(Myszków) Od tego tygodnia można wreszcie nabyć, długo wyczekiwaną monografię Myszkowa: „Po obu stronach Warty - Zarys dziejów Myszkowa”. Prawie 700 - stronicowa publikacja to nie lada gratka dla wszystkich miłośników historii naszego miasta.
- Książka powstała dlatego, że nie ma żadnej większej pracy dotyczącej Myszkowa w obecnym kształcie terytorialnym. Monografia nie pretenduje do miana całościowej pracy o Myszkowie. To zarys dziejów, ponieważ brakuje materiałów źródłowych. W przypadku najnowszych dziejów, dokumenty historyczne albo zostały zniszczone, albo są trzymane jeszcze w domowych archiwach. Liczę więc, że gdy książka się ukaże, osoby które mają dokumenty mogące uzupełnić historię Myszkowa, wyciągną je z szuflad i kiedyś powstanie uzupełnienie do tej książki. Walorem tej książki jest, że to pierwsza praca o Myszkowie oparta w dużej mierze na archiwach. Te uzupełnione zostały o wspomnienia mieszkańców. Nad książką pracowali: dr Jarosław Durka, nauczyciel ze szkoły nr 1, pracownik IPN; dr Marek Mita z Akademii Jana Długosza w Częstochowie i ks. prof. zwyczajny dr hab. Jan Związek, m. in. wykładowca na AJD – mówi o publikacji szef zespołu redakcyjnego i współautorem książki dr Kazimierz Miroszewski, myszkowianin, naukowiec z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego. Monografię można kupić w sekretariacie Miejskiego Domu Kultury w Myszkowie, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-15.00. Koszt egzemplarza to 60 złotych.
KALENDARZ Z MYSZKOWEM SPRZED LAT
Po raz pierwszy ukazał się także kalendarz przygotowany w ramach działalności strony internetowej: www.dawne-zawiercie.pl. Kalendarz na rok 2011 jest zatytułowany: „Życie codzienne dawnego Myszkowa”. Patronat medialny nad tą inicjatywą objęła Gazeta Myszkowska.
Duże powodzenie tego przedsięwzięcia w Zawierciu, gdzie ukazała się już druga edycja kalendarza, skłoniło pomysłodawców do przygotowania kalendarza również w Myszkowie. A dodatkowym walorem tego atrakcyjnego wydawnictwa jest, że sponsorzy sfinansowali druk kalendarza, a dochód z jego sprzedaży w całości zasili Ośrodek Pomocy Dziecku i Rodzinie w Górze Włodowskiej. Dyrektor Ośrodka Alina Wierzchowska, liczy, że dzięki hojności mieszkańców i firm, którzy zechcą mieć ten atrakcyjny kalendarz, budżet placówki wzbogaci się o okrągłe 15 tysięcy ze sprzedaży całego nakładu kalendarza.
Tegoroczna koncepcja kalendarza opierała się na wykorzystaniu motywu związanego z prasą codzienną. Każdy miesiąc przedstawiony jest w nim jako pierwsza strona dziennika ukazującego się w latach 20-tych XX w. Artykuły stanowią tu tło, zaś na pierwszym planie zostały wyeksponowane archiwalne, czarno – białe fotografie Myszkowa. Są to widoki zabytkowych miejsc oraz krajobrazów. Ukazane jest na nich codzienne życie mieszkańców miasta. Kalendarz został wydany w edycji limitowanej. Do nabycia jest 1000 egzemplarzy, w cenie 15 zł. Całkowity dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na sfinansowanie zimowego wyjazdu dzieci z Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie w Górze Włodowskiej. Kalendarze można nabywać w Studiu Fotografii Cyfrowej Foto Bożek przy ul. Kościuszki 59, firmie Polimer II na ulicy Prusa 82, w kręgielni Kukubara ul. 1 Maja 126 oraz w naszej redakcji. Zapraszamy osoby prywatne i firmy do zakupów. (rb)
Napisz komentarz
Komentarze