(Poraj) Organizacja masowych jak i kameralnych imprez kulturalnych to doskonała promocja dla poszczególnych gmin. Większość z nich nie doszłaby jednak do skutku bez wsparcia sponsorów. Specjalnymi tytułami i statuetkami swoich dobroczyńców od kilku lat nagradzają władze gminy Poraj. Nagrody za wspieranie kultury w roku ubiegłym rozdano podczas gali, jaka odbyła się w Centrum Konferencyjno – Szkoleniowym w Jastrzębiu, w sobotę, 19 lutego.
Na uroczystym balu gości witali, pełniący role gospodarzy wieczoru, wójt gminy Poraj Łukasz Stachera oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Poraju, Renata Garleja.
Rozdanie nagród w poszczególnych kategoriach przeplatane było występami formacji muzycznych wspieranych przez porajski GOK. Publiczności zaprezentowały się Społeczna Orkiestra Dęta z Poraja pod batutą kapelmistrza Janusza Kudły, Orkiestra Dęta z Żarek Letniska prowadzona przez kapelmistrza Tomasza Nowaka oraz Biesiadna Kapela Jurajska z Poraja prowadzona przez Mirosława Podlejskiego. Szczególnie męskiej części publiczności przypadł do gustu pokaz tańca w wykonaniu reprezentantów Szkoły Tańca „Quick Dance” z Częstochowy. Zaprezentowała się w nim m.in. Aneta Mokrzycka, laureatka Grand Prix Polski oraz Półfinalistka Mistrzostw Polski w tańcach.
O przyznaniu nagród zdecydowała Honorowa Kapituła, która obradowała w składzie: Katarzyna Kaźmierczak – Przewodnicząca Rady Gminy Poraj, Barbara Trząskowska – Szcześniak - Przewodnicząca Komisji ds. Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Społecznych, Barbara Pińczyńska – artysta plastyk, Janusz Marcisz – artysta rzeźbiarz, Robert Drogosz – artysta ceramik oraz Renata Garleja – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury.
Nagrodzono osoby i firmy, które wsparły organizację ubiegłorocznych „sztandarowych” gminnych imprez: X Powiatowego Przeglądu Zespołów i Kapel Ludowych w Choroniu, IV Festiwalu Kapel Biesiadnych „Muzyka na Letnisku” oraz IV Folkloriady Jurajskiej „Starodawne i bliskie czasy” w Żarkach Letnisku. Doceniono pomoc przy organizacji okolicznościowych, cyklicznych imprez oraz wspieranie zespołów działających w Gminnym Ośrodku Kultury.
W kategorii sponsoringu finansowego główną nagrodę – tytuł „Złotego Sponsora” otrzymała firma „Kacper” Moniki i Tomasza Brymorów. Srebrny odpowiednik nagrody trafił w ręce Renaty i Andrzeja Janickich z Żarek Letniska oraz Zofii Jakubczyk, Prezes Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego w Myszkowie. Kapituła postanowiła przyznać także dwa wyróżnienia. Odebrali je Jolanta Grygiel, dyrektor Oddziału Banku Gospodarki Żywnościowej w Myszkowie oraz Jadwiga i Leszek Nemsiowie, właściciele firmy „Maksel – Styl” z Żarek Letniska. Podziękowania w formie dyplomów otrzymały również firmy „Wtórex”, „Ludwik” i „Żak” z Żarek Letniska, firma „Karol” z Myszkowa oraz Małgorzata i Andrzej Bojdowie z Poraja.
Wśród firm, które wspierały GOK rzeczowo i w formie udzielanych usług „Złoty Laur” przyznano Hotelowi i Restauracji „Jaś i Małgosia” z Poraja Agnieszki i Mariusza Cyganów. Drugie miejsce i „Srebrny Laur” przypadł Zakładowi Przetwórstwa Mięsnego „Gawron – Konopka” z Żarek Letniska a trzecie miejsce i związany z nim „Brązowy Laur” kapituła przyznała Piekarni „Brel” z Myszkowa. W tej kategorii przyznano także wyróżnienia, które trafiły do firmy „Sadownik” z Myszkowa Haliny i Włodzimierza Rebane oraz do Zakładu Instalacji Sanitarnych, C.O. i Gazowych Bogdana Celebana. Dyplomy z podziękowaniami otrzymali również: Piekarnia „Musialik” z Żarek, Zakłady Mięsne ”Jura - Meat” z Myszkowa, firma „Fungipol” z Poraja, Zajazd „U Renaty” z Poraja, Sklep Wielobranżowy Lidii Wilczyńskiej z Poraja, Firma Handlowa Krzysztofy i Marka Salamońskich, Pracownia Złotnicza z Poraja oraz firma „Laura” z Myszkowa – Nierady.
