckiego Sąsieku. Impreza ma na celu promocję lokalnych produktów i specjałów. Kupiecki Sąsiek to miejsce, w którym mają szanse zaprezentować się lokalni twórcy i artyści, a szansę mają dużą, ponieważ zawsze towarzyszy tradycyjnemu sobotniemu targowisku. W godzinach 8.30 - 11.30 swoje wyroby zaprezentowali:

 

Koło Sprawne Ręce z Żarek

 

Koło działa w Miejskim Domu Kultury w Żarkach. Specjalizuje się w wykonaniu koronkowych i szydełkowych ozdób. Zaprezentowane zostały przepiękne serwetki, koronkowe czapki i inne ręcznie wykonane dzieła. Nazwa nieprzypadkowa - do tego istotnie trzeba mieć sprawne ręce, a najlepiej palce.

 

Jadwiga Plesińska z Żarek

 

Piecze najlepszy tatarczuch w województwie śląskim. W 2001 roku otrzymała Perłę -najwyższą nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Dziedzictwa Kulinarnego. W 2005r. zaś Certyfikat Częstochowskiej Organizacji Turystycznej. Chleb tatarczuch wypieka się z mąki gryczanej, wody i drożdży. Gdy zaczyn drożdżowy wyrośnie, ciasto przekłada się na grube blachy i piecze w piecu chlebowym przez około 2 godziny. Jeden bochen waży około 7 kilogramów. Jest ciemny, ma słodkawy smak, a jest to zasługa mąki oraz proporcji dodawanych składników.

 

Dorota i Robert Chrostowscy z Ostrowa, Kozia Zagroda

 

Właściciele gospodarstwa na Szlaku Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych. Znani są z tego, że ich gospodarstwo zdominowały kozy, z których pozyskują mleko i wyrabiają przetwory. Do stodoły przywieźli kozie sery, sernik z sera koziego, mleko i wypieki drożdżowe na mleku kozim. Ich ser twardy dojrzewający i nalewka na kozim mleku w ubiegłym roku otrzymały certyfikaty Częstochowskiej Organizacji Turystycznej.

 

Małgorzata Dudek, Przybynów, Agrogospodarstwo „U Strusia”

 

Właściciele gospodarstwa na Szlaku Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych trudnią się hodowlą strusi. W stodole można było podziwiać malowane strusie jaja. Gospodarstwo słynie także z pokazów przewiercania strusiego jaja, oraz prezentacji jajecznicy ze strusiego jaja. Ich gospodarstwo znane jest także między innymi z organizacji kuligów zimowych.

 

Izabela Szewczyk z Ostrowa, „Maciejówka”

 

Właścicielka agrogospodarstwa na Szlaku Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych zajmuje się wypiekiem wiejskiego chleba na zakwasie, robieniem smalcu, żurku. W Maciejówce można się dowiedzieć, jak wyglądało życie na wsi, jak dawniej wyrabiano masło, ser; jak również zapoznać się z rękodziełem ludowym – poznać urządzenia, jakimi dawniej posługiwał się człowiek.

 

Marcela Kozłowska z Ostrowa

 

Świetlicowa ze wsi Ostrów specjalizuje się w wykonywaniu kwiatów bibułkowych. W trakcie zajęć w świetlicy powstają tradycyjne „pająki” – bożonarodzeniowa ozdoba. Dzieci zapoznają się ze metodami pracy, które dzisiaj już mało komu są znane. Wszystko pod czujnym okiem pani Marceli.

 

Marta Przewodowska-Wójcik

 

Mieszkanka Żarek, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu zajmuje się dekorowaniem przedmiotów metodą decoupage - ozdabianiem polegającym na przyklejaniu na odpowiednio przygotowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej. Pani Marta wykonuje także autorską biżuterię.

 

Emil Kałuża z Suliszowic

 

W zagrodzie ma 40 pszczelich rodzin. Pszczoły zbierają nektar na ekologicznych, czystych łąkach. Pan Emil podróżuje z pszczołami na wrzosowiska, aby te mogły skorzystać z dobrodziejstw wrzosu. Na ziemię żarecką przybył z okolic Cieszyna. Pszczołami zajmuje się od 7 roku życia. Należy do Związku Pszczelarskiego. Do sąsieku przywiózł miody różnego rodzaju i rodzinę pszczół z pasieki.

 

Terenowy Punkt Informacji Turystycznej

 

Tu można było dowiedzieć się wiele na temat atrakcji ziemi żareckiej, bazy noclegowej

 

i gastronomicznej Żarek i Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Podczas imprezy, gościom przygrywała kapela Ani Ani z Żarek. (MB)


POKAZALI DOBRA GMINY ŻARKI

POKAZALI DOBRA GMINY ŻARKI

POKAZALI DOBRA GMINY ŻARKI

POKAZALI DOBRA GMINY ŻARKI

POKAZALI DOBRA GMINY ŻARKI

POKAZALI DOBRA GMINY ŻARKI


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: lisTreść komentarza: Brawo !!!Data dodania komentarza: 25.11.2024, 09:56Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: Zakazać farm futerkowychTreść komentarza: 21 listopada 2024 roku Sąd Okręgowyw Poznaniu utrzymał zaskarżony wyrok skazujący! Oskarżony został skazany na 8 miesięcy więzienia. Farma została zlikwidowana. Szczegóły na portalu otwarteklatkiData dodania komentarza: 22.11.2024, 17:28Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: wk...ny mieszkaniecTreść komentarza: BURMISTRZOWI I RADZIE MIASTA GRATULUJĘ ZIMOWEGO NIEDOŁĘSTWA. ŚNIEGU NAWALIŁO, A MIASTO PRAKTYCZNIE NIEODŚNIEŻONE. POMYŚLCIE JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ RUCH NA TYCH DROGACH GDY STANA SIĘ O POŁOWĘ WĘŻSZE. Dla mnie to zwyczajny inwestycyjny sabotaż.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 08:06Źródło komentarza: MYSZKÓW. ROZPOCZĘŁA SIĘ REWITALIZACJA CENTRUM MIASTA. PRACE PODZIELONE NA ETAPY. JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ CENTRUM. ZDJĘCIAAutor komentarza: ilonkaTreść komentarza: zdecydowanie najwyższy czas na ten zakaz.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 17:03Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: DziadekTreść komentarza: Od dawna czekałem na jakieś informacje o tej rewitalizacji. Dziękuję.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:07Źródło komentarza: MYSZKÓW. ROZPOCZĘŁA SIĘ REWITALIZACJA CENTRUM MIASTA. PRACE PODZIELONE NA ETAPY. JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ CENTRUM. ZDJĘCIAAutor komentarza: Stary ObserwatorTreść komentarza: A MOŻE TO JEST TAK...??? MOŻE LEPIEJ POJECHAĆ W TYM CZASIE GDZIEŚ DALEKO...???Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:41Źródło komentarza: PRAWYBORY W KO: CZY TO ZDJĘCIE Z PRZYSZŁYM PREZYDENTEM?
Reklama
Reklama
Reklama