W miniony weekend w Legnicy i we Wrocławiu odbył się II Międzynarodowy Gypsy Jazz Festiwal. Jedną z gwiazd był projekt Spirit of Stephane Grappelli, w składzie którego występują dwaj myszkowianie – Sebastian Ruciński i Tomasz Wójcik.
Dwoma najbardziej znanymi artystami w gatunku gypsy swing byli liderzy grupy Hot Club de France – gitarzysta Django Reinhardt i skrzypek Stephane Grappelli. W dużej mierze to dzięki ich działalność świat pokochał nocne życie Paryża. Zderzenie muzyki cygańskiej z kulturą francuską okazało się ponadczasową bombą atomową. Obaj wirtuozi mają do dziś dzień swoich naśladowców na wszystkich kontynentach. W ostatnich latach gypsy swing przeżywa renesans. W europie organizuje się setki festiwali poświęconych pamięci romskich mistrzów. W Polsce pierwsze tego typu imprezy zaproponował fanom jazzu Wrocław. W miniony weekend odbył się II Międzynarodowy Gypsy Jazz Festiwal. Gospodarzami były dwa miasta Legnica i Wrocław. Jedną z gwiazd była grupa Spirit of Stephane Grappelli, w składzie której występują myszkowscy gitarzyści – Sebastian Ruciński i Tomasz Wójcik. W piątek (3 grudnia) w klubie w Caffe Modjeska w teatrze legnickim grupa Spirit of Stephane Grapelli otworzyła dwudniowy festiwal. Następnego dnia we wrocławskim klubie Lulu Belle reprezentanci Polski zagrali po niemieckim zespole D’Artagnan.
- Koncert zespołu Spirit of Stephane Grappelli z Polski oraz niemieckiej grupy D’Artagnan to prawdziwa uczta dla miłośników wirtuozerii, jazzowej gitary i klimatów nocnego życia przedwojennych metropolii – można przeczytać w recenzjach pofestiwalowych.
- Drugi skład tego wieczoru to pochodzący już z naszego kraju Spirit of Stephane Grappelli. Ilość muzyków na scenie pozostała ta sama, zmieniło się jedynie instrumentarium. Miejsce werbla zajął akordeon, a zamiast saksofonu mieliśmy okazję usłyszeć skrzypce. Ten zespół równie dobrze wprowadził nas w lata trzydzieste. Ich umiejętności i muzyczna wrażliwość podziałały na mnie jak teleporter i przeniosły mnie do zadymionych paryskich klubów, w których narodził się ten gatunek. Na szczęście istnieją jeszcze ludzie, którzy chcą kultywować tego typu muzykę i czerpią z tego wiele radości – to cytat ze strony www.mmwroclaw.pl.
Spirit of Stephane Grappelli (Polska) w składzie: Tomek Mucha (skrzypce), Sebastian Ruciński (gitara), Tomek Wójcik (gitara), Piotr Górka (kontrabas).
Zaś D’Artagnan (Niemcy): Martin Hanger i Sven Jungbeck na gitarach, Christian Korthals na saksofonie, Ben Tai Trawinski na kontrabasie oraz Nico Stallmann na perkusji. (RUC)
Napisz komentarz
Komentarze