Po raz drugi Kapituła przyznała nagrody w kategorii „Donator”, doceniając dobroczyńców, którzy ufundowali nagrody dla twórców sztuki ludowej promujących gminę i region. Statuetki w formie tulipanów wykonał Krzysztof Wyderka z Rogoźnika, nagradzany wielokrotnie w konkursach rękodzieła artystycznego. Trafiły one do Małgorzaty Handzlik, posłanki do Parlamentu Europejskiego, przedstawicieli regionu w Sejmie RP- Jadwigi Wiśniewskiej, Izabeli Leszczyny, Haliny Rozpondek oraz Grzegorza Sztolcmana, Mariusza Kleszczewskiego, wicemarszałka województwa śląskiego, Stanisława Dąbrowy, wicewojewody śląskiego, Zbyszka Zaborowskiego, Prezesa Śląskiej Organizacji Turystycznej, Jana Kierasa, wicestarosty powiatu myszkowskiego, Bernadetty Niemczyk, Przewodniczącej Krajowej Rady KGW w Warszawie, Anny Operacz, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, Bogdana Pieronia z firmy „Sika” z siedzibą w Krakowie, Zbigniewa Konieczko, byłego Przewodniczącego Rady Gminy Poraj oraz Towarzystwa Przyjaciół Żarek Letniska im. Hrabiny Raczyńskiej i Rady Sołeckiej tej miejscowości. Nagrody przyznano także byłemu wójtowi gminy Marianowi Szczerbakowi i obecnemu, Łukaszowi Stacherze, ale temu ostatniemu za czas kiedy wspierał gminę Poraj jako starosta.
- Więzi społeczne i ludzkie tworzą niesamowity klimat wokół naszych działań kulturalnych. Są wśród nas osoby, które także w sposób bezinteresowny, na pewno z pasji wynikającej z ich pracy, służyli nam pomocą i wielką wiedzą. Kapituła nazwała tę kategorię „Altruista” – wyjaśniała Renata Garleja, wywołując po odbiór tytułów w ostatniej kategorii nagród: Iwonę Chmurzewską – główną specjalistkę ds. obszarów wiejskich, Beatę Kulisę – Grabowską – główną specjalistkę ds. ekonomiki, Janusza Marcisza – artystę rzeźbiarza, Roberta Drogosza – artystę, ceramika, Barbarę Pińczyńską – artystkę plastyka, Agnieszkę Sikorską – Dyrektora Śląskiej Organizacji Turystycznej, Ryszarda Świerdzę - sołtysa Żarek Letniska, Mariana Słabosza – prezesa OSP z Żarek Letniska, Wiesława Liszewskiego z Myszkowa, Józefa Zimoląga – prezesa Klubu Emeryta z Żarek Letniska, Zdzisławę Plutę – przewodniczącą chóru „Porajanki”, Teodorę Kostarczyk z KGW w Kuźnicy, Wandę Kuklę z KGW w Jastrzębiu, Henrykę Klimek z KGW w Choroniu, Dariusza Kapinosa z Koła Polskiego Związku Wędkarskiego „OKOŃ”, Kazimierza Żaka z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Artura Klimka Komendanta Policji Wodnej, Mirosława Kasprzyckiego z Klubu Żeglarskiego „ENIF, Krzysztofa Dudę z OSP w Choroniu, Jerzego Jarkiewicza z OSP w Jastrzębiu, Ewę i Wojciecha Patrzałków z Leśniczówki w Poraju oraz Józefa Ślusarza, Kierownika Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Myszkowie.
Nie zapomniano i o mediach, które szeroko informowały o kulturalnych przedsięwzięciach realizowanych w gminie Poraj oraz sprawowały nad nimi patronat medialny. W gronie wyróżnionych znalazła się również Gazeta Myszkowska. W imieniu redakcji nagrodę odebrał:
Robert Bączyński
Napisz komentarz
Komentarze