(Myszków) - Prawda Katynia jest stale obecna w naszej świadomości i nie może być wymazana z pamięci Europy – słowa Papieża Jana Pawła II były mottem drugiej edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno – Literackiego - „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, organizowanego przez Poseł Jadwigę Wiśniewską. We wtorek, 5 kwietnia w Miejskim Domu Kultury w Myszkowie wręczono nagrody autorom najlepszych prac. Jury nie miało łatwego zadania. Do konkursu zgłosiło się bowiem ponad 500 uczniów z całego Województwa Śląskiego.
- Obowiązkiem każdego z nas jest pamiętać o tych, którzy w służbie Ojczyźnie oddali w Katyniu życie. Myślę, że udział uczniów w konkursie będzie krokiem do wzmocnienia polskiej świadomości i tożsamości historycznej wśród młodzieży – uważała posłanka, zwracając się z propozycją wzięcia udziału w konkursie do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Wśród najważniejszych celów konkursu wymieniała też m.in. zachęcenie młodzieży do podejmowania samodzielnych poszukiwań badawczych oraz wnikanie w istotę procesów historycznych. Na jej apel odpowiedziało 537 uczniów z całego województwa śląskiego. Konkurs podzielono na dwa etapy. W pierwszym z nich szkolne komisje wyłaniały trzy najlepsze jej zdaniem prace, które zgłaszały następnie do etapu wojewódzkiego. Na tym szczeblu jury w składzie: Jarosław Durka, Urszula Bauer, Krzysztof Machura, Izabela Skabek, Joanna Sularz, Czesław Świerczyński, Beata Zemła i Artur Żywiołek oceniało prace 242 uczniów. We wtorek 5 kwietnia w zapełnionej do ostatniego miejsca sali widowiskowej myszkowskiego MDK – u poznaliśmy autorów najlepszych prac.
W kategorii szkół gimnazjalnych zwyciężyła Ewelina Mazanek z III klasy Gimnazjum nr 3 w Myszkowie. Drugie miejsce przypadło Izabeli Kowalskiej z Gimnazjum w Lelowie, a trzecie Łukaszowi Gądkowi z Gimnazjum im. Powstańców Śląskich w Strumieniu. Wyróżnienie przyznano pracy Natalii Synowiec z Zespołu Gimnazjów im. Marszałka Piłsudskiego w Częstochowie. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych jury najwyżej oceniło pracę Tomasza Janasa, ucznia I klasy Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej Curie w Koziegłowach. Drugie miejsce przyznano Arturowi Paruzelowi z Zespołu Szkół Technicznych w Częstochowie, zaś trzecie Klaudii Hoffmann uczennicy LO nr 6 w Bielsku Białej. Z wyróżnieniem wyjechał z Myszkowa Stanisław Skiba, uczeń Technikum Architektury Krajobrazu w Zespole Szkół im. Wł. Szafera w Złotym Potoku.
- Pragnę zauważyć, że poziom wszystkich prac był niezwykle wysoki i wyrównany. To spowodowało, że czuliśmy się niezwykle wyróżnieni tym, że możemy wyrazić swoje zdanie na temat tych utworów. Mam nadzieję, że wszyscy z obecnych tu podzielą nasze zdanie po zapoznaniu się z publikacją, jaka ukaże się po konkursie. Mam nadzieję, że dostrzeżecie w tych pracach to samo co my – podsumowywał konkurs w imieniu jurorów dr Jarosław Durka. Nagrodami głównymi dla zwycięzców w obu kategoriach były wycieczki do Parlamentu Europejskiego w Brukseli ufundowane przez europosła, prof. Ryszarda Legutko. Pozostali laureaci otrzymali nagrody rzeczowe i książkowe.
- Do udziału w konkursie namówiła mnie moja pani nauczyciel. Pomyślałam, że to dobry pomysł. Takie konkursy muszą się odbywać, bo w dzisiejszym świecie zanikają pewne wartości, a które, tak jak kiedyś, powinny być nadal kultywowane. Moja praca to tragiczna opowieść o żołnierzu polskiej armii wziętym do niewoli, jego wspomnienia, a właściwie zapiski z jego dziennika, korespondencja z narzeczoną, z którą nie zdążył wziąć ślubu. Jego, śmierć przerwała te plany, przerwała wszystko. Na początku słowa trudno układały się w całość, później praca jakby sama się pisała. Miałam tyle pomysłów, że musiałam skracać pracę – mówiła autorka najlepszej pracy w kategorii gimnazjów Ewelina Mazanek. O swojej pracy opowiedział nam także zwycięzca w kategorii szkół ponadgimnazjalnych, Tomasz Janas: – Bohaterem mojej pracy jest osoba obecna przy ekshumacji ciał zamordowanych w Katyniu żołnierzy. Starałem się przekazać wszystkie uczucia, jakie mogły mu wtedy towarzyszyć, oraz innym osobom uczestniczącym w tej operacji. Najtrudniej zawsze jest zacząć, później, w miarę jak wczuwamy się w to wszystko jest coraz prościej. Nie chodziło mi o nagrodę. Chciałem przekazać ludziom, jak ważna jest pamięć o tej zbrodni, o ludziach, którzy ponieśli w niej śmierć.
Rozdanie nagród poprzedził doskonale przygotowany, wzruszający program artystyczny przygotowany przez uczniów myszkowskiego LO pod okiem Justyny Skowron i Moniki Pniakowskiej. Wiersze i piosenki prezentowane na tle zdjęć z miejsca kaźni polskich żołnierzy, okraszone dodatkowo akompaniamentem muzycznym oklaskiwali uczniowie myszkowskich szkół oraz goście oficjalni. Wśród nich m.in. poseł Stanisław Szwed, starosta Leon Okraska, wicestarosta Jan Kieras, zastępca burmistrza Myszkowa Iwona Franelak, burmistrz Koziegłów Jacek Ślęczka i wójt Poraja Łukasz Stachera.
Z krótkim wykładem poświęconym poszukiwaniom mogił polskich żołnierzy w lesie katyńskim wystąpił Rafał Michalski, historyk z katowickiego oddziału IPN. Wykład uzupełnił poświęcony tej samej tematyce fragment filmu Bartka Bandoły „Tajemnica grobu nr 8”.
- Zbrodnia Katyńska przez lata była konsekwentnie przemilczana przez PRL - owskie władze. Walka o pamięć o ofiarach tego bestialskiego mordu była równocześnie walką o prawdę. Ś.P. prof. Lech Kaczyński, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej mówił: prawda o Katyniu jest fundamentem wolnej Rzeczypospolitej, tak jak katyńskie kłamstwo było fundamentem założycielskim PRL – u. Mówił również, że racje nie są równo rozłożone między wszystkie narody. Rację mają Ci, którzy walczą o wolność – zwróciła się do zebranych na uroczystościach rocznicowych ich organizatorka, Poseł Jadwiga Wiśniewska. Posłanka wspomniała, że ubiegłoroczne obchody rocznicy Zbrodni Katyńskiej zbiegły się z kolejnym dramatem narodu polskiego, katastrofą polskiego samolotu wiozącego delegację udającą się oddać hołd pomordowanym w 1943 roku. – Wtedy, 10 kwietnia 2010 roku o Zbrodni w Katyniu usłyszał cały świat - dodała. Ofiary katastrofy smoleńskiej sprzed roku uczczono minutą ciszy.
Robert Bączyński
Napisz komentarz
Komentarze